Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

11. júna 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Jana Kurucová sa v Dortmunde stala hviezdou večera

W. Zhang, E. Gorshunova, J. Kurucová, F. Haider, G. Berrugi, Thomas Laske Rozhlasový orchester WDR KÖLN a Rozhlasový zbor WDR KÖLN Klangvokal Musikfestival Dortmund foto: © S.Spitzner
Veľkosť písma
A
A
A
Dortmund – V piatok 6. júna 2014 sa v rámci festivalu Klangvokal v Dortmunde konalo koncertné prevedenie Belliniho opery I Capuleti e i Montecchi. Zaujímavosťou je, že sa na ňom podieľala slovenská mezzosopranistka, sólistka Deutsche Opere Berlin Jana Kurucová. pričom v role Rómea to bol jej debut. Koncertné prevedenie hudobne naštudoval Friedrich Haider, hudobný riaditeľ Opery SND.

Janu Kurucovú oslovili, aby záskočila za chorú americkú mezzosopranistku Vivicu Genaux. Tento ,,záskok“ znamenal pre ňu úspech. Potvrdzuje to recenzia v časopise Der Neue Merker, kde sa uvádza, že „slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, pôsobiaca najviac v Berlíne sa stala priamo hviezdou večera. … Hlasovo ovládala všetky nuansy, napríklad dlhé kantabilné oblúky v prvej árii v 9/8 takte, ako aj koloratúry v nasledujúcej cabalette. Predviedla veľký hlasový rozsah takmer dve oktávy bez počuteľných rozdielov medzi registrami a veľmi citlivé piana v scéne nad Giuliettiným hrobom. Toto všetko nasadila pri stvárnení meniacich sa nálad Rómea. Spievala zvodne, keď bolo treba presvedčiť Giuliettu aby sním ušla, s odvahou mladíka proti konkurenčnému Tebaldimu a šokujúco smutne kvôli údajnej smrti Giulietty. V pánskom kostýme a s niekoľkých gestami jasne podporila charakter postavy, jej posledný vzdych „Guli“ bol ohromujúci. … Už vo svojej prvej árii „Se Romeo t’uccise un figlio“ preukázala Jana Kurucová bohatý mezzosoprán spriahnutý s dramatickými výškami a priviedla publikum doslova do vytrženia. Takisto v tichých tónoch sa jej spev dostával pod kožu, ako sa ukázalo aj v árii z druhého dejstva „Deh! tu, bell’anima“, keď Rómeo zbadá Giuliettu v domnení, že je mŕtva. V záverečnom duete obe protagonistky dosiahli emocionálnu hĺbku, ktorá vzala publiku dych.

Jana Kurucová, Elena Gorshunova Klangvokal Musikfestival Dortmund foto © B.Kirschbaum
Jana Kurucová, Elena Gorshunova
Klangvokal Musikfestival Dortmund
foto © B.Kirschbaum

Vinzenzo Bellini: I CAPULETI E I MONTECCHI

Koncertné prevedenie opery

festival Klangvokal,  Dortmund

6. jún 2014

Hudobné naštudovanie : Friedrich Haider

Osoby a obsadenie

Romeo: Jana Kurucová (záskok za chorú Vivica Genaux)

Giulietta: Elena Gorshunova

Tebaldo: Giorgio Berrugi 

Capellio: Thomas Laske

Lorenzo: Wenwei Zhang

Rozhlasový orchester WDR KÖLN

Rozhlasový zbor WDR KÖLN, zbormajster Robert Blank

Celú recenziu v NJ si prečítate TU…

Friedrich Haider Klangvokal Musikfestival Dortmund foto: © S.Spitzner
Friedrich Haider
Klangvokal Musikfestival Dortmund
foto: © S.Spitzner

Pre náš portál Opera Slovakia Jana Kurucová povedala, že Friedricha Haidera vníma ako vynikajúceho dirigenta a veľkého špecialistu na belcanto. Taktiež spolupráca s ostatnými koncertnými partnermi na tomto projekte, či už so sopranistkou Elenou Gorshunovou zo súboru v Drážďanoch alebo tenoristom Giorgiom Berrugim, bola pre ňu výnimočná.

Janu Kurucovú budete môcť najbližšie na Slovensku vidieť v Opere SND v postave Rosiny v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly 18. júna. Môžu sa na ňu tešiť aj diváci opernej časti festivalu Zámocké hry zvolenské, kde v koncertnom prevedení zaspieva hlavnú postavu v Rossiniho opere Tancredi. Toto dielo zaznie u nás v slovenskej premiére 27. júna 2014 na Zvolenskom zámku. V závere aktuálnej opernej sezóny zaspieva v rámci záverečného koncertu festivalu Viva Musica!, na ktorom sa predstaví päť svetových operných hviezd zo Slovenska: Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis a Štefan Kocán. Koncert sa uskutoční 28. júna 2014 na Bratislavskom hrade.

 

www.janakurucova.de

www.klangvokal-dortmund.de

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), je členom Zboru Opery SND
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...