Hviezdna Diana Damrau v Opere SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Na predstavení Belliniho opery Puritáni 11. decembra 2014 čaká návštevníkom mimoriadny umelecký zážitok. Vďaka výborným medzinárodným aj priateľským kontaktom hudobného riaditeľa Opery SND Friedricha Haidera stvárni Elvíru, jednu z hlavných postáv, hviezdna sopranistka Diana Damrau.

článok aktualizovaný o poznámku redakcie Opera Slovakia – predstavenie s Dianou Damrau sa v SND neuskutočnilo

Hudobní znalci a nadšení obdivovatelia oceňujú jej umenie, ktorým vie vyšperkovať svoje koloratúry, dokonalú techniku, veľký zmysel pre drámu a skutočné emócie, ktoré z javiska odovzdáva svojim divákom. Diana Damrau je osobnosťou, ktorá vyžaruje z pódia vzácnu energiu a noblesu. Je známa štýlovým stvárnením úloh v operách Mozarta a Richarda Straussa, ale aj Vivaldiho, Beethovena, Rossiniho, Donizettiho, Verdiho, Wagnera a mnohých ďalších. Interpretuje tiež piesne Richarda Straussa, Brahmsa, Mendelssohna, Schumanna, Chopina, Liszta, Mahlera, Berga…

Diana Damrau debutovala v Covent Garden v roku 2003 ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute. Nasledujúci rok to už bola La Scala pod taktovkou Riccarda Mutiho, v roku 2005 Metropolitná opera v New Yorku. K týmto scénam, na ktorých pravidelne hosťuje, pribudli Viedenská a Bavorská štátna opera a ďalšie, rovnako ako najprestížnejšie koncertné sály ako Carnegie Hall, či viedenský Musikverein. Umelkyňa nahráva pre EMI, Virgin Classics, DG, Opus Arte a ďalšie významné gramofónové spoločnosti.

Na každom zo stretnutí Diana Damrau očarí a získa si publikum svojím umením, šarmom a nesmiernou komunikatívnosťou. Diváci v Carnegie Hall si určite radi spomínajú na moment, keď v bezprostrednej atmosfére umelkyňa súzvučala s orchestrom ako dirigent, a tak jej slávny Zubin Mehta prepožičal na chvíľu taktovku. Takto sa stala prvou a zrejme zatiaľ jedinou „dirigentkou“ Viedenských filharmonikov. Ukážku si s potešením môžete vypočuť na you tube.

Určite však bude nesmierne inšpirujúce osobné stretnutie s touto charizmatickou umelkyňou 11. decembra 2014 v historickej budove SND na predstavení Belliniho opery Puritáni.

Vstupenky sú k dispozícii online na http://www.snd.sk/?opera&predstavenie=41_puritani&termin=6871, v pokladnici v novej budove SND od 11. augusta a v historickej budove SND od 18. augusta 2014.

www.diana-damrau.com

Informovala: Izabela Pažítková

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár