Hudba z hradu Seisenburg – koncert a krst novej nahrávky súboru Lotz Trio

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V koncertnej sieni Klarisky sa 30. augusta 2021 o 19:00 uskutoční prvý z odložených koncertov Bratislava Mozart Festivalu 2020. Na koncerte s názvom Hudba z hradu Seisenburg sa predstaví popredná slovenská formácia Lotz Trio – Róbert Šebesta, Ronald Šebesta, Igor Františák, ktorá uvedie Terzetti K. 439b pre trio basetových rohov Wolfganga Amadea Mozarta ako súčasť prezentácie svojej novej nahrávky s rovnomenným anglickým titulom Music from Seisenburg Castle.

(reklamný článok BMF)

Nahrávka (Kaštieľ Veľký Biel, Pavlík records 2021) je premiérovým záznamom skladieb Mozartových terzett K. 439b na historických basetových rohoch podľa seisenburského rukopisu (c. 1790), ktorý zmienenému opusu po dlhých rokoch rôznych modifikácií vracia pôvodnú podobu skladieb napísaných pre trio basetových rohov aj s originálnym poradím častí a ich zoskupením do štyroch terzett. Vďaka nemu si poslucháči môžu po vyše 200 rokoch vypočuť Mozartov opus K.439b v pôvodnej verzii tak, ako ho načrtával stratený rukopis diela.

Hrad Seisenburg v Hornom Rakúsku, 17. storočie, zdroj: BMF

Názov nahrávky aj koncertu odkazuje na ruinu hradu Seisenburg v Hornom Rakúsku, kde sa až v 20. storočí našiel najstarší odpis Mozartovej zbierky skladieb K. 439b. Ak by nebolo tohto jedinečného objavu, dodnes by sa kompozície hrávali v ich pozmenených verziách, ktoré vydali v prvotlačiach Breitkopf & Härtel (1803 – Petites Pieçes Pour Deux Cors de Bassette et Basson par W. A. Mozart) a Nicolaus Simrock (1812 – Trois Serenades pour deux Clarinettes et Basson, Composées par W. A. Mozart Livre I et II).

Zásahy vo vydaniach sa týkali ako nástrojového obsadenia (pôvodné tri basetové rohy vystriedali klarinety a fagot), tak aj rozdelenia a samotného usporiadania jednotlivých častí. Seisenburský odpis však zachováva Mozartovu originálnu koncepciu zbierky rozčlenenú do štyroch viacčasťových skladieb a vďaka nájdeniu titulných listov v partoch prvého a tretieho basetového rohu dokladá aj ich pôvodný názov – Terzetti.

Partnerom koncertu je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Univerzitná knižnica v Bratislave. Koncert sa uskutočňuje s finančnou podporou Hudobného fondu.

Music from Seisenburg Castle – Mozart – Terzetti K. 439b, Lotz Trio, plagát/promo foto ku koncertu a krstu CD, zdroj: BMF
Lotz Trio, Nahrávanie CD ,,Music from Seisenburg Castle – Mozart – Terzetti K. 439b“, Kaštieľ Veľký Biel, foto: BMF

Bratislava Mozart Festival bude pokračovať v tradičnom jesennom termíne od 29. 10. 2021 kombináciou nového programu ročníka 2021 a ďalšieho z odložených koncertov. Výnimočnou súčasťou bude novodobé premiérové uvedenie viacerých opusov Johanna Evangelistu Fussa, Antona Zimmermanna či Johanna Matthiasa Spergera.

Ďalšou perličkou budú aranžmány bratislavského rodáka, hudobníka a lekára Petra Lichtenthala, ktorý upravil niektoré Mozartove najznámejšie diela pre obsadenie sláčikového kvinteta a sláčikového kvarteta s klavírom. Tento odložený koncert z roku 2020 zaznie pri príležitosti Lichtenthalovho 240. výročia narodenia. V neposlednom rade sa v repertoári podujatia objavia Mozartove pôvabné flautové kvartetá, či jeho mystická zádušná omša Requiem K. 626.

Autor: Lenka Fišerová, Spoločnosť Theodora Lotza, o.z.

PR článok

www.bratislavamozartfestival.sk

www.lotztrio.com

Archív Bratislava Mozart Festival

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár