Jolana Fogašová získala Dosky 2018 za Pucciniho Toscu v Opere SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V nedeľu 7. októbra 2018 boli počas slávnostného ceremoniálu v historickej budove SND vyhlásené výsledky 23. ročníka Divadelných ocenení sezóny – Dosky 2018. V tomto roku bola prvýkrát odovzdaná aj Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny 2018. Z ocenených v celkovo dvanástich kategóriách, Dosky za mimoriadny počin v oblasti operného divadla získala sopranistka Jolana Fogašová a ďalším oceneným v oblasti hudobno-dramatického divadla sa stal Adrian Szelle za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla .

Anketu DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla. DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet a súčasný tanec. Udeľujú sa fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne. Cenou je doska s postriebreným štítkom. Autorom návrhu ceny je Aleš Votava a jej realizátorom je Tomáš Lupták.

Dosky 2018,
foto: Ctibor Bachratý

Ceny DOSKY sa udeľujú od roku 1996. V tomto roku sa organizátori rozhodli zapojiť do hlasovania aj divákov z celého Slovenska, ktorí rozhodli o Cene Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny 2018. V ankete sa dalo hlasovať na stránke www.cenydosky.sk do 30. septembra 2018. Najviac hlasov si získalo Divadlo Kontra Spišská Nová Ves, ktoré si od generálneho partnera Slovenskej sporiteľne prevzalo grant vo výške 5.000 Eur. „Ako zodpovedný líder chceme podporou kultúry prispieť k pozitívnym zmenám v našej krajine. Uvedomujeme si, že aj divadlá tvoria neoddeliteľnú súčasť života ľudí. Okrem pozitívnych emócií prinášajú tiež posolstvá, ktoré podnecujú ku premýšľaniu nad hodnotami spoločnosti, v ktorej žijeme. Úspech Divadla Kontra v diváckej ankete dokazuje, že aj nezávislé divadlá majú svojich verných fanúšikov. Tešíme sa, že aj vďaka našej podpore budú môcť pokračovať vo svojej tvorbe,“ povedal Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne.

Ceremoniál 23. ročníka sa konal 7. októbra 2018 v historickej budove SND v réžii Aleny Lelkovej. Moderátormi boli Lucia Siposová a Juraj Rašla. Prenos z podujatia mohli vidieť v ten istý večer aj diváci Dvojky RTVS. S hudobných číslach sa predstavili česká sopranistka Eva Urbanová, Lucia Siposová a slovenský bas Štefan Kocán.

V tomto roku sa do hlasovania formou elektronického formuláru zapojilo až štyridsaťdva oslovených kritikov, teoretikov a publicistov: Eva Andrejčáková, Zuzana Bakošová-Hlavenková, Miroslav Ballay, Vladimír Blaho, Barbara Brathová, Katarína Cvečková, Monika Čertezni, Jozef Červenka, Vladislava Fekete, Tibor Ferko, Zuzana Ferusová, Anna Grusková, Lucia Holinová, Dagmar Inštitorisová, Natália Jaburková, Miloslav Juráni, Michaela Jurovská, Kristián Kohút, Lukáš Kopas, Miroslava Kovářová, Ľubica Krénová, Katarína Kučová, Lucia Lejková, Rudolf Leška, Nadežda Lindovská, Ivica Liszkayová, Matúš Marcinčin, Ján Marták, Martina Mašlárová, Karol Mišovic, Michaela Mojžišová, Vladimír Predmerský, Ján Rácz, Hana Rodová, Peter Scherhaufer, Martin Timko, Zuzana Uličianska, Martina Ulmanová, Pavel Unger, Lýdia Urbančíková, Ľudovít Vongrej a Katarína Zagorski.

Výsledky Ceny DOSKY 2018

Divadlom sezóny 2018 sa stalo Divadlo Kontra Spišská Nová Ves.

Mimoriadny počin v oblasti operného divadla

Jolana Fogašová za spevácky výkon v postave Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho Tosca, (Opera Slovenského národného divadla Bratislava). Recenziu premiéry predstavenia sme priniesli v článku Vladimíra Blahu Fallace speranza, čiže Márna Toscy nádej. Jolana Fogašová je jednou z našich najvýraznejších sopranistiek s bohatou medzinárodnou kariérou. Hosťovala v najprestížnejších operných domoch a je stálym hosťom opery Slovenského národného divadla a Národního divadla v Prahe.

G. Puccini: Tosca, Opera SND, 2018,
Jolana Fogašová (Tosca), Alexander Krasnov (Scarpia),
foto: Pavol Breier

,,Pozdravujem všetkých z ďalekej Číny. Už samotná nominácia v kategórii spolu s vynikajúcim Petrom Mikulášom a Jiřím Menzelom bola pre mňa cťou. Ďakujem veľmi pekne odbornej porote za toto významné ocenenie, mám veľkú radosť.“ uviedla pre Opera Slovakia Jolana Fogašová, ktorá sa slávnostného ceremoniálu nemohla zúčastniť, pretože v tomto období hosťuje v Shaanxi Performing Arts Center v Číne (Xī’ān). Už od 24. októbra t.r. sa tu predstaví v hlavnej postave novej produkcie Bizetovej opery Carmen v hudobnom naštudovaní Andrea Molinoa a v réžii Charlesa Roubauda. Cenu za Jolanu Fogašovú symbolicky prevzal René Parák z Asociácie súčasného divadla.

Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla

Adrian Szelle za tanečný výkon v postave Alexeja v inscenácii baletu Borisa Eifmana Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci (Balet Slovenského národného divadla Bratislava). Recenziu premiéry predstavenia sme priniesli v článku Barbary Brathovej Božský tanec za hranicou hriechu. Adrian Szelle je absolventom baletnej akadémie Viedenskej štátnej opery a v súčasnosti členom baletného súboru Slovenského národného divadla. K jeho viacerým medzinárodným oceneniam z Berlína či Pekingu pribudla Doska za mimoriadny počin v tanečnom divadle.

Dosky 2018, Adrian Szelle,
foto: Ctibor Bachratý

Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla

Monika Potokárová za spevácky výkon v inscenácii Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu (Činohra Slovenského národného divadla Bratislava). Pochádza z Košíc, je absolventkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Patrí medzi najmladšiu generáciu hercov Slovenského národného divadla. No už teraz jej herecké výkony stihli výrazne zarezonovať. Prvú dosku však získala za svoj spevácky výkon.

Najlepšia scénická hudba sezóny

Katarzia a Pjoni za hudbu v inscenácii Sofoklovej hry Antigona, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava. Katarzia, speváčka a pesničkárka so svojráznym prejavom a hravými textami a Pjoni, jeden z najvýraznejších predstaviteľov súčasnej slovenskej elektronickej scény, svojimi piesňami do predstavenia Antigony vniesli výrazný súčasný akcent.

Najlepší kostým sezóny

Marija Havran za kostýmy v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava. Patrí medzi najoriginálnejšie scénické výtvarníčky na Slovensku s osobitým rukopisom a vycibreným vkusom. Spolupracuje s poprednými divadlami na Slovensku aj v Čechách. Bola aj autorkou scény a kostýmov slávnostného ceremoniálu DOSKY 2018.

Najlepšia scénografia sezóny

Juraj Kuchárek za scénu v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava. Absolvent katedry scénografie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, autor viacerých pozoruhodných scénických riešení. Pôsobí v divadlách na Slovensku aj v Čechách. Doteraz štyrikrát nominovaný na Dosky, svoju piatu nomináciu premenil na víťazstvo.

Najlepší mužský herecký výkon sezóny

Martin Huba za postavu Matthiasa Clausena v inscenácii hry Gerharta Hauptmanna Pred západom slnka (Činohra Slovenského národného divadla Bratislava). Dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla, predstaviteľ náročných, vnútorne komplikovaných postáv. Dosku si preberá za postavu starnúceho muža, ktorý sa zamiluje do oveľa mladšej ženy v hre nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

Dosky 2018, Martin Huba,
foto: Ctibor Bachratý

Najlepší ženský herecký výkon

Barbora Andrešičová za postavu Emmy v inscenácii hry Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci (Divadlo Andreja Bagara v Nitre). Členka hereckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre. Absolventka VŠMU. Dosku získala za postavu herečky Emmy, ktorá sa ocitne v liečebni drogovo závislých v hre najvýraznejšieho súčasného britského dramatika.

Najlepšia réžia sezóny

Júlia Rázusová za réžiu inscenácie hry Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Kóreí (Štátne divadlo Košice). Absolventka filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a Vysokej školy múzických umení. Umelecká riaditeľka Prešovského národného divadla. Jej režijný rukopis prináša osobitý prístup s prvkami fyzického a experimentálneho divadla.

Najlepšia inscenácia sezóny

Inscenácia Americký cisár podľa knihy Martina Pollacka v réžii Ivety Ditte Jurčovej (Štúdio 12 Bratislava a Divadlo Pôtoň Bátovce). Spolupráca Štúdia 12 Divadelného ústavu v Bratislave a Divadla Pôtoň z Bátoviec. Scénická kompozícia, ktorá spracúva tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní.

Cena Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla

Profesor Vladimír Štefko. Divadelný historik, pedagóg a publicista. Bývalý hovorca prezidenta Michala Kováča. Jeden z najvýraznejších predstaviteľov divadelnej kritiky, ktorá formovala slovenské profesionálne, ale aj ochotnícke divadlo od 60-tych rokov až po dnešok. Vynikajúci analytik, fenomenálny štylista. Autor viacerých kľúčových publikácií o Slovenskom divadle.

Dosky 2018, Vladimír Štefko,
foto: Ctibor Bachratý

Autorom ceny Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT) je Markéta Plachá, výtvarníčka, architektka, ktorá spolupracuje s mnohými divadlami, ale aj so Slovenskou televíziou. Od roku 2012 pôsobí ako pedagóg scénografie na Katedre bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU. Partnerom Ceny SC AICT je spoločnosť Gesamtkunstwerk.

zdroj: Ceny Dosky

záznam priameho prenosu je k dispozícii v on-line archíve RTVS TU…

O nomináciách aktuálneho ročníka sme informovali TU…

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár