Inauguračný koncert Kirilla Petrenka v Berlínskej filharmónii naživo v sieti kín CINEMAX

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Po prvý raz sa ruský dirigent svetového formátu Kirill Petrenko postaví za dirigentský pult prestížnej Berlínskej filharmónie ako jej nový šéfdirigent. Pre svoj inauguračný koncert si vybral jeden z vrcholných titulov 19. storočia „Deviatu symfóniu“ Ludwiga van Beethovena. Priamy prenos koncertu môžu sledovať diváci kín CINEMAX v mestách Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Martin, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina už 23. augusta o 18.30 hod.

(reklamný článok CINEMAX)

Ruský dirigent Kirill Petrenko prevezme povinnosti šéfdirigenta jedného z najvýznamnejších symfonických telies Európy – Berlínskej filharmónie – po britskom dirigentovi Simonovi Rattleovi, ktorý pôsobil na tomto poste 16 rokov (2002 – 2018).

Inauguračný koncert je udalosťou roka v oblasti klasickej hudby. Popredný dirigent celosvetového formátu, Beethoven a špičkový orchester sveta – to si rozhodne nemôže žiadny fanúšik klasickej hudby nechať ujsť.

Kirill Petrenko sa narodil v ruskom Omsku. Otec bol huslista, matka muzikologička. Kirill debutoval ako klavirista keď mal 11 rokov. Po tom, čo sa jeho rodina presťahovala do Rakúska, vyštudoval Univerzitu pre hudbu a výtvarné umenie (Universität für Musik und darstellende Kunst) vo Viedni. Vďaka výnimočným učiteľom (okrem iných napr. Uroš Lajovic, Semjon Byčkov či Peter Gülke) Kirill zakrátko vymenil klavír za dirigentskú paličku.

Ako dirigent debutoval Petrenko v roku 1995 s dielom Benjamina Brittena Let´s Make an Opera vo Vorlalbergu. V rokoch 1999 – 2002 pôsobil ako umelecký riaditeľ orchestra Meiningen Hofkapelle v Durínsku. Práve tu jeho meno získalo medzinárodnú popularitu, keď ako prvý dirigent v histórii osobne uviedol počas 4 večerov po sebe vyše 14-hodinový Wagnerov opus Prsteň Nibelugov v pôvodnom znení, bez jediného škrtu v partitúre.

Kirill Petrenko na javisko Bavorskej štátnej opery, foto: Wilfried Hösl

Od roku 2001 nasledovali angažmány vo Viedenskej štátnej opere, Royal Opera House Covent Garden v Londýne či v Metropolitnej opere v New Yorku. Predstavil sa tiež v Barcelone, Frankfurte nad Mohanom, Florencii, Drážďanoch a na mnohých ďalších významných operných scénach či koncertných pódiách. V rokoch 2002 – 2007 pôsobil ako šéfdirigent Komickej opery v Berlíne a je hudobným riaditeľom Bavorskej štátnej opery v Mníchove. Časopis Opernwelt ho menoval štyrikrát za „dirigenta roka“.

23. augusta 2019 sa uskutoční inauguračný koncert Kirilla Petrenka ako nového šéfdirigenta Berlínskej filharmónie. Vzhľadom na skromnejšiu doterajšiu spoluprácu je táto voľba pomerne prekvapivá, avšak len v tom najpozitívnejšom zmysle slova. Favorizovanými kandidátmi na post šéfdirigenta boli Andris Nelson či Christian Thielemann. Tento dojem dlhší čas podporovali najmä nemecké médiá. Petrenko však komisiu, ktorá mala na starosti jeho vymenovanie, presvedčil svojim konceptom ďalšieho smerovania Berlínskej filharmónie a dlhoročnými skúsenosťami, že práve on je tou správnou voľbou.

Tesne po zvolení 47-ročný ruský dirigent prehlásil, že cíti veľkú dôveru a zažíva neopísateľnú eufóriu. Zdôraznil tiež, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby bol hodný tejto prestížnej funkcie. Niet preto divu, že gros jeho inauguračného programu tvorí práve Beethovenova „Deviatka“.

Berlínski filharmonici, zdroj: internet

Symfónia má úžasnú symbolickú silu v mnohých ohľadoch. Nádherný moment so záverečným zborom Schillerovej „Ódy na radosť“ výstižne vyjadruje pocit, s ktorým Petrenko a Berlínska filharmónia začínajú budúcu spoluprácu. Zároveň „Deviata symfónia“ prináša aj dôležité posolstvo: jasný záväzok umelcov voči ľudskosti, smerom k rovnocennosti celého ľudstva.

Na inauguračnom koncerte Kirilla Petrenka sa s Berlínskou filharmóniou predstavia Marlis Petersen (soprán), Elisabeth Kulman (mezzosoprán), Benjamin Bruns (tenor), Kwangchul Youn (bas) a Zbor Berlínskeho rozhlasu (zbormajster Gijs Leenaars). Na programe zaznie s Deviatou symfóniou Ludwiga van Beethovena aj suita z opery Lulu od Albana Berga.

Priamy prenos z koncertu sa uskutoční 23. augusta 2019 o 18:30 hod. v kinách CINEMAX v mestách Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Martin, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina.

V kinách na divákov čaká ako už tradične prípitok, pohodlné sedenie, dokonalý zvuk a skvelý obraz!

Viac informácií a predaj vstupeniek v kinách CINEMAX.

Informovala: Klára Madunická, CINEMAXwww.cine-max.sk

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár