Hudba spojí spišské mestá, v nedeľu 14. októbra začne festival Musica Nobilis

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Tohtoročný 23. ročník medzinárodného hudobného festivalu Musica Nobilis sa uskutoční od nedele 14. do nedele 21. októbra 2018. Hudba bude znieť osem dní v ôsmich obciach a mestách malebného Spiša – v Spišskej Novej Vsi, Poprade, Smižanoch, Kežmarku, Spišskej Kapitule, Hrabušiciach, Spišských Vlachoch a Markušovciach. Festival bude reflektovať na 100. výročie založenia Československej republiky – dramaturgiou jednotlivých večerov aj zastúpením umelcov.

(reklamný text článku dodalo Musica nobilis, o.z.)

Spiš sa tento rok môže tešiť na prehliadku špičkových česko-slovenských interpretov a komorných zoskupení – predstavia sa tu sólisti Opery SND Ľubica Vargicová a Gustáv Beláček, česká flautistka pôsobiaca v Portugalsku Monika Duarte Štreitová, popredný slovenský organista Marek Vrábel, hráč na barokovú gitaru a theorbu Jan Krejča, hráčka na virginal Monika Knoblochová, traja členovia Slovenskej filharmónie tentokrát v komornom zoskupení – flautista Tomáš Janošík, hobojista Igor Fábera a čembalistka Marica Dobiášová, popredná česká harfistka Jana Boušková, Mucha Quartet či súbor starej hudby Solamente naturali.

Prvé festivalové tóny zaznejú už tradične v Spišskej Novej Vsi. Večer 14. októbra v Koncertnej sále Reduty bude patriť vokálnemu umeniu a dvom slovenským operným spevákom – sopranistke Ľubici Vargicovej a basbarytonistovi Gustávovi Beláčkovi, ktorí pravidelne vystupujú na domácich a zahraničných scénach. Árie operných velikánov uvedú s klavírnym sprievodom Daniela Buranovského. Otvárací koncert festivalu zaznie v nedeľu 14. októbra o 18.00 h.

Ľubica Vargicová, Gustáv Beláček

V pondelok 15. októbra sa festival presunie do Popradu. Koncert sa uskutoční v Rímsko-katolíckom kostole sv. Egídia. Diela starých majstrov zaznejú v interpretácii českých umelcov na dobových nástrojoch – Jana Krejču, baroková gitara, theorba a Moniky Knoblochovej, virginal. Obaja umelci pravidelne vystupujú na domácich aj zahraničných koncertných pódiách. Koncert sa začne o 18,00 h.

Tretí festivalový večer sa uskutoční 16. októbra v Rímsko- katolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža v Smižanoch, kde sa predstaví jedno z najambicióznejších mladých komorných zoskupení – Mucha QuartetJuraj Tomka, I. husle Jozef Ostrolucký, II. husle Veronika Kubešová, viola Pavol Mucha, violončelo. Na koncerte vystúpia s kontrabasistom Filipom Jarom. Utorkový koncert sa začne o 19,00.

V stredu 17. októbra bude hudba znieť v Evanjelickom drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku, v meste s dlhou a slávnou históriou. Kežmarskému publiku sa predstaví súbor pre starú hudbu Solamente naturali s um. vedúcim Milošom Valentom. V prekrásnom artikulárnom kostole zaznie Zbierka piesní a tancov Anny Szirmay-Keczerovej z 18. storočia, ktorá ožila práve vďaka členom Solamente naturali. Zbierka predstavuje hudbu šľachty so slovenskými, poľskými či maďarskými ľudovými piesňami a tancami, ale tiež s exoticky znejúcimi židovskými, rómskymi a orientálnymi nápevmi. Koncert sa začne o 18,30.

Solamente naturali, zdroj: HC

Hudobný maratón sa presunie vo štvrtok 18. októbra do cirkevného mestečka Spišská Kapitula. V neskororománskej katedrále sv. Martina je na programe komorný projekt česko-portugalskej flautistky Moniky Duarte Štreitovej v spolupráci s organistom Markom Vráblom v duchovne ladenom programe. Obyvatelia Spišského Podhradia a okolitých mestečiek sa môžu tešiť na veľký umelecký zážitok. Koncert sa uskutoční o 19.00 h.

V piatok 19. októbra budú koncertovať v obci Hrabušice traja členovia Slovenskej filharmónie, ktorí vytvorili zaujímavú komornú zostavu – Tomáš Janošík, flauta, Igor Fábera, hoboj a Marica Dobiášová, čembalo. Koncert zostavený z diel barokových majstrov zaznie v Rímsko-katolíckom kostole sv. Vavrinca o 18,00 h.
Ten istý program sa zopakuje v sobotu 20. októbra v Malom katolíckom kostole v Spišských Vlachoch o 19,00.

23. ročník medzinárodného hudobného festivalu vyvrcholí v nedeľu 21. októbra v historickej obci Markušovce. V miestnom Letohrádku Dardanely, ktorý je významnou pamiatkou rokokovej architektúry vystúpi popredná česká harfistka Jana Boušková, ktorá vďaka výrazným umeleckým úspechom koncertuje na renomovaných svetových pódiách. Okrem sólovej činnosti je docentkou na pražskej Hudobnej akadémii múzických umení a súčasne vyučuje na Kráľovskej akadémii v Bruseli. Koncert začne o 18,00 h.

Jana Boušková,
foto: Vojtech Vlk

Medzinárodný hudobný festival Musica Nobilis prinesie po 23-krát klasickú hudbu na Spiš. Aj tento ročník bude prehliadkou popredných interpretov a vrcholom jesenných kultúrnych aktivít v prekrásnom slovenskom regióne.

Vstupenky na koncerty budú v predaji hodinu pred začiatkom, v mieste ich konania.

Festival organizujú: Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves – Mesto Poprad – Obecné kultúrne centrum Smižany – Mestské kultúrne stredisko Kežmarok – Mestské kultúrne stredisko Spišské Podhradie – Obec Hrabušice – Mesto Spišské Vlachy – Obec Markušovce v spolupráci s občianskym združením Musica nobilis.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Musica nobilis, o.z.

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár