Jana Kurucová po prvýkrát ako Alžbeta I. v ostravskej premiére opery Maria Stuarda

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Ostrava – Operný súbor Národného divadla moravsko – sliezskeho v Ostrave (NDM) uvedie vo štvrtok 18. decembra 2014 premiéru novej inscenácie opery Gaetana Donizettiho Maria Stuarda. Pokračuje tak – po inscenácii opery Anna Bolena uvedenej v Ostrave v roku 2013 – trilógia „Anglickej kráľovnej talianskeho belcanta“. Postavu Alžbety I. po prvýkrát stvárni slovenská mezzosopranistka, sólistka Deutsche Oper Berlin Jana Kurucová.

Dielo bude uvedené v ostravskej premiére a zaznie v hudobnom naštudovaní Tomáša Braunera a v réžii mladej talentovanej inscenátorky Lindy Keprtovej. Na inscenácii sa ďalej podieľali scénická a kostýmová výtvarníčka Eva Jiřikovská, zbormajster Jurij Galatenko a dramaturg Daniel Jäger.

Strhujúci operný duel dvoch kráľovien – Marie Stuard a Alžbety I.

V titulnej postave Marie Stuard sa predstaví sólistka opery NDM a dvojnásobná držiteľka Ceny Thálie, sopranistka Jana Šrejma Kačírková, ktorá k svojej najnovšej postave uvádza: „Už se nemohu dočkat, až stanu na jevišti jako skotská královna Marie Stuartovna. Je to nádherná role, krásné zpívání a i režijně velmi zajímavě zpracované dílo. Je to pro mne o to větší výzva, protože se vlastně naplno vracím po mateřské dovolené. Doufám, že to bude úspěšný start.

Rolu anglickej kráľovnej Alžběty I. stvárni hosťujúca sólistka Deutsche Oper Berlin, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá o svoje postave povedala: „Belcantové role sú pre mňa stále veľkou príležitosťou objavovania. Doposiaľ som mala možnosť spievať postavu Romea v Belliniho opere Montekovia a Kapuletovci a Mafiu Orsiniho po boku Edity Gruberovej v Donizettiho Lucrezii Borgii. Postava kráľovnej Alžbety I. je pre mňa veľkou výzvou – po prvýkrát kráľovná a po prvýkrát osobnosť ktorá rozhoduje o životoch druhých. A práve táto kráľovná, navonok silná panovníčka, je vo vnútri neistá žena. Objaviť práve túto ľudskosť a zraniteľnosť ma láka najviac.“ Jana Kurucová spieva v Ostrave po druhýkrát. Prvýkrát bolo jej účinkovanie s ostravskou operou spojené s Dvořákovským piesňovým maratónom uvedeným k výročiu úmrtia Antonína Dvořáka v máji 2014, ale v opernej postave na javisku NDM debutuje. Taktiež stvárni náročnú postavu Alžbety I. po prvýkrát.

Maria Stuarda, NDM Ostrava, Jana Kurucová (Alžbeta I.), Jana Šrejma Kačírková (Maria Stuarda), foto: Martin Popelář

Maria Stuarda, NDM Ostrava,
Jana Kurucová (Alžbeta I.), Jana Šrejma Kačírková (Maria Stuarda),
foto: Martin Popelář

V titulnej postave sa ďalej predstaví sólistka opery NDM Agnieszka Bochenek-Osiecka a mladá chorvátska sopranistka Sonja Šarić, ktorá je držiteľkou ceny Národného divadla moravsko – sliezskeho z Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch v roku 2012. V role Alžbety I. sa predstaví tiež jedna z najvyhľadávanejších českých mezzosopranistiek Michaela Kapustová a tiež hosťujúca talianska mezzosopranistka Silvia Beltrami.

Ďalej účinkujú: Philippe Do / Alessandro Luciano / Luciano Mastro (Roberto Leicester), Erika Šporerová / Eliška Weissová (Anna Kennedy), Jakub Kettner / Marián Lukáč (Guglielmo Cecil), Martin Gurbaľ / Jan Šťáva (Giorgio Talbot), orchester a zbor opery NDM.

Premiéry sa uskutočnia 18. a 20. decembra 2014 o 18.30 hod. v Divadle Antonína Dvořáka v Ostrave.

Maria Stuarda, NDM Ostrava, J. Šťáva (Giorgio Talbot), M. Kapustová (Alžbeta I.), M. Lukáč (Guglielmo Cecil), foto: Martin Popelář

Maria Stuarda, NDM Ostrava,
J. Šťáva (Giorgio Talbot), M. Kapustová (Alžbeta I.), M. Lukáč (Guglielmo Cecil),
foto: Martin Popelář

Libreto k opere Maria Stuarda napísal taliansky spisovateľ Giuseppe Bardari podľa prekladu rovnomennej hry Friedricha Schillera z roku 1800. Dej je voľne založený na životných osudoch škótskej kráľovnej Marie Stuard a anglickej kráľovnej Alžbety I., ale oproti predlohe bol zbavený väčšiny politicko-náboženských detailov. Ponechaná ale bola scéna stretnutia oboch kráľovien, aj keď ku nej v skutočnosti nikdy nedošlo. Naviac bol pridaný fiktívny milostný vzťah medzi Mariou a Robertom, grófom z Leicesteru.

Svetová premiéra sa po predchádzajúcich prieťahoch s vtedajšou všemocnou cenzúrou, ktorá vytýkala dielu napríklad prílišnú politickú angažovanosť, uskutočnila 30. decembra 1835 v milánskej La Scale. Titulnú postavu na nej stvárnila speváčka svetového formátu Maria Malibran (1808–1836). Aj v Miláne nastali problémy s cenzúrou a po niekoľkých predstaveniach bola opera zakázaná. Po ďalších prepracovaniach a následných uvedeniach v Taliansku, Španielsku a Portugalsku záujem o operu Maria Stuarda opadol. Znovu bola inscenovaná až v roku 1958 v Donizettiho rodnom Bergame.

Maria Stuarda, NDM Ostrava, E. Weissová (Anna Kennedy), S. Šarić (Maria Stuarda), foto: Martin Popelář

Maria Stuarda, NDM Ostrava,
E. Weissová (Anna Kennedy), S. Šarić (Maria Stuarda),
foto: Martin Popelář

Maria Stuarda plagát

www.ndm.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: NDM, foto: Martin Popelář

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár