José Carreras zaspieva v Bratislave, poznáme program koncertu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Legendárny španielsky tenorista José Carreras vystúpi 8. decembra 2016 na svojom koncerte v Bratislave. Koncert s názvom A Life in Music Tour (Život v hudbe tour) sa uskutoční v rámci jeho posledného svetového koncertného turné. Hostkou Josého Carrerasa bude sopranistka Rebeca Olvera. Umelci zaspievajú pod taktovkou Davida Gimeneza v sprievode Komornej Filharmónie Pardubice a chlapčenského zboru Bonifantes. Program koncertu je už známy.

Po svojom triumfálnom comebacku na operné pódiá zavíta legendárny tenor José Carreras, v rámci svojho posledného svetového turné aj na Slovensko! Hudba plná vášne a emócií zaznie už 8. decembra 2016 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. José Carreras 5. 12. oslavuje svoje okrúhle životné jubileum (70).

Hviezdny tenor, s nálepkou „the nicest man in opera“, teda „najmilší človek v opernom svete“, José Carreras oslávil v roku 2014 svoj senzačný návrat na opernú scénu titulnou rolou v novej opere Christiana Kolonovitsa El Juez (Sudca). Standing ovation, vypredané predstavenia a kritiky píšuce o „comebacku snov“ sprevádzali jeho návrat na operné pódiá po takmer osemročnej odmlke. Po tejto skvelej sérii úspechov José Carreras zahájil celosvetové koncertné turné pod názvom „A Life in Music“ (Život v hudbe). Vzhľadom na fakt, že ide o posledné turné tohto výnimočného a neopakovateľného hudobného zjavu, fantastickou správou je, že výnimkou nebude ani Bratislava. Po štyroch rokoch sa jeden z najslávnejších svetových tenoristov vráti do slovenskej metropoly. Tento hudobný génius, rodák z Barcelony, má vo svojom repertoári okolo 600 titulov rôznych štýlov od barokovej po súčasnú hudbu a viac ako 60 opier. Spoločne s vynikajúcim orchestrom pod taktovkou Davida Gimeneza a v sprievode Komornej Filharmónie Pardubice a chlapčenského zboru Bonifantes ponúkne publiku program pozostávajúci z nádherných melódií úchvatného obdobia „Belle Époque“ z operných árii, operetných, muzikálových či rôznych iných známych melódií. „Sú to piesne, ktoré ma dojmú, kedykoľvek ich počujem a ktoré ma vždy nadchnú. Vášeň a emócie, pocity z hĺbky môjho srdca a duše, je v nich presne to, čo sa v týchto skladbách snažím vyjadriť prostredníctvom svojho hlasu,“ hovorí Carreras.

A Carreras vie, o čom rozpráva. Na vrchole svojej oslnivej kariéry ochorel a bojoval s rakovinou krvi. Akoby zázrakom prežil a založil nadáciu „José Carreras Leukemia foundation“, pretože mal pocit, že by sa mal spoločnosti nejako odvďačiť. Krédom jeho nadácie je, že leukémia musí byť vyliečiteľná, navždy a pre všetkých! Jeho návrat po zdolaní tejto zákernej choroby bol triumfálny a vyvrcholil legendárnymi koncertami „Troch tenorov“, Carreras, Domingo a Pavarotti. Len život sám píše také príbehy! A keď Carreras spieva jeho piesne, publikum cíti, že hudba je jeho život, že každý tón vychádza z hĺbky jeho srdca a duše, že pódium je presne to miesto, pre ktoré sa Carreras narodil…

Tieto piesne a duetá, plné lásky a vášne, sú José Carrerasovi akoby šité na mieru. Kritik z významného britského magazínu „Classic FM“ napísal: „…tento repertoár romantických piesní zaistí vypredané sály. S takým materiálom sú jeho lyrické hlasové dispozície reminiscenciou na veľkého Enrica Carusa…“

www.josepcarreras-tenor.blogspot.sk

Hostkou Josého Carrerasa bude sopranistka Rebeca Olvera, temperamentná rodáčka z Mexika, ktorá na Slovensku vystúpi po prvýkrát.

Rebeca Olvera

Rebeca Olvera

Rebeca Olvera študovala na  Conservatorio Nacional de Música v Mexico City. Debutovala ako Marie v opere Gaetana Donizettiho La Fille du Régiment (Dcéra pluku) v Palacio de Bellas Artes. V roku 2006 získala cenu divákov na medzinárodnej súťaži International Hans Gabor Belvedere Singing Competition vo Viedni. Od roku 2005 do roku 2007 bola členkou Zurich International Opera Studio, neskôr sa stala stálou členkou Zurišskej Opery. Naštudovala roly ako Adina (L’elisir d’amore – Nápoj lásky), Norina (Don Pasquale), Berenice (L’occasione fa il Ladro – Príležitosť robí zlodeja), Giulia (La Scala di Seta – Hodvábny rebrík), Rosina (Il barbiere di Siviglia – Barbier zo Sevilly), Blonde (Die Entführung aus dem Serail – Únos zo serailu), Madame Herz (Der Schauspieldirektor – Divadelný riaditeľ), Contessa di Folleville (Il Viaggio a Reims – Cesta do Remeše), Dorinda (Orlando), Frasquita (Carmen), Despina (Così fan tutte), Isolier (Le Comte Ory) a Adalgisa (Norma). Spolupracovala so svetoznámymi dirigentmi ako sú Ralf Weikert, Vladimir Fedoseyev, William Christie, Marc Minkowski, Nello Santi, Ádám Fischer, David Giménez, Fabio Luisi, Diego Fasolis, Franz Welser-Möst, Emmanuelle Haïm či Alessandro De Marchi a vystupovala na doskách veľkých operných domov, napr.  v Komische Oper v Berlíne, Vienna Konzerthaus, Konzerthaus Dortmund, Severance Hall či na renomovaných festivaloch Salzburg Festival, Edinburgh Festival alebo Theatre des Champs-Elysees. Spolu s José Carrerasom Rebeca Olvera  koncertovala v rodnom Mexiku, Argentíne, Nórsku, na Cypre, v Rakúsku, Švédsku, Dánsku, Rusku, Českej republike, Poľsku a Nemecku.

www.rebecaolvera.com

Sám José Carreras o sopranistke Rebece Olvere hovorí: „Rebeca svojou muzikálnosťou, precíteným umeleckým prejavom a neuveriteľnou dávkou temperamentu poslucháčom demonštruje hlbokú spevácku vyzrelosť. Pre mňa osobne je vždy zážitkom a veľkou cťou byť s ňou na pódiu.“

José Carreras
A Life in Music Tour (Život v hudbe tour)
Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratisalve
8. decembra 2016

Rebeca Olvera, soprán
David Giménez, dirigent
Bonifantes, chlapčenský spevácky zbor
Komorní Filharmonie Pardubice

program koncertu

G. Bizet L’Arlésienne Suite. Farandole, orchester
M. P. Costa: Era de Maggio, José Carreras
C. Gounod: Romeo et Juliette, Je veux vivre, Rebeca Olvera
J. Serrano: Alma de Dios, Canción Húngara, José Carreras
E. Grieg: T’estimo, José Carreras
J. Jiménez: El Barbero de Sevilla, Me llaman la primorosa, Rebeca Olvera
M. F. Caballero: El Dúo de la Africana, Dúo y Jota, José Carreras, Rebeca Olvera
D. Shostakovich, Jazz Suite. Waltz No. 2, Orchester
M. Leigh: Man of La Mancha , The Impossible Dream , José Carreras
Christmas Medley, orchester, zbor
Adeste Fideles, José Carreras, zbor
Johann S. Bach: Ave Maria, Rebeca Olvera, zbor
F. Schubert: Mille Cherubini in coro, José Carreras
A. Adam: Cantique de Nöel, José Carreras, Rebeca Olvera, zbor
G. F. Händel: Joy to the World, Rebeca Olvera, zbor
Pau Casals: El cant dels ocells José Carreras
K. K. Davis: The Little Drummer Boy, José Carreras, Rebeca Olvera, zbor
I. Berlin: White Christmas, José Carreras, zbor

(zmena programu vyhradená)

zdroj: xl.sk

Viac info: www.xl.sk

PR článok

José Carreras, koncert v BA, plagát

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár