Jetske Mijnssen a Giedrė Šlekytė pripravujú v Prahe Zemlinského operu Šaty robia človeka

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Po 101 rokoch sa 24. februára 2023 vráti na javisko Štátnej opery v Prahe dielo Alexandra Zemlinského Šaty robia človeka. Réžie pôsobivého operného titulu na pomedzí komédie a alegorickej rozprávky sa ujala špičková holandská režisérka Jetske Mijnssen, hudobného naštudovania litovská dirigentka Giedrė Šlekytė. Obe umelkyne spolupracujú s Operou Národného divadla a Štátnou operou po prvý raz. Projekt je súčasťou cyklu Musica non grata.

(PR článok, ND Praha)

„Opera Šaty robia človeka privádza na javisko úžasnú a zároveň veľmi podivnú zmes charakterov, kde každá z postáv verí, že zväzok s tajomným grófom jej prinesie šťastnejší život. Žiadna však vlastne netuší, čo môže týmto spojením získať.“ hovorí o Zemlinského diele Jetske Mijnssen, režisérka, ktorá si na základe inscenácií v prestížnych európskych operných domoch v Berlíne, Zürichu, Drážďanoch, Amsterdame či Bruseli vyslúžila u kritiky prívlastok „tá, ktorá dokáže zviditeľniť hudbu“.

A. Zemlinsky: Šaty robia človeka, Štátna opera Praha v rámci projektu Musica non grata, 2023, režisérka Jetske Mijnssen, fotografia z prvej skúšky, foto: Serghei Gherciu
A. Zemlinsky: Šaty robia človeka, Štátna opera Praha v rámci projektu Musica non grata, 2023, fotografia z prvej skúšky, foto: Serghei Gherciu

Príbeh na libreto Lea Felda podľa novely švajčiarskeho spisovateľa Gottfrieda Kellera Ľudia seldwylskí sa začína v okamihu, keď sa na námestí provinčného, azda aj trochu nudného mestečka Goldach objaví tajomný elegantný koč s ešte tajomnejším, romanticky vyzerajúcim cudzincom. Moment vzrušenia rozohráva sériu intríg, pletiek a najmä neuveriteľných komických situácií.

Hudobnú komédiu na hranici spoločenskej satiry, ktorá vyniká nádherou a jemnosťou orchestrálnych farieb, inšpirovaná priezračnosťou hudby W. A. Mozarta, uviedol v Prahe vo vtedajšom Novom nemeckom divadle, dnešnej Štátnej opere, v roku 1922 sám jej autor Alexander Zemlinsky. Po 101 rokoch ju pre rovnaké javisko študuje litovská dirigentka Giedrė Šlekytė, laureátka dirigentských súťaží v Kodani a na Cypre a držiteľka nominácií na Salzburg Festival Young Conductors Award 2015 a International Opera Award 2018 v kategórii „Objav roka“, ktorá má za sebou úspešné debuty v Berlínskej a Bavorskej štátnej opere či v drážďanskej Semperoper.

A. Zemlinsky: Šaty robia človeka, Štátna opera Praha v rámci projektu Musica non grata, 2023, foto: Serghei Gherciu
A. Zemlinsky: Šaty robia človeka, Štátna opera Praha v rámci projektu Musica non grata, 2023, foto: Serghei Gherciu

O vizuálnu stránku inscenácie, najmä gejzír krásnych kostýmov, korešpondujúcich s názvom titulu Šaty robia človeka, sa postarali svetoznámy rakúsky scénograf Herbert Murauer, pravidelne spolupracujúci s Kráľovskou operou Covent Garden v Londýne, Bavorskou štátnou operou, Losangeleskou operou alebo so svetoznámym festivalom v Glyndebourne, a kostýmová návrhárka Julia Berndt, ktorá pre Jetske Mijnssen napríklad vytvorila mimoriadne pôsobivú scénografiu k Janáčkovej Káti Kabanovej v Komickej opere v Berlíne.

Hlavnú úlohu Wenzela Strapinského spieva sólista Semperovej opery v Drážďanoch, americký tenorista Joseph Dennis, laureát Metropolitan Opera National Council Auditions 2015, v úlohe jeho milej Nettchen mu sekunduje držiteľka Ceny Thálie 2022, sopranistka Jána Sibera. V ďalších rolách uvidíte napospol mladý tím spevákov – hostí i sólistov pražského Národného divadla: Markusa Buttera, Daniela Matouška, Michala Marholda, Jána M. Hájka, Philippa Castagnera, Stanislavu Jirku, Sylvu Čmugrovú alebo Pavla Švingra.

A. Zemlinsky: Šaty robia človeka, Štátna opera Praha v rámci projektu Musica non grata, 2023, Joseph Dennis (Wenzel Strapinski), Jana Sibera (Nettchen), foto: Serghei Gherciu
A. Zemlinsky: Šaty robia človeka, Štátna opera Praha v rámci projektu Musica non grata, 2023, foto: Serghei Gherciu

Projekt sa realizuje s finančnou podporou Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Českej republike v rámci projektu Musica non grata, ktorý oživuje tvorbu skladateľov prenasledovaných nacistickým režimom.

Informovala: Iva Nevoralová

PR článok text: Musica non grata

Viac informácií o predstavení TU…

www.musicanongrata.cz

článok aktualizovaný 16. 2. 2023

video

záznam tlačovej konferencie je dostupný TU…

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár