Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

5. októbra 2022 Lýdia Urbančíková Sezóna 2022/2023

Hviezdny Lukáš Vondráček v Košiciach

Lukáš Vondráček, Dom umenia Košice, 2022, foto: Jaroslav Ľaš / ŠFK
Veľkosť písma
A
A
A
Týmto oslovením sme prijali pozvanie na koncert v rámci Dní českej kultúry, ktoré usporiadali Český spolok v Košiciach a České centrum v Bratislave dňa 29. septembra 2022. Klavírny virtuóz hral na vynikajúcom nástroji Steinway v zvláštnej kondícii a s programom, ktorý uchvátil asi každého z prítomných v intímnom a komornom prostredí koncertnej sály Domu umenia.

Štátna filharmónia Košice poskytla adekvátne ovzdušie pre výnimočný večer. V programovom bulletine sa uvádza: „Klavirista Lukáš Vondráček má za sebou sezónu naplnenú pozoruhodnými udalosťami. Debutoval so symfonickými orchestrami Chicaga, Pittsburghu, Londýna a s Filharmóniou Los Angeles v Hollywood Bowl…“ Nasledovali ďalšie neuveriteľné Vondráčkove zastavenia všade vo svete.

Lukáš Vondráček, Dom umenia Košice, 2022, foto: Jaroslav Ľaš / ŠFK

Košičania si ho pamätajú, keď ako 12-ročný vyhral Medzinárodnú klavírnu súťaž v Košiciach, ako aj jeho úspechy na medzinárodnom súťažnom projekte kráľovnej Elisabeth v Bruseli r. 2016, na jeho interpretáciu Rachmaninovovho 3. klavírneho koncertu a Lisztovho Klavírneho koncertu A dur pod taktovkou Zbyňka Müllera so Štátnou filharmóniou Košice spred troch rokov. Napriek týmto faktom dokázal Vondráček (*1986) poslucháčov v Košiciach opäť prekvapiť. Zaujímavá bola dramaturgia koncertného večera. Zaradil do nej skladby z náročného repertoáru romantických skladateľov, Čecha Josefa Suka a Nemca Roberta Schumanna.

Celý vyše hodinový program hral spamäti. Zo Sukovej lyrickej tvorby predniesol rané Klavírne skladby, op. 7, väčšinou blízke a populárne ako Pieseň lásky, Humoreska, Idylka Dumky. Interpret sa zameral na jednotlivé úseky, zvlášť lyrické témy v kontraste s hravými tanečnými plochami, plnými ozdôb a duchovných nálad. Vondráček diferencoval drobné úseky a témy dramaticky gradoval. V kontrastných i spolusúvisiacich myšlienkach ale nikdy neskĺzol do sentimentálneho alebo prehnaného slastného tónu. Jeho lyrika splývala s farbami a emocionálnou výrazovou šírkou nástroja.

Lukáš Vondráček, Dom umenia Košice, 2022, foto: Jaroslav Ľaš / ŠFK

V Schumannovom diele Kreisleriana, op. 16 sa vo všetkých ôsmych náročných častiach doslova opájal spevom znejúcich tónov a vlastnej poetiky, mnohých kontrastov, gradácií, ozvien, snivej nálady a perfektne uchopeného pretlmočenia geniálneho diela.

V záverečnom opuse programu zazneli Schumannove Arabesky, op. 18 z roku 1839. Umelec sa poddával roztúženej lyrike, citovej nálade, doznievanie každej tematickej figúry starostlivo rozlíšil a prostredníctvom svojej dokonalej prstovej techniky dosiahol bohaté náladové kontrasty a dynamické vrcholy. Jeho výkon v komornej, ale hudobne efektnej atmosfére prítomní dokázali odmeniť nadšeným uznaním.

Lukáš Vondráček, Dom umenia Košice, 2022, foto: Jaroslav Ľaš / ŠFK

Uznanie patrí aj organizátorovi Štátnej filharmónii Košice za snahu prinášať poslucháčom programy s komorným obsadením a výnimočnými sólovými výkonmi.

Autor: Lýdia Urbančíková

Lukáš Vondráček, klavír

Josef Suk: Klavírne skladby op. 7 (výber)
Robert Schumann: Kreisleriana op. 16
Robert Schumann: Arabeska op. 18

Koncert sa konal v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach a bol súčasťou Dní českej kultúry 2022. Koncert bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín Slovenskej republiky a Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky.

www.sfk.sk

Archív Štátna filharmónia Košice

Zdieľať:

O autorovi

Lýdia Urbančíková
muzikologička, dramaturgička, hudobná kritička, hudobná historička a publicistika, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...