Hviezdny jún v banskobystrickej Štátnej opere

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – Banskobystrická Štátna opera pripravila na jún trojicu predstavení, ktoré sľubujú mimoriadne hudobné zážitky. V repertoárových predstaveniach sa predstavia slovenskí svetobežníci ako aj zahraniční hostia.

Vedenie Štátnej opery stavilo na kvalitných domácich a zahraničných sólistov, s ktorými trvalo spolupracuje a patria k najlepšiemu, čo ponúka nielen slovenská, ale aj svetová operná scéna. Diváci banskobystrickej opery sa tak môžu tešiť na trojicu výnimočných operných predstavení.

20422_871720426232966_4548594368592807827_n

Antonín Dvořák: Rusalka

Vo štvrtok 4. júna 2015 stvárnia v Dvořákovej lyrickej rozprávkovej opere Rusalka hlavné postavy vynikajúci hosťujúci umelci. Adriana Kohútková sa predstaví ako Rusalka, Princa stvárni Miroslav Dvorský, Ježibaba zaznie v podaní poľskej mezzosopranistky Agnieszky Zwierko a v postave Vodníka uvidia návštevníci banskobystrickej opery Štefana Kocána. Opera zaznie pod taktovkou autora hudobného naštudovania Mariána Vacha a v réžii Jany Pletichovej Andělovej. Toto predstavenie bude zároveň symbolickou oslavou, pri ktorej si pani Zwierko pripomenie 10. výročie účinkovania v postave Ježibaby. Prvý raz ju stvárnila 7. júna 2005 v Štátnej opere Praha.

Rusalka, Štátna opera Banská Bystrica

Rusalka, Štátna opera Banská Bystrica

Gaetano Donizetti: Maria Stuarda

Ďalším titulom banskobystrickej opernej scény v rámci Hviezdneho júna je úspešná Donizettiho Maria Stuarda, ktorá už pri premiére zaujala odbornú i laickú obec. Toto dielo belkantovej opernej literatúry plné dramatických situácií, efektných a náročných árií zaznie v utorok 9. júna 2015. V dueli kráľovien sa predstavia Adriana Kohútková (Maria Stuarda) a Cristina Baggio (Alžbeta). Dielo v Banskej Bystrici naštudoval Igor Bulla, pod ktorého taktovkou zaznie aj 9. júna. Scénickú podobu tejto inscenácii dal svetoznámy taliansky dirigent Gianfranco de Bosio.

Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica, I. Zvarík (Giorgio Talbot), A. Kohútková (Maria Stuarda), foto: Jozef Lomnický

Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica,
I. Zvarík (Giorgio Talbot), A. Kohútková (Maria Stuarda),
foto: Jozef Lomnický

Georges Bizet: Lovci perál

Trojicu hviezdnych predstavení uzatvorí v piatok 12. júna Bizetova opera Lovci perál. Pri stvárnení hlavných postáv sa v tomto francúzskom diele stretnú poľská sopranistka Katarzyna Mackievicz ako Leila a vo svete v súčasnosti najžiadanejší slovenský tenorista Pavol Bršlík v role Nadira. Diriguje Igor Bulla, réžia Andrea Hlinková.

Lovci perál, Štátna opera Banská Bystrica, 2014

Lovci perál, Štátna opera Banská Bystrica, 2014

,,Som veľmi rád, že sa nám podarilo na mesiac jún pripraviť pre našich návštevníkov skutočne ,,hviezdne“ obsadenie niektorých predstavení. Nie je zvykom, že práve posledný mesiac divadelnej sezóny prináša podobné perličky. Práve končiaca sa divadelná sezóna bola v znamení osláv 55. výročia vzniku našej opery. Rozhodli sme sa teda v jej závere poďakovať sa našim divákom za ich priazeň a vernosť, ktorú nám neustále preukazujú. A najideálnejším spôsobom, ako to urobiť, je pripraviť nezvyčajné predstavenia. Som presvedčený, že práve atribúty výnimočnosti budú spĺňať minimálne tri z júnových predstavení. V podstate v priebehu ôsmich dní na našom javisku zažiaria hviezdy svetových formátov. Svojou prítomnosťou akoby priniesli do Banskej Bystrice nádych takých TOP operných scén sveta ako Covent Garden Londýn, Metropolitnej opery New York, Milánskej La scaly a podobne. Mená ako Cristina Baggio, Adriana Kohútková, Agnieszka Zwierko, Pavol Bršlík, Miroslav Dvorský a Štefan Kocán budú určite zárukou kvalitného umenia a výnimočných operných zážitkov. Je mi teda cťou pozvať všetkých milovníkov opery k nám do Banskej Bystrice.“, uviedol pre Opera Slovakia umelecký šéf Štátnej opery Šimon Svitok.

Viac informácii o predstaveniach banskobystrickej Štátnej opery nájdete na www.stateopera.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár