José Carreras sa v Bratislave rozlúčil Vianočným koncertom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu sa vo štvrtok 8. decembra 2016 uskutočnil koncert legendárneho španielskeho tenoristu Josého Carrerasa v rámci jeho posledného svetového turné Final World Tour / A Life in Music. Hostkou koncertu bola sopranistka Rebeca Olvera. Umelci vystúpili s chlapčenským zborom Bonifantes a Komornou Filharmóniou Pardubice pod taktovkou Davida Gimeneza. Koncert sa niesol vo vianočnej atmosfére.

Bratislavskému koncertu predchádzala významná udalosť v živote José Carrerasa, keďže v pondelok 5. decembra Maestro oslávil okrúhle jubileum – 70. narodeniny. Na Slovensku vystúpil  tretíkrát – po koncertoch v košickej Steel Aréne 8. decembra 2011 a Vianočnom koncerte v Bratislave 20. decembra 2012.

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016, Rebeca Olvera, José Carreras, David Giménez, Komorní Filharmonie Pardubice, chlapčenský spevácky zbor Bonifantes, foto: Monika Kudelová

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016,
Rebeca Olvera, José Carreras, David Giménez,
Komorní filharmonie Pardubice, chlapčenský spevácky zbor Bonifantes,
foto: Monika Kudelová

Tretí raz na Slovensku vystúpil 8. decembra 2016 v bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v rámci jeho posledného svetového koncertného turné Final World Tour / A Life in Music. Hostkou koncertu bola sopranistka Rebeca Olvera, ktorá sa na Slovensku predstavila po prvýkrát. „Rebeca svojou muzikálnosťou, precíteným umeleckým prejavom a neuveriteľnou dávkou temperamentu poslucháčom demonštruje hlbokú spevácku vyzrelosť. Pre mňa osobne je vždy zážitkom a veľkou cťou byť s ňou na pódiu.“ – uviedol o sopranistke José Carreras.

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016, Rebeca Olvera, David Giménez, Komorní Filharmonie Pardubice, chlapčenský spevácky zbor Bonifantes, foto: Monika Kudelová

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016,
Rebeca Olvera, David Giménez,
Komorní filharmonie Pardubice, chlapčenský spevácky zbor Bonifantes,
foto: Monika Kudelová

Pod taktovkou Davida Gimeneza (synovca Josého Carrerasa) s chlapčenským zborom Bonifantes a Komornou Filharmóniou Pardubice ponúkli publiku program zostavený z operných árii, operetných, muzikálových či iných známych melódií z úchvatného obdobia „Belle Époque“ . „Sú to piesne, ktoré ma dojmú, kedykoľvek ich počujem a ktoré ma vždy nadchnú. Vášeň a emócie, pocity z hĺbky môjho srdca a duše, je v nich presne to, čo sa v týchto skladbách snažím vyjadriť prostredníctvom svojho hlasu.“ uviedol José Carreras. Druhá časť koncertu bola zostavená z vianočných melódií. V prídavkoch zazneli skladby Let it snow (Rebeca Olvera), Non ti scordar di me (José Carreras, Rebeca Olvera) a nechýbala ani Tichá noc (všetci). Koncert bol vizuálne doplnený o fotografie z kariéry J. Carrerasa.

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016, José Carreras, Rebeca Olvera, David Giménez, Komorní Filharmonie Pardubice, chlapčenský spevácky zbor Bonifantes, foto: Monika Kudelová

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016,
José Carreras, Rebeca Olvera, David Giménez,
Komorní filharmonie Pardubice, chlapčenský spevácky zbor Bonifantes,
foto: Monika Kudelová

José Carreras
A Life in Music Tour (Život v hudbe tour)
Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratisalve
8. decembra 2016

Rebeca Olvera, soprán
David Giménez, dirigent
Bonifantes, chlapčenský spevácky zbor
Komorní Filharmonie Pardubice

program koncertu

G. Bizet L’Arlésienne Suite. Farandole, Komorní filharmonie Pardubice
M. P. Costa: Era de Maggio, José Carreras
C. Gounod: Romeo a Júlia, Je veux vivre, Rebeca Olvera
J. Serrano: Alma de Dios, Canción Húngara, José Carreras
E. H. Grieg: T’estimo, José Carreras
J. Jiménez: El Barbero de Sevilla, Me llaman la primorosa, Rebeca Olvera
M. F. Caballero: El Dúo de la Africana, Dúo y Jota, José Carreras, Rebeca Olvera
D. Šostakovič, Suita pre džezový orchester č. 1, prvá časť Valčík, Komorní filharmonie Pardubice
M. Leigh: Man of La Mancha , The Impossible Dream, José Carreras
Christmas Medley, Komorní filharmonie Pardubice, chlapčenský zbor
Adeste Fideles, José Carreras, chlapčenský zbor
Johann S. Bach: Ave Maria, Rebeca Olvera, chlapčenský zbor
F. Schubert: Mille Cherubini in coro, José Carreras
A. Adam: Cantique de Nöel, José Carreras, Rebeca Olvera, chlapčenský zbor
G. F. Händel: Joy to the World, Rebeca Olvera, chlapčenský zbor
Pau Casals: El cant dels ocells, José Carreras
K. K. Davis: The Little Drummer Boy, José Carreras, Rebeca Olvera, chlapčenský zbor
I. Berlin: White Christmas, José Carreras, chlapčenský zbor

Maestro Carreras prišiel do Bratislavy v utorok 6. decembra, býval v špičkovom hoteli, k dispozícii mal prezidentský apartmán. Prvý deň viac-menej oddychoval, pretože prišiel z Japonska, vedenie hotela mu k narodeninám pripravilo obľúbený mrkvový koláč a bylinný likér z rukoly. Deň pred koncertom mal viac ako dvojhodinovú skúšku v Istropolise. Nemal žiadne špeciálne požiadavky, iba do šatne na štadióne si požiadal o zvlhčovač vzduchu a klavír,“ uviedla pre TASR PR manažérka Zuzana Habodászová zo spoločnosti XL Group, ktorá zabezpečovala pobyt a účinkovanie tenoristu na Slovensku.

José Carreras sa narodil 5. decembra 1946 v španielskej Barcelone, kde aj študoval hudbu, a v rodnom meste odštartoval v roku 1970 aj svoju profesionálnu kariéru – v divadle Gran Teatre del Liceu, kde sa predstavil v operách Nabucco a Lucrezia Borgia. Výkony v týchto predstaveniach ho nasmerovali na hviezdnu kariéru. Jeho ďalšie kroky viedli na najprestížnejšie svetové operné javiská a koncertné pódiá a vďaka podmanivému a jedinečnému hlasu si získal priazeň obdivovateľov na celom svete. Počas jeho 46-ročnej kariéry spolupracoval s najlepšími dirigentmi a hudobnými telesami.

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016, José Carreras, foto: Patrik Ratajský

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016,
José Carreras,
foto: Patrik Ratajský

José Carreras má vo svojom repertoári okolo 600 titulov rôznych štýlov od baroka až po súčasnú hudbu, z toho 66 opier. Nahral viac ako 160 nahrávok – najmä kompletných 50 opier, oratórií, recitálov a bol ocenený množstvom Zlatých a Platinových platní. Na svete sa predalo viac ako 85 miliónov nahrávok s José Carrerasom. Maestro Carreras je držiteľom početných národných a medzinárodných ocenení a taktiež sa hrdí titulom Doctor honoris causa od 16 univerzít.

Hviezdneho tenora, s nálepkou „the nicest man in opera“, teda „najmilší človek v opernom svete“, postihol krutý osud. V roku 1987, kedy bol na vrchole svojej oslnivej kariéry, mu diagnostikovali leukémiu. Túto skutočnosť s ním ťažko znášali nielen rodina, blízki, či kolegovia, ale aj fanúšikovia na celom svete. Akoby zázrakom prežil a z vďaky založil v roku 1988 v Barcelone nadáciu José Carreras Leukaemia Foundation. Krédom jeho nadácie je, že leukémia musí byť vyliečiteľná, navždy a pre všetkých! Keďže podpora vedeckého výskumu je jedným z nosných pilierov nadácie, ktorá má pobočky v Spojených štátoch amerických, Nemecku a vo Švajčiarsku, časť finančných prostriedkov sa používa na výstavbu nového centra na výskum leukémie so sídlom v Barcelone. Návrat Josého Carrerasa po zdolaní choroby v roku 1990 bol triumfálny a vyvrcholil legendárnymi koncertami ,,Troch tenorov“, Carreras, Domingo a Pavarotti. Počet divákov, ktorí tieto koncerty videli a počuli presiahol dve miliardy. V apríli 2014 oslávil José Carreras svoj návrat na opernú scénu titulnou rolou vo svetovej premiére opery rakúskeho skladateľa Christiana Kolonovitsa El Juez (Sudca). Standing ovation, vypredané predstavenia a kritiky píšuce o „comebacku snov“ sprevádzali jeho návrat na operné pódiá po takmer osemročnej odmlke.

www.josepcarreras-tenor.blogspot.sk

Rozlúčkové celosvetové turné A Life in Music

Po tejto skvelej sérii úspechov José Carreras zahájil posledné celosvetové koncertné turné pod názvom „A Life in Music“ (Život v hudbe), počnúc vypredaným koncertom v Royal Albert Hall v Londýne. Ďalšie koncerty pokračovali v Poľsku, Dubaji, Nemecku, Turecku, Číne, Japonsku, Rusku, Belgicku, Lotyšsku, Rumunsku, Bulharsku, Nórsku, Fínsku či Rakúsku. Nevynechal ani Slovensko a 8. decembra 2016 koncertoval na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Ďalšie koncerty ho čakajú v mestách Pardubice (ČR) Kyjev a Odessa (Ukrajina). V roku 2017 to bude Frankfurt (Nemecko), Budapešť (Maďarsko), Sydney, Perth, Melbourne (Australia), Viedeň (Rakúsko), Brno (ČR),  São Paulo, Rio de Janeiro, Fortaleza (Brazília), Buenos Aires (Argentina), či Regensburg (Nemecko).

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016, Rebeca Olvera, José Carreras, David Giménez, Komorní Filharmonie Pardubice, foto: Patrik Ratajský

A Life in Music Tour José Carrerasa, Bratislava, 2016,
Rebeca Olvera, José Carreras, David Giménez, Komorní Filharmonie Pardubice,
foto: Patrik Ratajský

Rebeca Olvera

Rebeca Olvera študovala na  Conservatorio Nacional de Música v Mexico City. Debutovala ako Marie v opere Gaetana Donizettiho La Fille du Régiment (Dcéra pluku) v Palacio de Bellas Artes. V roku 2006 získala cenu divákov na medzinárodnej súťaži International Hans Gabor Belvedere Singing Competition vo Viedni. Od roku 2005 do roku 2007 bola členkou Zurich International Opera Studio, neskôr sa stala stálou členkou Zurišskej Opery. Naštudovala roly ako Adina (L’elisir d’amore – Nápoj lásky), Norina (Don Pasquale), Berenice (L’occasione fa il Ladro – Príležitosť robí zlodeja), Giulia (La Scala di Seta – Hodvábny rebrík), Rosina (Il barbiere di Siviglia – Barbier zo Sevilly), Blonde (Die Entführung aus dem Serail – Únos zo serailu), Madame Herz (Der Schauspieldirektor – Divadelný riaditeľ), Contessa di Folleville (Il Viaggio a Reims – Cesta do Remeše), Dorinda (Orlando), Frasquita (Carmen), Despina (Così fan tutte), Isolier (Le Comte Ory) a Adalgisa (Norma). Spolupracovala so svetoznámymi dirigentmi ako sú Ralf Weikert, Vladimir Fedosejev, William Christie, Marc Minkowski, Nello Santi, Ádám Fischer, David Giménez, Fabio Luisi, Diego Fasolis, Franz Welser-Möst, Emmanuelle Haïm či Alessandro De Marchi a vystupovala na doskách veľkých operných domov a koncertných pódií, napr. v Komische Oper v Berlíne, Wiener Konzerthaus, Konzerthaus Dortmund, Severance Hall či na renomovaných festivaloch Salzburg Festival, Edinburgh Festival alebo Theatre des Champs-Elysees. Spolu s José Carrerasom Rebeca Olvera  koncertovala v rodnom Mexiku, Argentíne, Nórsku, na Cypre, v Rakúsku, Švédsku, Dánsku, Rusku, Českej republike, Poľsku a Nemecku.

www.rebecaolvera.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár