Hviezdny jún, umelecké zájazdy a derniéra Štátnej opery v Banskej Bystrici

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – V závere opernej sezóny banskobystrickej Štátnej opery jej vedenie opäť pripravilo sériu predstavení pod názvom Hviezdny jún, na ktorom sa počas štyroch dní predstavili zaujímaví hosťujúci umelci. V tomto roku ho odštartovali Divadelnou kvapkou krvi. V júni sa Banskobystričania predstavili aj mimo domovskej scény na Slovensku či v Japonsku, a rozlúčili sa s Lehárovou operetou Zem úsmevov.

Stalo sa tradíciou, že na konci divadelnej sezóny pripravuje Štátna opera pre svojich divákov viacdňové podujatie pod názvom Hviezdny jún. ,,Aj počas tohtoročného ponúkol niekoľko divácky obľúbených predstavení a koncertov, do ktorých Štátna opera pozvala mimoriadnych sólistov. Ich mená sa pravidelne objavujú v obsadeniach prestížnych operných domov nielen v Európe, ale i v Amerike a inde vo svete. Svojim speváckym umením dodali predstaveniam punc výnimočnosti a Banská Bystrica mohla zažiť svetovú operu v priamom prenose. Štátna opera sa chce aj takýmto spôsobom poďakovať všetkým divákom za ich celoročnú podporu.“ informovala média vedúca propagácie Katarína Uhríková.

A. Ponchielli: La Gioconda, Štátna opera BB, 2019,
klaňačka po predstavení,
foto: Zdenko Hanout

V rámci Hviezdneho júna zorganizovala Štátna opera spolu s Červeným krížom, Národnou transfúznou službou a spoločnosťou Kaufland akciu s názvom Divadelná kvapka krvi. ,,V pondelok 10. júna záujemcovia mohli urobiť šľachetný čin a darovať svoju krv. Jedna takáto návšteva divadla môže zachrániť až štyri ľudské životy.“ dodala Katarína Uhríková.

Na prvom predstavení Hviezdneho júna 2019 (11. 6.) sa v Ponchielliho ranoromantickej opernej dráme o láske, zrade a pomste La Gioconda predstavila v hlavnej úlohe maďarská sopranistka Csilla Boros. Spolu s ňou účinkovali pod taktovkou Igora Bullu Michaela Šebestová (Laura Adorno), Jitka Sapara-Fischerová (La Cieca), Max Jota (Enzo Grimaldo), Roman Krško (Barnaba) a ďalší.

A. Ponchielli: La Gioconda, Štátna opera BB, 2019,
Michaela Šebestová (Laura Adorno), Max Jota (Enzo Grimaldo), Csilla Boross (La Gioconda),
foto: Zdenko Hanout

V stredu 12. júna sa konal komorný koncert svetovej česko-slovenskej opernej legendy Gabriely Beňačkovej a jej hostí. ,,V rámci Hviezdneho júna sme pripravili exkluzívny komorný koncert, v ktorom sa predstavila legendárna česká sopranistka slovenského pôvodu Gabriela Beňačková. Táto speváčka s neopakovateľným hlasom a hudobnou frázou od polovice 70. rokov hosťovala na najprestížnejších svetových scénach vrátane milánskej La Scaly či Metropolitnej opery v New Yorku. Na koncerte, ktorý sa odohral v banskobystrickej Radnici sa predstavila s tenoristom Jakubom Pustinom, domácim barytonistom Zoltánom Vongreyom a klaviristom Brankom Ladičom.“ uviedla ku koncertu dramaturgička Štátnej opery Alžbeta Lukáčová. Na programe zazneli ukážky z Verdiho Otella a La traviaty a operiet  Kálmánovej Čardášovej princeznej, Nedbalovej Poľskej krvi či Lehárovej Veselej vdovy.

Koncert Gabriely Beňačkovej a jej hostí, Radnica BB, 2019,
B. Ladič, G. Beňačková, J. Pustina, Z. Vongrey,
foto: Zdenko Hanout

Vo štvrtok 13. júna sa v divácky obľúbenej opere La traviata na námet svetoznámeho románu A. Dumasa Dáma s kaméliami predstavil hosťujúci Talian Oreste Cosimo v ústrednej postave Alfreda. Jeho javiskovými partnermi v hlavných postavách boli Mariana Hochelová (Violetta Valéry) a Šimon Svitok (Giorgio Germont). Inscenácia Dany Dinkovej zaznela pod taktovkou autora hudobného naštudovania Lorenza Tazzieriho.

G. Verdi: La traviata, Štátna opera v BB, 2019,
Mariana Hochelová (Violetta), Oreste Cosimo (Alfredo),
foto: Zdenko Hanout

Posledným predstavením Hviezdneho júna 2019 v sobotu 15. júna bol najnovší operný dvojtitul Štátnej opery – Sedliacka časť Pietra Mascagniho a Komedianti od Ruggera Leoncavalla v réžii Zuzany Fischerovej. V oboch dielach sa hlavných postáv zhostil hosťujúci mexický tenorista Hector Lopez Mendoza. Spolu s ním účinkovali Jolana Fogašová, Zoltán Vongrey, Carmen Ferenceiová, Alena Hodálová, Michaela Kušteková, Šimon Svitok, Marek Pobuda, Michal Hýrošš, Tereza Slavkovská a ďalší. Predstavenie dirigoval Igor Bulla.

R. Leoncavallo: Komedianti, Štátna opera BB, 2019,
Hector Lopez Mendoza (Canio), zbor ŠO,
foto: Zdenko Hanout

V júni sa súbor banskobystrickej Štátnej opery predstavil aj mimo domovskej scény. Zájazdový maratón sa začal 3. júna v Bratislave, kde v Dome kultúry Ružinov uviedli hudobno-poetické pásmo venované Roku M. R. Štefánika s názvom Pocta Štefánikovi. V pondelok 10. júna uviedli Slávnostný koncert pri príležitosti stretnutia ministrov kultúry V4 na Zámku Vígľaš a 18. júna mali možnosť zhliadnuť banskobystrickú inscenáciu Verdiho La traviaty diváci v Piešťanoch.

Ďalšou predprázdninovou zastávkou Štátnej opery bude Amfiteáter Lučenec, kde 28. júna uvedú Verdiho Rigoletta. Pod taktovkou Mariana Vacha sa v troch hlavných postavách v inscenácii Anny Osipenko predstavia Zoltán Vongrey (Rigoletto), Mariana Hochelová (Gilda) a Ľudovít Ludha (Vojvoda).

G. Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2015,
Zoltán Vongrey (Rigoletto), Mariana Hochelová (Gilda),
foto: Jozef Lomnický

Od 18. júna do 7. júla umelci absolvujú Koncertné turné sólistov Štátnej opery v Japonsku. Na siedmich koncertoch (Sapporo, Shibetsu, Hodogaya, Yamaga, Kamimine, Saga a Kurume) sa predstavia Katarína Procházková, Patrícia Solotruková, Martin Popovič, Šimon Svitok, Dušan Šimo a Martin Gyimesi. Účinkujúci vystúpia s klavírnym sprievodom Martiny Svitkovej. V ich interpretácii zaznie kostýmovaný a poloinscenovaný prierez Pucciniho operou Tosca a Donizettiho Don Pasquale a tiež populárne operetno-muzikálové melódie.

Derniéra

V utorok 4. júna 2019 uviedla Štátna opera v Banskej Bystrici derniéru klasickej romantickej operety Franza Lehára Zem úsmevov. Na derniére inscenácie Jany Andělovej Pletichovej, ktorej premiéra sa konala v decembri 2016, účinkovali: Katarína Procházková, Ivana Kurtulíková, Dušan Šimo, Anton Baculík, Ján Haruštiak a ďalší, dirigoval autor hudobného naštudovania Ján Procházka.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠO

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár