Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

7. februára 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Jolana Fogašová ako Carmen vo Veľkej Národnej Opere v Pekingu

G. Bizet: Carmen, Veľká Národná Opera Peking, 2013, foto: Veľká Národná Opera Peking
Veľkosť písma
A
A
A
Peking – Jolana Fogašová sa po svojom debute v roku 2013 opäť vracia na scénu Veľkej Národnej Opery v Pekingu (Modrá Perla), kde opäť vystúpi v titulnej postave opery Carmen od Georgesa Bizeta. Obnovená premiéra Carmen sa uskutoční v sále pre 2400 ľudí 26. februára 2016.

Slovenská sopranistka Jolana Fogašová debutovala na javisku Veľkej Národnej Opery v Pekingu ako Carmen v roku 2013. Teraz sa tam opäť vracia do obnovenej premiéry tejto opery pod dirigentskou taktovkou činskeho dirigenta Lü Jia. Jolana Fogašová sa predstaví v najmenej troch z naplánovanej série piatich predstavení (26., 28., 29.2 a 1. a 2.3.2016). V réžii renomovanej americkej režisérky Francescy Zambello, ktorá pôsobí na najprestížnejších svetových divadelných a operných scénach, bude javiskovým partnerom Jolany Fogašovej taliansky tenorista Rubens Pelizzari (Don José).

G. Bizet: Carmen, Veľká Národná Opera Peking, 2013, foto: Veľká Národná Opera Peking
G. Bizet: Carmen, Veľká Národná Opera Peking, 2013,
foto: Veľká Národná Opera Peking
G. Bizet: Carmen, Veľká Národná Opera Peking, 2013, foto: Veľká Národná Opera Peking
G. Bizet: Carmen, Veľká Národná Opera Peking, 2013
foto: Veľká Národná Opera Peking

Carmen patrí medzi prvé opery, ktoré Jolana Fogašová počula ako malé dieťa a ktorá neskôr rozhodla o tom, že sa chce venovať opernému spevu. Napriek tomu, že pred niekoľkými rokmi prešla z mezzosopránového hlasového odboru do sopránového, Carmen si ponechala v repertoári a stále na ňu dostáva zaujímavé ponuky. ,,Produkcia v Pekingu je klasická, pritom dostatočne temperamentná a dynamická, preto sa tam rada vraciam. Pekingská inscenácia je naozaj krásna. Úroveň operných produkcií v „Modrej perle“ je mimoriadna, všetko je dokonale zorganizované a ľudia veľmi milí“, povedala pre Opera Slovakia Jolana Fogašová, ktorá Carmen pravidelne stvárňuje na javisku Opery SND, aj Národného divadla v Prahe.

Carmen, National Center for the Performing Arts

video

National Center for the Performing Arts

Architektonický skvost Národného centra pre javiskové umenie (National Center for the Performing Arts) dokončili v roku 2007 a bolo otvorené pri príležitosti konania sa olympiády, podľa návrhu známeho francúzskeho architekta Paula Andreua. Mimoriadna, stavba ktorú miestni obyvatelia nazývajú vznešene „Modrá perla“ sa vznáša na umelo vytvorenom jazere a vytvára v centre hlavného mesta Číny impozantnú kulisu vzdialenú iba kúsok od Zakázaného mesta a námestia Nebeského pokoja. Od svojho otvorenia si už stihla Národná Opera v Pekingu vybudovať značné medzinárodné renomé a hostí najlepších umelcov z celého sveta. Budova postavená prevažne zo skla a titanu sa môže pochváliť aj najväčším a zároveň technologicky najvyspelejším operným javiskom na svete s vynikajúcou akustikou.

National Center for the Performing Arts
National Center for the Performing Arts
National Center for the Performing Arts
National Center for the Performing Arts

Divadlo od svojho vzniku spolupracuje s poprednými európskymi produkčnými spoločnosťami a na jeho javisku sa predstavil rad významných európskych umelcov. V januári 2016 tu napr. vystúpil Riccardo Mutti s Chicago Symphony Orchestra. V tom istom mesiaci Opera uviedla novú premiéru Ponchielliho opery La Gioconda pod taktovkou Daniela Orena. Svetoznámy Ruský Národný balet hosťoval s Labutím Jazerom, neskôr vystúpil aj Kyjevský balet… Účinkovali tu veľké mená operného umenia ako Leo Nucci, Plácido Domingo, José Cura, Zubin Mehta, Valerij Gergiev a ďalší. Sólové recitály tu uvádzajú najlepší inštrumentalisti dnešných čias. Cieľ, ktorý si v Pekingu stanovili – zaradiť sa medzi najprestížnejšie operné domy sveta, sa v priebehu niekoľkých rokov s istotou napĺňa.

Viac o National Center for the Performing Arts  na www.chncpa.org

Jolana Fogašová zaspieva v Pekingu okrem Carmen opäť v máji 2016, kde sa predstaví divákom v novej inscenácii Rusalky so svojou obľúbenou postavou Cudzej kňažnej. V role Princa vystúpi Peter Berger a hudobného naštudovania sa zhostí Rastislav Štúr.

video

Jolana Fogašová v úspešných slovenských inscenáciách

Speváčka kreovala na Slovensku v minulej sezóne dve titulné, zároveň však charakterovo celkom odlišné postavy. V prvej z nich stvárnila náročnú postavu princeznej Salome v rovnomennom diele Richarda Straussa v hudobnom naštudovaní Friedricha Haidera, v sugestívnej réžii nemeckého dramaturga a režiséra Hansa-Joachima Ruckhäberleho na javisku Opery SND (november 2014). Za túto postavu umelkyňa získala výročnú cenu Literárneho fondu. Rozhovor s Jolanou Fogašovou o práci na Salome sme priniesli TU…

R. Strauss: Salome, Opera SND, 2014, Jolana Fogašová (Salome), foto: Jozef Barinka
R. Strauss: Salome, Opera SND, 2014,
Jolana Fogašová (Salome),
foto: Jozef Barinka

Druhá úspešná inscenácia sa uskutočnila na javisku banskobystrickej Štátnej opery, kde sa v divákom predstavila ako presvedčivá kráľovná Elisabetta v opernej dráme Gaetana Donizettiho Maria Stuarda v hudobnom naštudovaní Igora Bullu a v réžii legendárneho svetoznámeho talianskeho režiséra Gianfranca de Bosia. Dielo bolo uvedené v slovenskej premiére v marci 2015. Za stvárnenie Salome a Elisabetty bola zároveň vysoko ocenená kritikmi v časopise Hudobný život ako najlepší ženský výkon minulej sezóny a nominovaná na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2015.

G. Donizetti: Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica, 2015 Jolana Fogašová (Elisabetta), Luciano Mastro (Roberto), foto: Jozef Lomnický
G. Donizetti: Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica, 2015
Jolana Fogašová (Elisabetta), Luciano Mastro (Roberto),
foto: Jozef Lomnický

Viac o umelkyni na www.jolanafogasova.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), je členom Zboru Opery SND
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...