Jubilejný 50. ročník Bratislavských hudobných slávností v znamení hviezd

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Tohtoročný jubilejný 50. ročník Bratislavských hudobných slávností, ktorý sa o niekoľko dní začne na pôde Slovenskej filharmónie v budove Reduty, ponúka niekoľko lahôdok aj pre milovníkov opery. Z celkového počtu 26 festivalových koncertov zaznie opera na štyroch z nich a na ďalších štyroch sa v piesňovom a symfonickom repertoári predstavia poprední slovenskí i zahraniční operní speváci.

Ťažiskovou opernou udalosťou bude koncert Edity Gruberovej, na ktorom pod taktovkou Petra Valentoviča v spolupráci s orchestrom Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru, odznejú operné árie a zbory z diel Mozarta, Donizettiho, Belliniho, Wagnera a Čajkovského. Edita Gruberová ako čestná prezidentka festivalu si k svojmu hosťovaniu prizvala mladého slovenského barytonistu Richarda Švedu, ktorý od r. 2010 pôsobí ako sólista v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe. Koncert zaznie najprv vo forme verejnej generálky v nedeľu 28. septembra 2014 o 11h. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie a potom ako riadny koncert v utorok 30. septembra 2014 o 19.30h. Podľa informácií pokladne BHS je verejná generálka takmer vypredaná, na samotný koncert ešte zostávajú posledné vstupenky (26€, 40€).

Festivalový výbor v spolupráci s agentúrou KAPOS pripravil ďalšiu opernú lahôdku. 4. októbra 2014 sa bratislavskému publiku predstaví v Záhrebe narodený a v Rakúsku pôsobiaci kontratenor Max Emanuel Cenčić s programom zostaveným z diel Mozarta a Rossiniho. Orchester Slovenskej filharmónie bude pri tejto príležitosti viesť grécky dirigent George Petrou, ktorý je známy ako špecialista na tvorbu G.F. Händla.

Operná hudba vo svojej inštrumentálnej podobe sa ozve na koncerte Slovenskej filharmónie v nedeľu 12. októbra 2014 pod vedením legendárneho dirigenta Pinchasa Steinberga, ktorí okrem Brittenovho husľového koncertu a Berliozovej Fantastickej symfónie spoločne uvedú aj predohru k opere Chérubin Julesa Masseneta. Cena lístkov: 22€ – 30€.

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia

Domácich operných interpretov na festivale zastúpi sopranistka Helena Becse-Szabó, ktorá v sobotu 27. septembra 2014 v Malej sále SF uvedie koncert s programom piesní autorov Figuš -Bystrý, Schneider-Trnavský, Albrecht, Rajter, Bartók, Németh-Šamorínsky na texty maďarských básnikov Endre Adyho, Sándora Petöfiho a iných.

Mezzosopranistku Janu Kurucovú budú mať návštevníci možnosť počuť v sobotu 11. októbra 2014 v Koncertnej sieni SF, kde spolu s ŠKO Žilina, speváckym zborom Lúčnica pod vedením francúzskeho klaviristu a dirigenta Jean-Bernarda Pommiera v premiére uvedie Symfóniu č.4 In memoriam M.R. Štefánik pre ženský hlas (špeciálne napísanú pre Janu Kurucovú), miešaný zbor a orchester domáceho autora Petra Martinčeka van Grob.

Zahraničných sólistov budeme mať možnosť počuť na dvoch koncertoch. Česká mezzosopranistka Dagmar Pecková vystúpi s Viedenskými filharmonikmi a dirigentom Petrom Schneiderom v nedeľu 5. októbra 2014 v Koncertnej sieni SF. V jej podaní odznejú Dvořákove Biblické písňe op. 99. Na tom istom koncerte zaznie v úvode ďalší operný kúsok – Adagietto z opery Paradise Lost poľského autora Krzystofa Pendereckeho.

 BHSwhite_logo2

Na koncerte Budapest Festival Orchestra a jeho dirigenta Ivána Fischera vo štvrtok 9. októbra 2014 sa predstaví švédska sopranistka Miah Persson a grécky barytonista Tassis Christoyannis. Na koncerte v ich podaní zaznejú Štyri posledné piesne Richarda Straussa a Piesne potulného tovariša Gustava Mahlera. Interpretačné umenie Miah Persson bude možné sledovať tiež v záverečnej časti Mahlerovej 4. symfónii v ktorej pieseň ,,Das himmlische Leben“ prináša detskú predstavu neba.

Na tohtoročnom festivale bude mať slovenské publikum jedinečnú možnosť si vypočuť taktiež koncerty Izraelskej filharmónie pod taktovkou Zubina Mehtu, Českej filharmónie a Jiřího Bělohlávka, Veľký symfonický orchester P.I.Čajkovského z Moskvy, či Orchestre national de Lyon. Do Bratislavy sa po 34 rokoch vracia dirigovať aj najvýraznejší propagátor ruskej kultúry a muž, ktorý podporil Vladimíra Putina pri anexii Krymu a pri zavedení zákona proti propagácii homosexuality, svetovými médiami za svoje názory ostro kritizovaný dirigent Vladimír Gergijev. Dirigovať bude vo štvrtok 25. septembra London Symphony orchestra, kde pôsobí na poste šéfdirigenta.

bližšie info nájdete na www.bhsfestival.sk

Pripravila: Natália Dadíková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár