Jana Kurucová debutuje postavou Carmen v Štátnej opere Praha

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – Už od tejto soboty 13. septembra 2014 získava Štátna opera v Prahe pre svoju inscenáciu opery G. Bizeta Carmen sólistku Deutsche oper Berlin Janu Kurucovú.

Slovenská mezzosopranistka, ktorá s touto postavou debutuje, sa už v Prahe predstavila – v opernej sezóne 2010/2011 a prijala ponuku vtedajšieho umeleckého šéfa opery Jiřího Heřmana, kedy zaskočila v postave Idamanteho v inscenácii Mozartovej opery Idomeneo. Spolu s Adamom Plachetkom – sólistom Viedenskej štátnej opery, taktiež vystúpila na koncerte Mozartove narodeniny v januári tohto roku v Stavovskom divadle v Prahe.

Tentokrát v Prahe po prvýkrát vo svojej kariére stvárni náročnú postavu mezzosopránového repertoáru Carmen. V predstavení režiséra Zdenka Trošku a slovenského scénografa Milana Ferenčíka ju stvárni 13. septembra 2014. Dona Josého bude spievať taliansky tenorista Luciano Mastro,  postavu Escamilla po prvýkrát v Štátnej opere zaspieva popredný basista strednej generácie sólistov Národného divadla Miloš Horák. Za dirigentským pultom bude stáť dirigent Tomáš Brauner.

Carmen, Štátna opera Praha

Carmen, Štátna opera Praha

Carmen je žena s prirodzenou iskrou

Jana Kurucová vidí Carmen ako ženu uvedomujúcu si svoje kvality. ,,Má v sebe prirodzenú iskru, ktorá priťahuje mužov, ale rovnako tak provokuje ženy. Čo ma na nej fascinuje, ma zároveň desí; jej fatálne až provokačné vloženie sa do rúk osudu v každej extrémnej situácii. Do zvádzania Dona Josého dá všetku svoju zmyselnosť a výbušný charakter a potom keď v kartách uvidí svoju blížiacu sa smrť, ho dokonca provokuje, aby ju zabil,“ hovorí Jana Kurucová o svojom pohľade na hlavnú postavu Bizetovej opery a pokračuje: „Pre mňa stále zostáva otázkou, prečo žena v najlepších rokoch pristupuje ku svojmu životu až tak ľahostajne, že ho nakoniec stráca. Neverí tomu, že by sa mohla naozaj zamilovať? Alebo sa chce skryť pred strachom zo zamilovania sa a straty svojej cigánskej slobody?

Carmen prináša definitívne veľkú zmenu do môjho repertoáru. Moje doterajšie skúsenosti stáli prevažne na nohavicových a dievčenských postavách. Takže mi nezostáva nič iného než sa tiež fatálne vrhnúť do tohto dobrodružstva a pokúsiť sa vnímať vnútorný hlas ženy, ktorá bude vo mne, pevne dúfam, rásť viac a viac“

Jana Curucová, Carmen debut

Jana Kurucová bude v Prahe častých hosťom

Jana Kurucová sa v postave Carmen predstaví v Štátnej opere Praha tiež 24. októbra 2014 a 1. mája 2015. V Prahe však bude častejšie, už 5. novembra 2014 vstupuje do inscenácie Mozartovho Dona Giovanniho v réžii režisérskeho dua Skutr v Stavovskom divadle. Ako Donna Elvira sa potom predstaví ešte 4. januára, 8. marca, 4. a 25. apríla a 3. mája 2015.

Štátna opera Praha

Štátna opera Praha

Jana Kurucová a aktuálna sezóna

Na domovskej scéne – Deutsche Oper Berlin čaká Janu Kurucovú účinkovanie v repertoárových predstaveniach, komorný koncert a v závere sezóny premiéra Gounodovej opery Faust a Margaréta, v ktorej stvárni postavu Siebela. Mimo domovskej scény bude koncertovať a účinkovať v Nemecku, Čechách a na Slovensku. V Ostrave v decembri tohto roku stvárni Alžbetu, anglickú kráľovnú v novej inscenácii Donizettiho opery Maria Stuarda. Jej hosťovanie v Prahe už bolo spomenuté a známu umelkyňu môžu diváci vidieť aj v Slovenskom národnom divadle. Najbližšie to bude už v nedeľu 5. októbra 2014 a v sobotu 8. novembra, kedy po prvýkrát na javisku Opery SND stvárni Donnu Elviru v Mozartovej opere Don Giovanni. Hlavnej úlohy roztopašníka Dona Giovanniho, v úspešnej Bednárikovej réžii, sa zhostí po prvýkrát v Opere SND stály člen Viedenskej štátnej opery Adam Plachetka a mladému českému barytonistovi bude v príbehu opery slúžiť svetoznámy slovenský basista Štefan Kocán, ktorý svoj hlas prepožičia postave Leporella. Dirigovať bude hudobný riaditeľ Opery SND Friedrich Haider. Okrem SND vystúpi aj na koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie v rámci jubilejného ročníka medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti. Hudobný skladateľ Peter Martinček skomponoval pre Janu Kurucovú Symfóniu č. 4, dielo zasvätené pamiatke Milana Rastislava Štefánika.

v nedeľu 5. októbra 2014 o 17.00 h a v sobotu 8. novembra – See more at: https://operaslovakia.sk/don-giovanni-v-snd-s-kocanom-kurucovou-plachetkom/#sthash.unUsYEzL.dpufHlavnej úlohy roztopašníka Dona Giovanniho sa zhostí po prvýkrát v Opere SND stály člen Wiener Staatsoper Adam Plachetka. Mladému českému barytonistovi bude v príbehu opery slúžiť svetoznámy slovenský basista Štefan Kocán, ktorý svoj hlas prepožičia postave Leporella. Po ich boku sa na našu prvú opernú scénu vráti sólistka Deutsche Oper Berlin – slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová ako Donna Elvira.

Jana Kurucová je piatou sezónou členkou súboru Deutsche Oper Berlin, kde momentálne účinkuje v jedenástich inscenáciách. Okrem iných aj ako Janíček v Humperdinckovej Perníkovej chalúpke v réžii Andreasa Homokiho, či ako Fenena v inscenácii Verdiho opery Nabucco v réžii Keitha Warnera.

www.janakurucova.de

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár