Joseph Calleja vystúpi v Bratislave už 16. júna, poznáme program koncertu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už 16. júna čaká milovníkov opery výnimočný koncert z cyklu Svetové operné hviezdy, ktorý na Slovensku organizuje agentúra Kapos. Tento krát sa v Bratislave predstaví ďalší spomedzi najlepších svetových operných umelcov súčasnosti, maltský rodák, tenorista Joseph Calleja. Prinášame Vám program koncertu.

Joseph Calleja sa bratislavskému publiku predstaví 16. júna 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie na svojom celovečernom koncerte po prvýkrát v Bratislave. Na koncerte zaznejú diela Čajkovského, Verdiho, Donaudyho, Gounoda, Offenbacha, Cileu, Tostiho či Pucciniho. Joseph Calleja zaspieva v sprievode orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra. Dá sa predpokladať, že tak ako je jeho zvykom na všetkých svetových koncertných pódiách, aj v Bratislave bude známy umelec štedrý na prídavky.

Joseph Calleja

Joseph Calleja

Joseph Calleja v marci tohto roku stvárnil Edgarda v Lucia di Lammermoor v Metropolitnej opere New York. V máji 2015 spolu s Annou Netrebko stvárnili v Pucciniho Bohéme jednu z najzamilovanejších operných dvojíc na javisku Royal Opera House v Londýne. Následne 10. júna si ich budú môcť vychutnať aj diváci vo vyše 35 krajinách a viac ako 1500 kinách prostredníctvom živého kinoprenosu. Hneď po tomto prenose čaká Josepha Calleju celovečerný koncert v Bratislave, nasleduje koncert v Paríži a v Amsterdame, operné postavy na javisku Berlína, Mníchova…, preto by si milovníci kvalitnej opery nemali nechať ujsť jedinečnú šancu zažiť túto svetovú opernú hviezdu naživo v Bratislave.

Vstupenky na tento výnimočný koncert sú k dispozícii v predpredaji
http://www.kapos.sk/sk/events/calleja
http://www.kapos.sk/en/events/calleja
http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=20408

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY
JOSEPH CALLEJA
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava
16. 6. 2015 o 19.30 h

Slovenská filharmónia
Dirigent: Rastislav Štúr

Program koncertu

Piotr Iľjič Čajkovskij (1840 – 1893)
Eugen Onegin
Polonéza z 3. dejstva

НЕТ, ТОЛЬКО ТОТ, КТО ЗНАЛ
pieseň z cyklu Šesť romancí, Op 06. No 06.

Giuseppe Verdi (1813 – 1901)
Rigoletto
Questa o quella
ária Vojvodu z 1. dejstva

Luisa Miller
predohra

Stefano Donaudy (1879 –1925)
Vaghissima sembianza

Charles Gounod (1818 – 1893)
Roméo et Juliette / Romeo a Júlia
L’amour! L‘amour!… Ah! Lève-toi, soleil!
ária Romea z 2. dejstva

Jules Massenet (1842 – 1912)
Werther
predohra

Jacques Offenbach (1819 – 1880)
Les contes d’Hoffmann / Hoffmannove poviedky
Il était une fois à la cour d’Eisenach
ária Hoffmanna z prológu

prestávka

Giuseppe Verdi
LA FORZA DEL DESTINO / Sila osudu
predohra

Francesco Cilea (1866 – 1950)
Adriana Lecouvreur
La Dolcissima Effigie
ária Maurizia z 1. dejstva

Francesco Paolo Tosti (1846 -1916)
Ideale

Giuseppe Verdi
Nabucco
predohra

Macbeth
O figli, o figli miei!
ária Macbetha z 3. dejstva

Francesco Cilea
L’Arlesiana
Lamento di Federico
ária Federica z 2. dejstva

Giacomo Puccini (1858 – 1924)
Manon Lescaut
Intermezzo

Tosca
E lucevan le stelle
ária Cavaradossiho z 3. dejstva

Joseph Calleja, foto: www.josephcalleja.com

Joseph Calleja,
foto: www.josephcalleja.com

Obdarený hlasom zlatého veku, ktorý zvádza k porovnaniam s ,,legendárnymi spevákmi zo starších čias: Jussim Björlingom, Beniaminom Giglim, aj Enricom Carusom” (Associated Press), maltský rodák Joseph Calleja sa rýchlo stal jedným z najuznávanejších a najvyhľadávanejších tenoristov súčasnosti. V recenziách po častých vystúpeniach na popredných svetových operných a koncertných pódiách ho už oslavujú ako ,,pravdepodobne najlepšieho lyrického tenoristu”. Prestížny Gramophone Magazine ho v roku 2012 vyhlásil za Umelca roka. Nedávno vydal svoj piaty sólový album pre label Amore a Decca Classic ho nominovala na Grammy.

V devätnástich rokoch debutoval ako Macduff vo Verdiho Macbethovi na Malte, keď krátko predtým vyhral renomovanú súťaž Hans Gabor Belvedere, čo odštartovalo jeho medzinárodnú kariéru. V roku 1998 tiež vyhral Carusovu súťaž v Miláne a v roku 1999 bol laureátom prestížnej súťaže Plácida Dominga Operalia. V tom istom roku debutoval v Amerike na Spoleto Festivale v Charlestone. Odvtedy sa Calleja objavuje na väčšine veľkých svetových operných scén.

Dodnes odspieval neuveriteľných 28 hlavných úloh. Preslávil sa vo Verdiho operách ako Vojvoda v Rigolettovi či Alfredo v Traviate; v Pucciniho Bohéme ako Rodolfo a v opere Madama Butterfly ako Pinkerton; v Donizettim zažiaril ako Edgardo v Lucii di Lammermoor, Nemorino v Nápoji lásky a Leicester v opere Maria Stuarda; v titulných postavách Gounodových opier Faust a Romeo a Júlia; ako Tebaldi v Belliniho I Capuleti e i Montecchi; a tiež ako Don Ottavio v Mozartovom Donovi Giovannim.

Medzi vrcholy v posledných operných sezónach patria titulné postavy v nových inscenáciách Fausta (Gounod) a Hoffmannových poviedok (Offenbach) v Metropolitnej opere; Alfredo v La traviate s Renée Fleming, Adorno v Simonovi Boccanegrovi po boku Plácida Dominga a Faust v Covent Garden; Rodolfo v novej inscenácii Bohémy s Annou Netrebko a Alfredo v La traviate v Lyric Opera of Chicago; Leicester v koncertnom uvedení Marie Stuardy s Joyce DiDonato v Deutsche Oper Berlin; Vojvoda v novej inscenácii Rigoletta v Bavorskej štátnej opere v Mníchove.

Agentúra Kapos pripravuje

Na Slovensku sa v posledných rokoch predstavili viacerí významní umelci súčasnej generácie svetových operných speváckych hviezd (vrátane slovenských) vďaka agentúre Kapos, ktorá sa tak u nás zaradila medzi lídrov spomedzi ostatných umeleckých agentúr. Najbližšie avizované koncerty sú – Vianočný koncert Simony Houda-Šaturovej 19. decembra 2015 a koncert Juana Diega Flóreza 10. februára 2016. Oba koncerty sa uskutočnia v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave.

www.kapos.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: Kapos

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár