Ján Vladimír Michalko a Boris Lenko: Organ a akordeón – nové v starom…

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava Dvaja poprední slovenskí interpreti pokračujú aj tohto roku v unikátnej spolupráci. Organ a akordeón, ikonický chrámový nástroj versus nástroj s typicky „svetskou“ povesťou, dokazujú, že ich kombinácia je legitímna a inšpirujúca. Pred dvomi rokmi zareagovali Ján Vladimír Michalko a Boris Lenko s nadšením na ponuku Bratislavského organového festivalu pripraviť originálny program pre organ a akordeón. Z príležitostného spojenia vzniklo nové duo, ktoré pokračuje v spolupráci a rozširuje repertoár. Pripravené sú štyri koncerty.

Jadro programu tvoria neskororenesančné a ranobarokové skladby pre dva klávesové nástroje, ktoré dvojica kombinuje so sólovými dielami pre organ a akordeón. Každoročne sa v dramaturgii objavuje aj hudba slovenských autorov.

Bratislavský organový festival 2015, ilustračné foto
Boris Lenko, Ján Vladimír Michalko,
foto: Ján Lukáš

Aj na koncertoch v kostoloch v Pustých Úľanoch, Limbachu, Zelenči a v Skalici si poslucháči vychutnajú stereofonický efekt proti sebe stojacich klávesových nástrojov, ich vzájomné odpovede, ozveny, ale aj zaujímavé súznenie zvukovo príbuzných, no zároveň odlišných nástrojov.

Koncerty

Pusté Úľany, Farský kostol
7. 10. 2017, 18:00
vstupné dobrovoľné

Limbach, Evanjelický kostol
8. 10. 2017, 17:00
vstupné dobrovoľné

Zeleneč, Farský kostol
15. 10. 2017, 18:00
vstupné dobrovoľné

Skalica, Jezuitský kostol
30. 11. 2017, 17:00
vstup voľný

Hlavný organizátor: ORGANYzácia
Hlavný partner: Fond na podporu umenia
Podujatie podporil: Hudobný fond
V spolupráci s: Pre úľany – pro Fudemus, n.o., Evanjelickým a.v. cirkevným zborom v Limbachu, Rímskokatolíckym farským úradom v Zelenči a Mestom Skalica

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár