José Cura zaspieva na svojom prvom samostatnom koncerte na Slovensku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V utorok 10. decembra navštívil Bratislavu svetoznámy tenorista José Cura. Dôvodom tejto jednodňovej návštevy bola tlačová konferencia k pripravovanému koncertu Agentúry 212 v marci 2014. Spolu s José Curom sa tlačovej konferencie zúčastnila aj mladá slovenská sopranistka Linda Ballová, ktorá bude hosťom marcového koncertu v AEGON Aréne NTC.

V úvode tlačovej konferencie pripravili usporiadatelia prekvapenie v podobe prípitku, keďže José Cura oslávil 5. decembra svoje narodeniny. Po spoločnom prípitku umelca s usporiadateľmi aj novinármi, nasledovalo predstavenie koncertu spojené s odpoveďami na novinárske otázky.

Tlačová konferencia k bratislavskému koncetu José Curu a Lindy Ballovej, foto: Ľudovít Vongrej

Tlačová konferencia k bratislavskému koncetu José Curu a Lindy Ballovej,
foto: Ľudovít Vongrej

Na Slovensku nie je umelec po prvýkrát. Jeho účinkovanie na Slovensku sa spája so Slovenským národným divadlom, kde účinkoval na Krištáľovom plese (5. marca 2011) a neskôr v dvoch úspešných predstaveniach Verdiho Otella (11. februára a 2. marca 2012). Toto tretie účinkovanie na Slovensku, bude jeho prvý celovečerný koncert. O svojom predošlom účinkovaní na Slovensku sa vyjadril veľmi pozitívne, slovenských hudobníkov považuje za profesionálnych aj napriek tomu, že sa o nich až tak veľmi nepíše a veľmi rád by niekedy na Slovensko prišiel aj ako dirigent či režisér. ,,Moja prvá skúsenosť spolupráce so slovenským operným súborom bola opera Otelo v SND. Všetko bolo skutočne vynikajúce, kolegovia sólisti, z orchestra, zo zboru, tvorcovia inscenácie, všetko klapalo a ja by som bol rád, ak by som s operným súborom SND mohol spolupracovať aj častejšie, pretože máte moderné divadlo s dobrými profesionálmi. Ak dostanem pozvanie, veľmi rád prídem.“

Pripravovaný koncert sa uskutoční 13. marca 2014 v bratislavskej AEGON Aréne NTC o 19.00 hodine a o dva dni bude v Ostrave.

José Cura si ako hudobného hosťa osobne vybral mladú slovenskú sopranistku Lindu Ballovú a zároveň sa vyjadril, že je povinnosťou slávnych spevákov propagovať a podporovať mladých talentovaných spevákov. ,,Nie je problém pripraviť koncert so slávnou sopranistkou, ale to by bolo veľmi ľahké. Chcem byť súčasťou rozvoja a rozkvitnutia podľa mňa jednej z najlepších sopranistiek a jedného dňa keď bude slávna, tak si môžem povedať: aj ja som jej pomohol.“, povedal k výberu hudobného hosťa José Cura. Linda Ballová považuje účinkovanie s José Curom za veľkú príležitosť. ,,Z tejto spolupráce sa teším, aj keď to ešte veľmi neprežívam. Spolu sme s José Curom ešte nespievali, zatiaľ sme sa dohadovali len na programe koncertu.“, vyjadrila sa k spolupráci so slávnym spevákom Linda Ballová.

Linda Ballová a José Cura, tlač. konferencia k bratislavskému koncertu, foto: Ľudovít Vongrej

Linda Ballová a José Cura, tlač. konferencia k bratislavskému koncertu,
foto: Ľudovít Vongrej

V sprievode 75 členného orchestra opery Jihočeského divadla České Budejovice pod taktovkou Maria De Roseho, ktorý je zároveň aj šéfdirigentom spomínanej opery, zaznejú diela Leoncavalla, Verdiho či Pucciniho. V predbežne dohodnutom programe, ktorý nájdete na www.212.sk dôjde zrejme k nejakým zmenám a do druhej časti bude zaradená aj latinskoamerická hudba. José Cura je známy aj ako všestranný umelec a prezradil, že na bratislavskom koncerte aj niečo zadiriguje.

José Cura sa v poslednom čase okrem účinkovania na operných a koncertných javiskách, venoval aj réžii a momentálne pracuje na finalizácii DVD opery Otello (Teatro Colón Buenos Aires) a zároveň ho v januári 2014 čaká príprava inscenácie Bohéma v Štokholme (premiéra 2015). Ako spevák si svoj repertoár obohatí o náročný tenorový part Petra Grimesa v rovnomennej opere Benjamina Brittena (2017).

Viac informácii o koncerte, programe a predpredaji nájdete na www.212.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár