Joseph Calleja zaspieva po prvýkrát v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V júni čaká milovníkov opery ďalší výnimočný koncert z cyklu Svetové operné hviezdy, ktorý na Slovensku organizuje agentúra Kapos. Tentokrát sa v bratislavskej Redute predstaví ďalší spomedzi najlepších svetových operných umelcov súčasnosti, maltský rodák, tenorista Joseph Calleja.

Na Slovensku sa v posledných rokoch predstavili viacerí významní umelci súčasnej generácie svetových operných speváckych hviezd vďaka agentúre Kapos, ktorá sa tak u nás zaradila medzi lídrov spomedzi ostatných umeleckých agentúr. Ich koncerty majú vysokú spoločenskú a umeleckú úroveň o čom svedčí spätná väzba v odbornej publicistike ako aj ohlase publika. Bratislava tak mohla hostiť svetoznámych umelcov, ako sú napríklad Juan Diego Flórez, Cecilia Bartoli, Piotr Beczała, Thomas Hampson, Luca Pisaroni… V rámci cyklu Veľké slovenské hlasy sa v Bratislave pod krídlami agentúry Kapos predstavili slovenskí svetobežníci Štefan Kocán, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Miroslav Dvorský, Simona Houda-Šaturová… Koncerty dosiahli svetovú umeleckú úroveň a Slovensko tak právom radia do medzinárodnej opernej mapy.

Zárukou kvality ďalšieho z pripravovaných júnových koncertov bude ďalší spomedzi najlepších svetových operných umelcov súčasnosti, maltský rodák, tenorista Joseph Calleja, ktorý sa bratislavskému publiku predstaví 16. júna 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie na svojom celovečernom koncerte po prvýkrát v Bratislave. Na koncerte zaznejú diela Čajkovského, Verdiho, Donaudyho, Gounoda, Offenbacha, Cileu, Tostiho či Pucciniho. Joseph Calleja zaspieva v sprievode orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra. Dá sa predpokladať, že tak ako je jeho zvykom na všetkých svetových koncertných pódiách, aj v Bratislave bude známy umelec štedrý na prídavky.

,,Josepha Calleju som začal vnímať cez televízne záznamy na kanáloch Unitel Classica a Brava. Naživo som ho prvý raz zažil na open-airovom koncerte na zámku Esterházyovcov v Eisenstadte a potom aj na scéne Viedenskej štátnej opery (Gabriele Adorno v Simonovi Boccanegrovi) a koncertoch cyklu Great Voices vo Viedni a v Prahe. Uchvátil ma nádhernou farbou hlasu a prejavom, ktorým má zo súčasných tenoristov najbližšie k legendárnemu Pavarottimu. Podarilo sa mi získať termín v rámci jeho európskeho turné. Do Bratislavy príde z Londýna, kde koncom mája a začiatkom júna spieva po boku Anny Netrebko v Pucciniho Bohème.“, povedal pre Opera Slovakia usporiadateľ Ján Korecký z agentúry Kapos.

Joseph Calleja, foto: www.josephcalleja.com

Joseph Calleja,
foto: www.josephcalleja.com

Joseph Calleja v marci tohto roku stvárnil Edgarda v Lucia di Lammermoor v Metropolitnej opere New York. V jeho pracovnom kalendári sa najbližší dátum 23. máj 2015 spája s Royal Opera House v Londýne, kde spolu s Annou Netrebko stvárnia v Pucciniho Bohéme jednu z najzamilovanejších operných dvojíc. Následne 10. júna si ich budú môcť vychutnať aj diváci vo vyše 35 krajinách a viac ako 1500 kinách prostredníctvom živého kinoprenosu. Hneď po tomto prenose čaká Josepha Calleju celovečerný koncert v Bratislave, nasleduje koncert v Paríži a v Amsterdame, operné postavy na javisku Berlína, Mníchova…, preto by si milovníci kvalitnej opery nemali nechať ujsť jedinečnú šancu zažiť túto svetovú opernú hviezdu naživo v Bratislave.

Vstupenky na tento výnimočný koncert sú k dispozícii v predpredaji
http://www.kapos.sk/sk/events/calleja
http://www.kapos.sk/en/events/calleja
http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=20408

SVETOVÉ OPERNÉ HVIEZDY
JOSEPH CALLEJA
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava
16.6.2015 o 19.30 h

Slovenská filharmónia
Dirigent: Rastislav Štúr

www.kapos.sk

 

Joseph Calleja

Joseph Calleja

Joseph Calleja, tenor

Obdarený hlasom zlatého veku, ktorý zvádza k porovnaniam s ,,legendárnymi spevákmi zo starších čias: Jussim Björlingom, Beniaminom Giglim, aj Enricom Carusom“ (Associated Press), maltský rodák Joseph Calleja sa rýchlo stal jedným z najuznávanejších a najvyhľadávanejších tenoristov súčasnosti. V recenziách po častých vystúpeniach na popredných svetových operných a koncertných pódiách ho už oslavujú ako ,,pravdepodobne najlepšieho lyrického tenoristu“. Prestížny Gramophone Magazine ho v roku 2012 vyhlásil za Umelca roka. Nedávno vydal svoj piaty sólový album pre label Amore a Decca Classic ho nominovala na Grammy.

V devätnástich rokoch debutoval ako Macduff vo Verdiho Macbethovi na Malte, keď krátko predtým vyhral renomovanú súťaž Hans Gabor Belvedere, čo odštartovalo jeho medzinárodnú kariéru. V roku 1998 tiež vyhral Carusovu súťaž v Miláne a v roku 1999 bol laureátom prestížnej súťaže Plácida Dominga Operalia. V tom istom roku debutoval v Amerike na Spoleto Festivale v Charlestone. Odvtedy sa Calleja objavuje na väčšine veľkých svetových operných scén.

Dodnes odspieval neuveriteľných 28 hlavných úloh. Preslávil sa vo Verdiho operách ako Vojvoda v Rigolettovi či Alfredo v Traviate; v Pucciniho Bohéme ako Rodolfo a v opere Madama Butterfly ako Pinkerton; v Donizettim zažiaril ako Edgardo v Lucii di Lammermoor, Nemorino v Nápoji lásky a Leicester v opere Maria Stuarda; v titulných postavách Gounodových opier Faust a Romeo a Júlia; ako Tebaldi v Belliniho I Capuleti e i Montecchi; a tiež ako Don Ottavio v Mozartovom Donovi Giovannim.

Medzi vrcholy v posledných operných sezónach patria titulné postavy v nových inscenáciách Fausta (Gounod) a Hoffmannových poviedok (Offenbach) v Metropolitnej opere; Alfredo v La traviate s Renée Fleming, Adorno v Simonovi Boccanegrovi po boku Plácida Dominga a Faust v Covent Garden; Rodolfo v novej inscenácii Bohémy s Annou Netrebko a Alfredo v La traviate v Lyric Opera of Chicago; Leicester v koncertnom uvedení Marie Stuardy s Joyce DiDonato v Deutsche Oper Berlin; Vojvoda v novej inscenácii Rigoletta v Bavorskej štátnej opere v Mníchove.

www.josephcalleja.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

foto: www.josephcalleja.com

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár