Hudobné vďakyvzdanie sv. Cecílii, patrónke hudby a hudobníkov pokračuje

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Oživovanie tradície vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov sv. Cecílii súborom starej hudby Musica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka, v tomto roku pokračuje pod názvom SANCTA CAECILIA III.. Od 19. do 22. novembra 2018 zaznie na štyroch koncertoch v mestách Piešťany, Nitra, Nové Zámky a Bratislava ceciliánska omša Jana Dismasa Zelenku Missa Sanctae Caeciliae.

(reklamný text článku dodal organizátor Musica aeterna)

Úcta k sv. Cecílii sa šírila od jej mučeníckej smrti v 3. storočí, jej patronát nad hudbou od 15. storočia. Do hudobnej histórie vstúpila sv. Cecília teda v 15. storočí. Dovtedy sa vo výtvarných prameňoch zobrazovala s martýrskou korunou a krížom či palmovou ratolesťou a mečom. Až v 15. storočí sa atribútom svätice stal hudobný nástroj: portatív, prenosný organ, ktorý držala v rukách, alebo bol zobrazovaný jednoducho vedľa nej, či dokonca ho mala v zmenšenej podobe zavesený na krku ako šperk. Neskoršie výtvarné pramene uprednostňujú podobu, ako sama hrá na organe, alebo aj inom nástroji.

Sv. Cecília, patrónka hudby a hudobníkov

Cieľom projektu je nadviazať na výnimočnú hudobnú udalosť roka, kedy boli pravidelné honosné oslavy sviatku sv. Cecílie. V Bratislave sa konali vždy 22. novembra v korunovačnom kostole sv. Martina, ale pripomínali si ju aj v iných mestách.

V tomto roku zaznie ceciliánska omša Jana Dismasa Zelenku Missa Sanctae Caeciliae ZWV 1, pre 4 sólistov, zbor a orchester v mestách:

  • 19. novembra v Piešťanoch vo Farskom kostole sv. Cyrila a Metoda o 19:00
  • 20. novembra v Nitre v Piaristickom kostole sv. Ladislava o 19:00
  • 21. novembra v Nových Zámkoch vo Farskom kostole Povýšenia svätého kríža o 19:00
  • 22. novembra v Bratislave v Koncertnej sieni Klarisky o 17:00

Český hudobný skladateľ Jan Dismas Zelenka (1679 – 1745) je jedným z najoriginálnejších a najosobitejších predstaviteľov svetovej hudby a aj vedľa Johanna Sebastiana Bacha predstavuje úplne svojbytnú a s ničím ani s nikým porovnateľnú veličinu. Zelenkove diela možno nájsť aj v slovenských hudobných archívoch, čo dokazuje kultúrnu spoluprácu v Česko-slovenských kontextoch aj v minulosti. Za zmienku stojí aj fakt, že sám Bach považoval Zelenku za jedného z najlepších skladateľov, s ktorých hudbou sa kedy stretol.

Jeho dielo Missa Sanctae Caeciliae si návštevníci koncertov môžu vypočuť v interpretácii súboru starej hudby Musica aeterna (umelecký vedúci Peter Zajíček), Vox aeterna (zbormajsterka Zuzana Buchová Holičková). V sólových partoch sa predstavia Helga Varga Bach (soprán), Jarmila Balážová (alt), Matúš Šimko (tenor) a Dávid Harant (bas).

Vstupné na koncerty je dobrovoľné!

www.musicaaeterna.skFB Musica aeterna

Usporiadateľ: MUSICA AETERNA, o.z. v spolupráci s miestnym kultúrnym strediskom
Hlavný partner: Fond na podporu umenia
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informovala: Eva Slaninková, Musica aeterna

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár