Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

22. septembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Jaroslav Blaho získal Cenu za mimoriadny prínos v oblasti divadla

DOSKY 2015, Odovzdávanie Ceny za mimoriadny prínos v oblasti divadla, Jaroslav Blaho, Jozef Ciller a Michaela Mojžišová, foto: Ctibor Bachratý
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V Bratislave sa konal jubilejný 20. ročník vyhlásenia výsledkov ankety Dosky 2015. Toto divadelné ocenenie sezóny si v rôznych kategóriách odnieslo viacero osobností. Po prvýkrát sa odovzdávala aj Cena za mimoriadny prínos v oblasti divadla, ktorú získal operný historik a teatrológ Jaroslav Blaho.

DOSKY

Divadelné ocenenia sezóny DOSKY sa od založenia v roku 1996 stali najznámejšou cenou odovzdávanou na Slovensku v oblasti divadla. Prvých 19. ročníkov ceremoniálov sa konalo v Divadle Andreja Bagara v Nitre v rámci Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Autormi projektu sú Silvia Hroncová, René Parák a Zuzana Uličianska. Ceny môžu byť udelené produkciám a výkonom všetkých žánrov, ktoré mali premiéru v minulej sezóne v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to v druhoch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet i súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú za umelecký výkon, ktorý mal premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne, a to bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov.

Dosky 2015, vizuál

Anketu DOSKY – Divadelné ocenenia sezóny vyhlasuje Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Hlasovania sa v tomto roku zúčastnilo 36 kritikov: Andrejčáková Eva, Bartko Emil, Beranová Hana, Beňová Juliana, Brathová Barbara, Ciel Martin, Cvečková Katarína, Červenka Jozef, Čujová Frederika, Fojtíková Fehérová Dária, Fekete Vladislava, Ferko Tibor, Godovič Marek, Holič Martin, Juráni Milo, Krištofová Lenka, Lejková Lucia, Lindovská Naďa, Liszkayová Ivica, Mašlárová Martina, Matejovičová Stanislava, Mišovic Karol, Mojžišová Michaela, Moško Matej, Opoldusová Mária, Predmerský Vladimír, Rácz Ján, Rodová Hana, Scherhaufer Peter, Šnircová Zuzana, Ťapajová Elena, Uličianska Zuzana, Ulmanová Martina, Urbančíková Lýdia, Ursínyová Terézia, Zagorski Katarína.

Záštitu nad podujatím prevzal Primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Cena za mimoriadny prínos v oblasti divadla

V rámci ceremoniálu jubilejného 20. ročníka sa po prvý raz odovzdávala aj Cena Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Poputovala do rúk operného historika a teatrológa Jaroslava Blaha, iniciátora Zámockých hier zvolenských a dlhoročného propagátora opery na Slovensku.

DOSKY 2015, Odovzdávanie Ceny za mimoriadny prínos v oblasti divadla, Jaroslav Blaho a Jozef Ciller, foto: Ctibor Bachratý
DOSKY 2015,
Odovzdávanie Ceny za mimoriadny prínos v oblasti divadla,
Jaroslav Blaho a Jozef Ciller,
foto: Ctibor Bachratý

,,Táto Cena vznikla z ambície upozorniť aj na tých, ktorí svoje úlohy hrajú mimo svetiel reflektorov a bez potlesku divákov.“, povedala na odovzdávacom ceremoniáli členka slovenského výboru AICT, teatrologička, operná kritička a hudobná publicistka Michaela Mojžišová. Cena je v podobe stoličky, ktorej autorom je slovenský scénograf a kostýmový výtvarník Jozef Ciller.

Jaroslav Blaho k oceneniu

,,Prvú opernú recenziu v denníku Smena som publikoval koncom zimy 1965. Za to polstoročie sa však postavenie opery zmenilo. Všade, nielen u nás. Opera sa stala divadelným druhom menšinovým. Vo veľkých, historicky bohatých kultúrach môžeme k tomuto prívlastku však pridať aj ďalšie, doplňujúce – elitným, exkluzívnym, elitárskym. – Aj u nás má opera patinu menšinovosti. Nie je však exkluzívna, ale okrajová. V reflexii bežnej tlače, iných médií, spoločenského života. Som presvedčený že ak by nejakým zázračným zásahom vyššej moci opera zo dňa na deň z povrchu zemského zmizla, zaregistrovala by to sotva tretina našej akademicky vzdelanej obce. Dôkazov pre túto víziu mám za tie roky dosť a dosť.

Aj preto cenu AICT vnímam ako cenu udelenú opere. Nádej, že v našej kultúrnej sfére je ešte vrstva, pre ktorú má opera v širokom kultúrnom kontexte svoje pevné a nezastupiteľné miesto.“, vyjadril sa pre Opera Slovakia Jaroslav Blaho.

DOSKY 2015, Odovzdávanie Ceny za mimoriadny prínos v oblasti divadla, Jaroslav Blaho a spevácky zbor Pressburg Singers, foto: SITA/Marko Erd
DOSKY 2015,
Odovzdávanie Ceny za mimoriadny prínos v oblasti divadla,
Jaroslav Blaho a spevácky zbor Pressburg Singers,
foto: SITA/Marko Erd

Slovenský teatrológ, divadelný kritika a historik PhDr. Jaroslav Blaho sa narodil 6. mája 1942 v Bratislave. Študoval hudobnú vedu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (1960-61), absolvoval štúdium divadelnej vedy na VŠMU (1968). Od polovice 60. rokov výrazne formuje tvár slovenskej opernej kritiky, publicistiky a históriografie.

V rokoch 1965-1966 bol dramaturgom v Tatra revue, 1966-1967 pracoval v Československej televízii a od roku 1967 až do odchodu do dôchodku takmer nepretržite v Divadelnom ústave, ktorý istý čas aj viedol v pozícii riaditeľa (1991 – 1994). Prispel neoceniteľnou mierou k vybudovaniu a odbornému spracovaniu divadelnej dokumentácie hudobného divadla..

Pôsobil tiež ako lektor Opery SND (1971-1974), riaditeľ Divadla J. G. Tajovského v Banskej Bystrici (1978-1980), dramaturg Opery SND (1988-1990) a dramaturg Komornej opery (1998-1999). V týchto pozíciách uplatnil realistický nadhľad, znalosť domáceho kontextu i širokých medzinárodných súvislostí a tiež neobvyklé porozumenie pre špecifiká operného spevu a hudobné divadlo. Jeho ambíciou bolo popri inom pokrývanie bielych miest na slovenskej opernej mape, predovšetkým v oblasti predverdiovského belcanta.

Od polovice 60. rokov sa venuje kritickej a publicistickej činnosti v oblasti opernej tvorby. Je autorom nespočetného množstva odborných štúdií, recenzií, medailónov, autorských textov pre rozhlas a televíziu. Je tiež autorom i moderátorom predpremiérových matiné v Opere SND a uvádzal operné podvečery v Slovenskej národnej galérii, ktoré si našli široké a vďačné publikum. V tejto zložke svojej činnosti uplatňuje nielen znalosť širokého historického, spoločenského a umeleckého kontextu, ale aj nenapodobiteľný rozprávačský talent, schopnosť podať odborne závažné fakty zrozumiteľným spôsobom.

V rokoch 1979-2014 bol riaditeľom (od roku 2014 už zaniknutého) jediného slovenského plenérového festivalu, opernej časti Zámockých hier zvolenských, ktorých bol aj zakladateľom. Vďaka tomuto podujatiu mala slovenská kultúrna verejnosť sledovať vystúpenia mnohých zahraničných sólistických osobností.

Cena Bratislavské divadlo sezóny

Nová je aj Cena Bratislavské divadlo sezóny, ktorá sa odovzdávala na základe internetového hlasovanie divákov. 4065 hlasujúcich rozhodlo o víťazstve Divadla GUnaGU, ktoré získalo 808 hlasov, nasledovalo Astorka-Korzo ´90 so 659 hlasmi a Divadlo LUDUS – kreatívne centrum mladých so 488 hlasmi. Cena má podobu dlažobnej kocky pripomínajúce svojim tvarom symboliku mesta Bratislavy, ktorá položí základ virtuálnej bratislavskej „broadway“.

Dosky po prvýkrát v SND

Ceremoniál jubilejného 20. ročníka sa konal v spolupráci so Slovenským národným divadlom v Sále činohry, v novej budove SND v nedeľu 20. septembra 2015. Režisérom podujatia bol Peter Oravec, moderovali Kristína Farkašová, Lujza Garajová SchramekováJuraj Ďuriš, spoluúčinkovali Barbora Švidraňová, spevácky zbor Pressburg Singers pod vedením Janky Rychlejtanečníci Baletu SND – Gloria Todeschini a Calogero Failla.

DOSKY 2015, foto: SITA/Marko Erd
DOSKY 2015,
foto: SITA/Marko Erd

DOSKY sa udeľujú v ôsmich kategóriách za tvorivé počiny v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku. Putujú tým, ktorých diela a umelecké výkony mali diváci možnosť vidieť v premiérovom uvedení v rámci profesionálnych divadiel na Slovensku. Víťazi si so sebou odnášajú aj skutočnú drevenú dosku s postriebreným štítkom, ktorú navrhol scénograf Aleš Votava, za realizáciu cien je zodpovedný akademický sochár Tomáš Lupták.

Dosky 2015 – víťazi

  • Najlepšia inscenácia sezóny 2014/2015

Inscenácia hry Viliama Klimáčka Mojmír II. alebo Súmrak ríše v réžii Rastislava Balleka

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

  • Najlepšia réžia sezóny 2014/2015

Rastislav Ballek za réžiu inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

  • Najlepší mužský herecký výkon sezóny 2014/2015

Tamás Gál za postavu Zsolta Vidru v inscenácii Spiatočka / Rükverc

Divadlo Thália, Košice

  • Najlepší ženský herecký výkon sezóny 2014/2015

Dominika Kavaschová za postavu Runy v inscenácii Mojmír II. alebo Súmrak ríše

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

  • Najlepšia scénografia sezóny 2014/2015

Juraj Poliak za scénografiu v inscenácii Mojmír II. alebo Súmrak ríše

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

  • Najlepší kostým sezóny 2014/2015

Eva Farkašová za kostýmy k inscenácii Zvedavý sloník

Bábkové divadlo Žilina

  • Najlepšia scénická hudba sezóny 2014/2015

Andrej Kalinka za hudbu k inscenácii Mojmír II. alebo Súmrak ríše

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

  • Objav sezóny 2014/2015

Veronika PavelkováLýdia Petrušová za koncept inscenácie Mama ma má_ _ _

Divadlo elledanse, Bratislava

www.cenydosky.sk

Televízny záznam zo slávnostného ceremoniálu nájdete TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024