José Cura ako Canio na javisku Opery SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Svetoznámy argentínsky tenorista José Cura zavíta v septembri na Slovensko, aby slávnostne otvoril 96. sezónu Slovenského národného divadla. Tentokrát stvárni postavu Cania v Leoncavallovej opere Komedianti.

José Cura si vo svete opery získal úspech hlavne svojimi nezabudnuteľnými opernými postavami, ako je Verdiho Otello, Samson v opere od Camille Saint-Saënsa – Samson a Dalila či ako chorobne žiarlivý Canio vo skvelých Komediantoch od talianskeho skladateľa Ruggiera Leoncavalla. A práve v postave Cania sa predstaví už 18. septembra 2015 aj na doskách Slovenského národného divadla.

Príbeh odohrávajúci sa v prostredí kočovných komediantov rozoberá vzťah plný nedôvery medzi principálom Caniom a jeho ženou Neddou. Chronická žiarlivosť donúti Cania zakázať ostatným hercom kontakt so svojou manželkou. O jej láske a náklonnosti však už dávnejšie sníva aj herec Tonio, ktorý sa po získaní informácií o Neddinom milencovi, dedinčanovi Silviovi, rozhodne pre zúfalý čin – oznámi Caniovi, že mu je jeho žena skutočne neverná. Opera Komedianti patrí medzi výnimočné diela talianskeho verizmu. Prekvapí svojím pôsobivým hudobným spracovaním a efektnou kresbou prostredia v réžii Mariána Chudovského.

Komedianti, Opera SND

Komedianti, Opera SND

Milovníci opery sa môžu tešiť aj na úvodné predstavenie večera, ktorým bude operná dráma Sedliacka česť od talianskeho skladateľa Pietra Mascagniho rovnako v réžii Mariána Chudovského.

José Cura je známy nielen viacnásobnými medzinárodnými oceneniami, ale i originálnou a nezabudnuteľnou interpretáciou operných postáv a inovatívnymi koncertnými vystúpeniami na najprestížnejších svetových operných scénach, ako je napríklad Metropolitná opera v New Yorku, Kráľovská opera v Londýne alebo La Scala v Miláne.

José Cura

José Cura

Okrem speváckeho talentu sa José Cura dostal do povedomia aj ako skladateľ, dirigent, operný režisér, scénograf a brilantný herec. Ovláda šesť hudobných nástrojov a zložil niekoľko skladieb vrátane náboženských diel, ako je napríklad Stabat mater, ktorú vo svetovej premiére uviedol v Katedrále svätého Mikuláša v Českých Budějoviciach koncom minulého roka. V Slovenskom národnom divadle zaznamenal mimoriadny úspech už v roku 2012, kedy sa predstavil v titulnej postave Verdiho Otella.

Vstupenky si môžete zakúpiť online na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail: rezervacie@snd.sk.

zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár