Hudobný riaditeľ Viedenskej štátnej opery rezignoval na svoj post

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Generálny hudobný riaditeľ a dirigent Viedenskej štátnej opery Franz Welser-Möst dnes s okamžitou platnosťou rezignoval na svoj post, odvolávajúc sa na nezhody s riaditeľom opery Dominiquom Meyerom. Nebude sa tak podielať na žiadnej z 34 plánovaných produkcií, ktoré mal v práve začínajúcej sezóne 2014/15 realizovať. Zmluvu s operným domom mal podpísanú do roku 2018.

V liste, ktorého obsah sa dnes verejnosť dozvedela odstupujúci dirigent uvádza, že dôvodom sú ,,neprekonateľné rozdiely v názoroch týkajúcich sa umeleckých plánov a ďalšieho smerovania, ktoré sa nepodarilo vyriešiť na niekoľkých stretnutiach“.

Meyer v reakcii na situáciu označil odchod Welser Mösta za ,,veľkú stratu“.

Welser Möst ponuku pôsobiť na najvyššom dirigentskom poste vo Viedni prijal v roku 2007 a od čias Karajana išlo po 50 rokoch o ďalšieho domáceho dirigenta v tejto funkcii. Jeho spolupráca s intendantom Dominiquom Mayerom začala úspešne a niesla sa v znamení vzájomného rešpektu. Orchester exceloval a domáce i zahraničné publikum im prejavovalo priazeň, čo sa prejavilo i na návštevnosti predstavení, ktorá v uplynulej sezóne dosiahla 99.67%.

Viedenská štátna opera

Viedenská štátna opera

Súčasné problémy vznikli počas príprav na produkciu baletu Richarda Straussa ,,Josephs Legende“. Ide o titul, ktorý je Welser-Möstovi veľmi blízky, avšak predstava choreografa a baletného súboru bola rozdielna, čo vnieslo do spolupráce napätie. Včerajšie pracovné stretnutie, na ktorom Welser-Möst prezentoval strednodobú víziu pre baletný súbor, ktorá sa fundamentálne odlišovala od predstáv administratívneho vedenia, skončilo dohodou oboch strán pracovnú schôdzku ,,prerušiť, ísť domov, dobre sa vyspať“. K pokračovaniu stretnutia naplánovaného na dnes však už nedošlo, keďže Welser-Möst ráno priniesol svoj rezignačný list s tým, že končí k aktuálnemu dátumu.

Viedenská štátna opera situáciu zatiaľ nekomentovala.

Welsera Mösta tak postretol podobný osud ako mnohých jeho predchodcov, ktorí viedenskú operu tiež opustili predčasne – Mahler po desiatich sezónach v roku 1907, Karajan v roku 1964 po siedmych rokoch, Maazel v roku 1984 po dvoch a Abbado v roku 1991 po piatich rokoch. Viedenská Štátna opera tak stojí pred náročnou úlohou nájsť za odstupujúceho dirigenta náhradu, okrem iného aj do troch z deviatich plánovaných premiérových titulov pre túto sezónu – Verdiho Rigoletta, Straussovu Elektru a spomínaný balet Josephs Legende.

Franz Welser-Möst (54r.) sa narodil v Linzi, okrem postu generálneho hudobného riaditeľa Staatsoper vo Viedni kde pôsobil od septembra 2010, zastáva funkciu dirigenta orchestra v Clevelande. Ako dirigent debutoval na Salzburgskom festivale v roku 1985. Pôsobil tiež ako dirigent London Philharmonic Ochestra a Zürich Opera House. V roku 2011 a 2013 dirigoval Novoročné koncerty Viedenských filharmonikov.

článok aktualizovaný 5.9. o 17:35 hod.

Pripravila: Natália Dadíková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár