Ikonická kompozícia Carmina Burana zaznie v Bratislave pod šírym nebom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V piatok 10. septembra 2021 sa na novom námestí pred Pradiarňou v bratislavskom Ružinove uskutoční prvý abonentný koncert 93. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. V rámci festivalu Symfónia umenia sa diváci môžu tešiť na monumentálne dielo Orffovej kantáty Carmina Burana pod taktovkou šéfdirigenta SOSR Ondreja Lenárda.

(reklamný článok, SOSR)

Na jednom pódiu sa stretnú sólisti: Andrea Vizvári, Aleš Jenis a Daniel Matoušek, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Adam Sedlický) a Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajsterka Magdaléna Rovňáková). Spolu bude účinkovať takmer 200 umelcov.

Po prvýkrát ide o spoluprácu medzi RTVS a MČ Bratislava – Ružinov na tejto mimoriadnej open-air produkcii s dielom, ktoré oceňujú nielen hudobní znalci ale aj tí, ktorí sa s klasickou hudbou iba zoznamujú.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, foto: SOSR

Ružinov oslávi svoje 30. výročie vzniku veľkolepo, a to multižánrovým festivalom pod holým nebom. Symfónia umenia sa uskutoční 3. – 12. septembra 2021 v Ružinove a ponúkne okrem symbolicky tridsiatich koncertov aj kvalitné umenie z výtvarných ateliérov a divadelných dosiek pre širokú verejnosť. Poslaním tohto festivalu je popularizovať klasickú hudbu medzi divákmi, ktorí považujú koncertnú sieň či kamenné divadlo možno za príliš formálne, ale aj ponúknuť fascinujúci zážitok z otvoreného priestranstva aj pre všetkých milovníkov klasickej hudby.

„Carmina“ znamená „piesne“, zatiaľ čo „Burana“ je prídavné meno odvodené z latinského názvu obce Benediktbeuern. Svojimi textami čerpá zo zbierky básní a piesní z 11. až 13. storočia, ktorá sa roku 1803 našla v kláštore pri tejto obci. Nová edícia tejto zbierky vyšla v roku 1847 pod vedením nemeckého filológa Johanna Andreasa Schmellera a práve na ňu narazil roku 1934 nemecký skladateľ Carl Orff (1895 – 1982). Texty prezentujú rozmanitý pohľad na stredoveký život vrátane náboženských veršov, spoločenských satír či ľúbostných a pijanských piesní.

Carl Orff (1895 – 1982), foto: internet

Orff spolu so študentom práva a nadšencom pre latinčinu a gréčtinu Michelom Hofmannom vybrali 24 piesní, ktoré usporiadali do prológu, epilógu a troch častí zhruba s rovnakou dĺžkou. Prvá časť Primo vere (Prišla jar) predstavuje mladistvé, energické tance; druhá časť In taberna (V krčme) evokuje pijanské hodovanie a zhýralosť; dvorenie a romantická láska sú predmetom tretej časti Cour d’amours (Kráľovstvo lásky).

V celom diele sa kombinuje jednoduchá orchestrácia, melódie a harmónie s ťažkými rytmickými úsekmi, ktoré dávajú hudbe originálny vnútorný charakter. Najznámejšia pieseň diela Carmina Burana je O fortuna (Šťastie), ktorá slúži ako prológ aj epilóg. Pozostáva z troch strof textu, kde varuje pred silou šťastia a osudu, ktoré ponúka starodávny obraz kruhu šťastia, rozdávajúceho triumf i katastrofu náhodne. Pieseň patrí medzi najvýznamnejšie diela klasickej novodobej zborovej literatúry.

Podrobný program a viac informácií o festivale nájdete na symfoniaumenia.sk.

Informoval: Richard Bednár, SOSR/RTVS

PR článok

www.sosr.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár