Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

7. novembra 2015 redakcia Sezóna 2015/2016

Hviezdy baletu vystúpili v SND na podporu onkológie

Umenie pre život , 5. ročník baletného gala predstavenia v SND, 2015, Kristina Kretova, Artem OvcharenkoKristina Kretova, Artem Ovcharenko, Balet SND, Jozef Varga, foto: Peter Brennkus
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Jubilejný 5. ročník baletného gala predstavenia Umenie pre život, ktorý sa uskutočnil 5. novembra 2015, sa opäť poďakoval všetkým tým, ktorí pomáhajú Národnému onkologickému ústavu (NOÚ). Ten slávi tento rok aj 25. výročie svojej novodobej existencie na Klenovej ulici v Bratislave. Špičkové hviezdy svetových baletných scén ponúkli výnimočný umelecký zážitok na scéne Baletu v novej budove Slovenského národného divadla. Predstavenie je spoločným projektom Národného onkologického ústavu, neziskového Združenia priateľov NOÚ a Baletu Slovenského národného divadla.

Myšlienku prepojenia onkológie a umenia podčiarkli samé zvučné mená – prví sólisti najrenomovanejších svetových baletných scén – Silvia Azzoni (Hamburský balet), Jolanda Correa a Joel Carreňo (Nórska národná opera a balet), Maria Kochetkova (American Ballet Theatre), či Kristina Kretova a Artem Ovcharenko (Veľké divadlo v Moskve). Na Slovensku si po niekoľkoročnej prestávke zatancoval jeden z našich najúspešnejších tanečníkov Jozef Varga, ktorý je prvým sólistom Holandského národného baletu. Práve on patril k tým tanečníkom, ktorí otvárali prvé podujatie pod hlavičkou Umenie pre život. Nechýbali ani naši najlepší tanečníci z Baletu SND na čele s primabalerínou Rominou Kolodziej. Galavečer dirigoval Alexander Anissimov. Tento rok si diváci mohli vychutnať predstavenie za sprievodu tónov živého hudobného telesa – Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. „Latku sme si tentoraz postavili naozaj vysoko. Musíme pomaly začať pracovať na tom, aby sme ju budúci rok prekonali“, zhrnul vystúpenia riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský.

Umenie pre život , 5. ročník baletného gala predstavenia v SND, 2015, zľava: J. Dolinský ml., riaditeľ Baletu SND, J. Dolinský, riaditeľ NOÚ, R. Roth, moderátor večera, foto: Andrej Galica/TASR
Umenie pre život , 5. ročník baletného gala predstavenia v SND, 2015,
zľava: J. Dolinský ml., riaditeľ Baletu SND, J. Dolinský, riaditeľ NOÚ, R. Roth, moderátor večera,
foto: Andrej Galica/TASR

„Život a umenie sú spojené nádoby, vzájomne sa doplňujú, obohacujú, dávajú zmysel aj krásu našej existencii. SND popri svojej umeleckej tvorbe a šírení kultúrnych hodnôt participuje aj na celospoločenskom dianí. Medzi svoje aktivity zahŕňa aj zapájanie sa do projektov podporujúcich oblasť ľudského zdravia. Veď zdravie je jedným z kľúčových predpokladov potrebných nielen na realizáciu tvorby a umenia, ale na plnohodnotný život človeka vôbec. Umenie pre život – tieto zdanlivo prosté, ale pritom neobyčajne vzácne a obsažné slová charakterizujú galavečer na podporu Národného onkologického ústavu v Bratislave. Je to symbol súdržnosti, vzájomného pochopenia a pomoci, vlastností potrebných v živote aj v umení“, vyjadril svoj názor o mimoriadne vzácnom a užitočnom projekte generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Umenie pre život , 5. ročník baletného gala predstavenia v SND, 2015, foto: Peter Brennkus
Umenie pre život , 5. ročník baletného gala predstavenia v SND, 2015,
foto: Peter Brennkus

Cieľom podujatia je poďakovať sa všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili a podporujú aktivity Národného onkologického ústavu zamerané na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, komfortu pacientov a na rozvoj pracovísk NOÚ. Riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský vyjadril vďaku všetkým darcom: „Od roku 2009 sa nám v rámci Združenia priateľov NOÚ podarilo získať skoro milión eur, ktoré sme investovali do rozvoja nemocnice. Posledným veľkým projektom bola kompletná modernizácia transplantačnej jednotky. Vďaka darcom a podporovateľom môžeme pokračovať v budovaní Centra chirurgie prsníka, ktoré bude pomáhať ženám v boji s onkologickými ochoreniami prsníka.“ V najbližšom období sa tiež začne s rekonštrukciou vstupnej časti do areálu ústavu, ktorej cieľom bude i revitalizácia a rozšírenie plochy určenej na parkovanie. Modernizáciou prejdú aj časti prvého kontaktu, a to recepcia a prijímacia kancelária pre pacientov.

Moderátor večera a herec Robert Roth s novou poštovou známkou vydanou pri príležitosti výročia Národného onkologického ústavu. foto: Andrej Galica/TASR
Moderátor večera a herec Robert Roth s novou poštovou známkou
vydanou pri príležitosti výročia Národného onkologického ústavu.
foto: Andrej Galica/TASR

Súčasťou podujatia bola aj slávnostná premiéra a krst špeciálnej edície poštovej známky, ktorá v spolupráci so Slovenskou poštou vznikla pri príležitosti oboch výročí. Jej autorom je akademický maliar prof. Róbert Jančovič. Výťažok z jej predaja pôjde taktiež na podporu aktivít Národného onkologického ústavu.

Organizátori ďakujú partnerom predstavenia Slovenskej pošte, spoločnosti Samsung a Gryshko a koprodukčnému partnerovi Slovenskému rozhlasu ako aj hlavnému mediálnemu partnerovi RTVS.

Informovala: Izabela Pažítková, SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956