Hudobné soirée v SND k storočnici Tibora Freša a Bartolomeja Urbanca

0

Odber týždenného newslettera

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Štúdiu novej budovy Slovenského národného divadla sa v utorok 2. apríla 2019 konalo hudobné soirée spojené s prezentáciou novej CD nahrávky piesňovej tvorby Tibora Freša a Bartolomeja Urbanca pri príležitosti storočnice oboch skladateľov. S hudobným programom sa predstavili Ana Carolina Diz a Róbert Pechanec.

Koncom minulého kalendárneho roka si hudobná obec na Slovensku pripomenula nedožité sté narodeniny dvoch významných slovenských skladateľov – Tibora Freša (20. 11. 1918 Spišský Štiavnik – 7. 7. 1987 Piešťany) a Bartolomeja Urbanca (12. 11. 1918 Krompachy – 2. 7. 1983 Bratislava). Slovenské národné divadlo v spolupráci s Bratislava Music Productions, si toto výročie pripomenuli hudobným programom. Na podujatí sa organizátori obzreli za kariérou oboch umelcov, ktorí sa výrazne zapísali do dejín slovenskej hudobnej a hudobnodramatickej tvorby.

Pri príležitosti storočnice Tibora Freša sme na Opera Slovakia priniesli článok Pavla Ungera Storočnica Tibora Freša, maestra zázračných rúk a rýchlych temp, a na Bartolomeja Urbanca si zaspomínala Terézia Ursínyová v článku Jeho Blahorodie Bartolomej Urbanec.

Tibor Frešo (1918 – 1987), Bartolomej Urbanec (1918 – 1983),
vizuál zdroj: SND

Kariéra Tibora Freša bola neoddeliteľne spätá s Operou SND, kde bol dirigentom, šéfdirigentom a istý čas aj umeleckým šéfom súboru. Na doskách SND bola inscenovaná jeho opera pre deti Martin a slnko, dielo François Villon aj balet pre deti Narodil sa chrobáčik. Z diela Bartolomeja Urbanca SND uviedlo opery Pani úsvitu a Tanec nad plačom. uviedol dramaturg Opery SND Pavol Smolík, ktorý zároveň aj programom sprevádzal.

Pri príležitosti storočnice oboch osobností uviedli v Slovenskom národnom divadle CD novinku ich piesňovej tvorby s názvom Tibor Frešo, Bartolomej Urbanec SONGS, ktoré naspievala sopranistka Ana Carolina Diz s klavírnym sprievodom Ladislava Fančoviča. Nové CD obsahuje spolu sedemnásť piesní z cyklov oboch autorov.

Tibor Frešo, Bartolomej Urbanec: Songs, obal CD

Na podujatí zazneli rozhovory s hostkou Miladou Synkovou, dlhoročnou korepetítorkou Opery SND a aj s tvorcami nahrávky – producentom Davidom Hernandom Ricom a speváčkou Anou Carolinou Diz, ktorá zároveň počas večera uviedla s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca výber piesní z nového CD.

Hudobné soirée, Opera SND, 2019,
Milada Synková, Pavol Smolík,
foto: Ivan Ölvecký/SND

Hudobné soirée, Opera SND, 2019,
David Hernando Rico, Ana Carolina Diz, Pavol Smolík,
foto: Ivan Ölvecký/SND

Na úvod zazneli dve piesne Priadka a Májová pieseň na poéziu J. W. Goetheho v preklade Jely Krčméry-Vrteľovej z Cyklu piesní pre soprán a klavír od Tibora Freša. Po nich nasledovali tri Frešove piesne na slová Vladimíra Reisela Sen o jari, Sen a Sen mimo seba z cyklu Piesne o sne pre soprán a klavír. Z tvorby Bartolomeja Urbanca si diváci vypočuli štyri piesne na poéziu Pavla Stanislava: Samota, Konopa, Dedovia a Túžba po domove z cyklu Túžba po domove a z cyklu Májová láska zazneli tri piesne na texty básní Kristy Bendovej Keby som ja nevedela, Kukučka a Májová láska.

Hudobné soirée, Opera SND, 2019,
Ana Carolina Diz,
foto: Ivan Ölvecký/SND

Ana Carolina Diz, rodáčka z argentínskeho mesta La Plata, je umelkyňou so slovenskými koreňmi. Po štúdiu spevu na Umeleckej akadémii v Buenos Aires absolvovala celý rad kurzov a s úspechom sa zúčastnila na prestížnej Medzinárodnej speváckej súťaži Hansa Gabora Belvedere. Od roku 2001 nastúpila na postgraduálne štúdium spevu na Slovensku (prof. Vlasta Hudecová), trvale spolupracuje s pedagógom Reinadlom F. Censabellom. V súčasnosti študuje na Filozofickej fakulte Univerzity vo Valladolide (Španielsko). Spolupracovala s Berisso Municipal Symphony Orchestra, s Orchester der Technischen Universität Wien, s Kammer Orchester Wien, Pressbaum Orchester, so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, s Bratislava Symphony Orchestra, s Filharmóniou Bohuslava Martinů, s Metropolitným orchestrom Bratislava či so Štátnou filharmóniou Košice. Účinkovala v Štátnej opere v Banskej Bystrici, v Moravskom divadle v Olomouci, v Národnom divadle v Brne. Na repertoári má Laurettu, Micaelu, Mimi, Neddu, Tatianu a rad ďalších úloh. Pravidelne vystupuje ako sólistka na recitáloch s klavírom i na koncertoch s orchestrami v Argentíne, na Slovensku a v ďalších európskych krajinách. Realizovala početné rozhlasové a televízne nahrávky. (zdroj: SND)

Pripravil: Ľudovít Vongrej

www.snd.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár