Juan Diego Flórez bude vo februári koncertovať v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Už o niekoľko dní zavíta do Bratislavy jeden z najžiadanejších tenoristov súčasnej svetovej opernej scény Juan Diego Flórez, ktorého veľké divadlá sveta vnímajú ako belcantového tenoristu par excellence. Jeho bratislavský koncert sa uskutoční 10. februára 2016 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie pod taktovkou Sebastiana Rolliho. Poznáme program koncertu. Záštitu nad koncertom prevzal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Koncert sa uskutoční v rámci série koncertov agentúry Kapos Svetové operné hviezdy, 10. februára 2016 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave. Vo svete stále najžiadanejšieho belcantového tenoristu Juana Diega Flóreza bude sprevádzať orchester Slovenskej filharmónie. Koncert mal pôvodne dirigovať Rastislav Štúr, ale došlo k zmene a za dirigentským pultom návštevníci koncertu uvidia talianskeho dirigenta Sebastiana Rolliho, ktorého bratislavskí diváci poznajú aj z operných predstavení Opery SND. Dirigent má skúsenosti s belcantovým repertoárom z viacerých scén, ale aj z Rossiniho festivalu v Pesare a známy je aj tým, že operné predstavenia diriguje spravidla spamäti. Taktiež má za sebou spoluprácu s Flórezom.

Ján Korecký

Ján Korecký

,,Juan Diego Flórez, to už nie sú len iskrivé koloratúrne postavy, vstupuje do novej hlasovej fázy. Hlas sa mu posunul do stredu a priberá heroickejšie roly. Bezprostredným impulzom tohto koncertu bolo vydanie CD L’Amour s áriami z francúzskych opier pred dvoma rokmi, no podarilo sa nám dohodnúť až na teraz, keď už medzičasom vydal CD Italia s talianskymi piesňami, ktoré s obľubou spievali jeho veľkí predchodcovia a pribudli aj iné roly. A tak program jeho koncertu bude obsahovať aktuálny repertoár a bude to zrelší a ešte virtuóznejší Flórez, než na prvom bratislavskom koncerte pred piatimi rokmi. Navyše v dvadsiatom roku brilantnej kariéry od slávneho záskoku v Pesare.“, povedal pre Opera Slovakia Ján Korecký z agentúry Kapos.

Vstupenky na jeho bratislavský koncert si zakúpite v predpredaji TU…

Veľké divadlá sveta vnímajú Juana Diega Flóreza ako belcantového tenoristu par excellence. Jeho výrazný, ľahký a virtuózny spev robí z neho ideálneho interpreta Rossiniho, Donizettiho a Belliniho. Diváci a kritici oslavujú jeho predstavenia na najvýznamnejších medzinárodných operných scénach a koncertných pódiách. Do Bratislavy prichádza po druhý raz. Jeho koncert 3. februára 2011, ktorý organizovala agentúra Kapos spolu so SND, zaznamenal veľký úspech u publika aj u hudobnej kritiky.

Koncert Juana Diega Flóreza v Bratislave, 2013, foto: Paner/Kapos

Koncert Juana Diega Flóreza v Bratislave, 2013,
foto: Paner/Kapos

Juan Diego Flórez aktuálne

Juan Diego Flórez má práve za sebou januárovú sériu predstavení Verdiho Rigoletta na javisku Viedenskej štátnej opery, vo februári ho čaká koncert v Barcelone a po ňom pricestuje do Bratislavy. Vo februári bude pokračovať koncertom v nemeckom Theater Wolfsburg a po ňom ho čakajú tri predstavenia Romea a Júlie vo Viedenskej štátnej opere. Po Viedni koncertuje v Londýne, Monte Carlu a v Paríži a na divadelné javisko opäť vstúpi v apríli 2016 ako Ernesto v Donizettiho opere Don Pasquale vo Viedni. Nasledovať bude galakoncert v Salzburgu, koncerty v Zürichu a Českom Krumlove a v lete bude samozrejme účinkovať na Rossiniho festivale v Pesare ako Giacomo V – Uberto v Rossiniho Jazernej panej. V Salzburgu ho milovníci opery uvidia v koncertnom prevedení opery nemeckého skladateľa Otta Nicolaia Il templario s Joyce DiDonato a Lucom Salsim. Dirigovať bude Andrés Orozco-Estrada.

Juan Diego Flórez sa narodil 13. januára 1973 v Lime. Jeho otec Rubén Flórez spieval peruánsku hudbu a interpretoval najmä kreolské valčíky od Chabuky Grandy (Chabuca Granda, 1920-1983, peruánska speváčka a skladateľka kreolských valčíkov). Od Rubéna zdedil Juan Diego nielen hlas, ale aj lásku k peruánskej a latinskoamerickej hudbe. Aj jeho matka María Teresa milovala túto hudbu a práve ona povzbudzovala svojho syna, aby pokračoval v hudobnom vzdelaní.

Spočiatku sa Juan Diego Flórez venoval rocku a popu, rovnako ako aj hudbe svojej rodnej krajiny. V roku 1989 vyhral mladý spevák na prvom Speváckom festivale za mier. V roku 1990, po tom, ako navštevoval na rozličných akadémiách prvé hodiny spevu, sa stal žiakom Štátneho konzervatória.

Juan Diego Flórez, foto: www.juandiegoflorez.com

Juan Diego Flórez,
foto: www.juandiegoflorez.com

Neskôr získal štipendium na prestížnom Curtisovom inštitúte vo Philadelphii. Tu sa učil v rokoch 1993-1996 a mohol tiež spievať kompletné opery na javisku s orchestrom.

V roku 1994 spoznal Juan Diego v Lime peruánskeho tenoristu Ernesta Palacia. Toto stretnutie zmenilo jeho život. Rady kolegu mali okamžitý účinok. Bolo vidieť, že Juan Diego spieval ľahšie a expresívnejšie. V Curtisovom inštitúte si všimli a ocenili Palaciov pozitívny vplyv. Juan Diego disponuje vrodenou flexibilitou a ľahkosťou v najvyšších tónoch, čo ho predurčuje na belcantový repertoár, a najmä na Rossiniho opery. Palacio to hneď využil a nasmeroval mladého speváka do tejto oblasti.

V roku 1996 sa Juan Diego Flórez vybral do Bologne, aby predspieval na Rossiniho festivale v Pesare. Umelecký riaditeľ festivalu mu dal malú úlohu v opere Ricciardo e Zoraida. V lete Juan Diego prišiel na skúšky Ricciardo e Zoraida do Pesara. Krátko pred začiatkom festivalu tenorista, ktorý mal v Matilde di Shabran spievať hlavnú rolu Corradina, pre chorobu odriekol. Umelecký riaditeľ Luigi Ferrari ponúkol rolu len 23-ročnému Juanovi Diegovi Flórezovi.

Hneď sa spustila celá mašinéria, aby Juana Diega Flóreza za pár dní pripravili na premiéru. Mladý tenorista skúšal na javisku bez toho, aby poznal, čo mal k hudbe spievať: asistenti a korepetítori ho to učili za pochodu. Boli to šialené dni. Ale nakoniec sa vytúžená premiéra 13. augusta 1996 uskutočnila a kariéra svetovej hviezdy sa začala.

Od tohto okamihu sa pozornosť medzinárodných divadiel upriamila na mladého umelca, vrátane opernej svätyne par excellence – milánskej La Scaly. Tu debutoval Juan Diego Flórez 7. decembra 1996. Bol to symbolický deň – otvorenie novej sezóny – a za pultom stál slávny Riccardo Muti, ktorý mal na speváka v prvých rokoch jeho kariéry veľký vplyv.

G. Rossini: Le Count Ory, Metropolitná opera New York, 2011, Diana Damrau (Adèle), Juan Diego Flórez, (Ory), Joyce DiDonato (Isolier), foto: Marty Sohl/Met

G. Rossini: Le Count Ory, Metropolitná opera New York, 2011,
Diana Damrau (Adèle), Juan Diego Flórez, (Ory), Joyce DiDonato (Isolier),
foto: Marty Sohl/Met

Odvtedy spieval Juan Diego Flórez vo všetkých dôležitých divadlách a koncertných sálach na svete. Spolupracoval so všetkými významnými dirigentmi.

Jeho repertoár zahŕňa 32 opier: I Capuleti e i Montecchi, La Sonnambula a I Puritani od Belliniho; Alahor in Granata, Don Pasquale, Elisabetta, Nápoj lásky, Dcéra pluku a Maria Stuarda od Donizettiho; Armida a Orfeo ed Euridice od Glucka; Veselá vdova od Lehára; ; Il Tutore Burlato od Martína y Solear; L’Etoile du Nord od Meyerbeera; Mitridate od Mozarta; Nina ossia la Pazza per Amore od Paisiella; Gianni Schicchi od Pucciniho; Adelaide z Borgogne, Barbier zo Sevilly, Popoluška, Le Comte Ory, Talianka v Alžíri, Matilde di Shabran, Otello, Semiramide, Il Signor Bruschino, Cesta do Remeša a Želmíra od Rossiniho; Il Cappello di Paglia de Firenze od Rotu; Netopier od Johanna Straussa, ako aj Falstaff a Rigoletto od Verdiho…

V roku 2001 Juan Diego Flórez uzavrel exkluzívnu zmluvu s Decca Records. Medzičasom nahrali osem sólových albumov, ako aj štyri kompletné opery na CD a ďalších šesť na DVD. Ak prirátame nahrávky ďalších spoločností, jeho diskografia pozostáva z ôsmich sólových albumov, ako aj z 12 kompletných nahrávok na CD a 11 na DVD. K tomu ešte patrí ďalších sedem produkcií z oblastí kantát, oratórií, atď. Jeho nahrávky získali rad ocenení. Medzi nimi sú Choc du Monde de la Musique, Diapason d’Or, Echo Klassik, Cannes Classical a Gramophone Award, ako aj nominácia na Grammy za album Bel Canto Spectacular. O jeho ostatnom CD Italia sme našich čitateľov informovali TU…

CD - Juan Diego Flórez ITALIA

CD – Juan Diego Flórez ITALIA

Juan Diego Flórez získal mnohé ocenenia, ako je Rossini d’Oro, cenu Abbiati od talianskych kritikov, Tiberini d’Oro, ISO de Oro, Opera Award, Aureliano Pertile, Premio Bellini, ako aj cenu Francesca Tamagna a Plácida Dominga.

Juan Diego udržiava blízky vzťah k svojej rodnej krajine, ktorá mu udelila najvyššie štátne vyznamenanie: Veľký kríž rádu El Sol del Perú.

www.juandiegoflorez.com

Program  koncertu
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Bratislava
10.2.2016 o 19.30 h

Juan Diego Flórez
dirigent: Sebastiano Rolli
Slovenská filharmónia

Wolfgang Amadeus Mozart
ZAUBERFLÖTE
Predohra
Dies Bildnis ist bezaubernd schön, ária Tamina z I. dejstva
COSÌ FAN TUTTE
Un’aura amorosa, ária Ferranda z I. dejstva
LA BETULIA LIBERATA
Predohra
D’ogni colpa la colpa maggiore, ária Ozia z I. dejstva
Charles Gounod: Faust
Variations de Cléopâtre, baletná hudba
Salut, demeure chaste et pure, ária Fausta z I. dejstva
Jules Massenet: Werther
Pourquoi me reveiller, ária Werthera z III. dejstva
Charles Gounod: Romeo et Juliette
Ah! Lève-toi, Soleil!…, ária Romea z II. dejstva
Reveriano Soutullo a Juan Vert
Bella enamorada. El Último Romántico
Amadeo Vives
Por el humo se sabe – Doña Francisquita
Francesco Paolo Tosti
L’alba separa dalla luce l’ombra
Gerónimo Giménez
La boda de Luís Alonso. Intermedio
Ruggero Leoncavallo
Mattinata
Francesco Paolo Tosti
Marechiare
Gioachino Rossini: Il barbiere di Siviglia
Predohra
Cessa di più resistere, ária grófa Almavivu z II. dejstva

www.kapos.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Kapos

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár