Jubilejný 60. ročník Košickej hudobnej jari ponúkne zaujímavé koncerty a osobnosti

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Jubilejný ročník Košickej hudobnej jari (KHJ) sa odvíja od spolupráce so zaujímavými umeleckými osobnosťami. Festival sa ponesie v duchu dobrých vzťahov a priaznivej atmosféry v Košiciach, vďaka ktorej pozvanie prijali obľúbení domáci i zahraniční umelci. Spomedzi interpretov azda najviac zarezonujú mená ako Eugen Indjić, Sophia Jaffé, Adriana Kohútková, Terézia Kružliaková, Miroslav Dvorský, či Štefan Kocán a iní. Na programe je taktiež Operný galakoncert, operné i baletné predstavenie. 15. apríla 2015 začína 60. ročník Košickej hudobnej jari.

Medzinárodný festival Košická hudobná jar (KHJ) patrí medzi najstaršie podujatia, ktoré každoročne privádzajú do východoslovenského regiónu množstvo významných umelcov. Už 60 rokov festival prináša priaznivcom klasickej hudby neopakovateľné umelecké zážitky blížiace sa ponuke v najväčších kultúrnych centrách Európy. Jubilejný ročník KHJ sa vďaka dlhodobým priateľským kontaktom odvíja predovšetkým od spolupráce so špičkovými umeleckými osobnosťami.

Jarný festival, ktorý potrvá od 15. apríla do 17. mája 2015 sa teda ponesie v duchu dobrých vzťahov a priaznivej atmosféry v Košiciach, vďaka ktorej pozvanie prijali obľúbení domáci i zahraniční umelci.

Otvárací koncert

Otvorenie jubilejného ročníka KHJ zverila Štátna filharmónia Košice špičke spomedzi svetových klaviristov Eugenovi Indjićovi. Výsledkom blízkeho vzťahu s umelcom sú až dve podujatia, samostatný klavírny recitál spojený so zahájením výstavy obrazov Vladimíra KADERU a následne slávnostný Otvárací koncert. „Štátna filharmónia Košice disponuje vynikajúcim koncertným krídlom Steinway & Sons, ktoré sme sa pri tejto jedinečnej príležitosti rozhodli využiť čo najviac, teda pridaným klavírnym recitálom fenomenálneho Eugena Indjića“, hovorí dramaturgička filharmónie, Mária Kornucíková. Na Otváracom koncerte sa Eugen Indjić predstaví v Ravelovom Klavírnom koncerte G dur a Štátna filharmónia Košice si v rámci večera pripomenie aj svoj historicky prvý koncert, na ktorom zazneli Spomienky Jána Cikkera, memoriálne dielo, ktorým sa košická filharmónia uviedla do koncertného života.

Eugen Indjić

Eugen Indjić

Cyklus symfonických koncertov a Operný galakoncert

Cyklus symfonických koncertov ponúkne okrem tradičných podujatí i Operný galavečer, kde sa pod taktovkou Yordana Kamdzhalova stretnú dve mimoriadne osobnosti operného pódia, Miroslav Dvorský a Štefan Kocán. Slávnostným koncertom si pripomenieme 70. výročie ukončenia 2. svetovej vojny, na ktorom udalosťou par excellence bude uvedenie Beethovenovej Symfónie č. 9 s „Ódou na radosť“ s hviezdnym obsadením sólistov a skvelého Zboru Slovenskej filharmónie pod vedením Leoša Svárovského. S pozitívnymi očakávaniami sú spojené aj koncerty Jean Sibelius 150 so Sophiou Jaffé, ktorá pri príležitosti 150 rokov od narodenia tohto severana zahrá jeho slávny Husľový koncert d mol a multimediálny projekt s názvom Planéty, podľa rovnomenného diela Gustava Holsta, ktorý je výsledkom spolupráce filharmónie s Hvezdárňou a planetáriom CVČ Domino. Koncert je venovaný pamiatke jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska, okrem iného aj astronóma Milana Rastislava Štefánika.

Koncerty komornej hudby

Obľúbenou súčasťou festivalu sú vždy aj Koncerty komornej hudby, každoročne obohacujúce dramaturgiu Košickej hudobnej jari. Tá oslovila aj viaceré slovenské telesá, a tak sa domácemu publiku predstaví okrem iných aj ŠKO Žilina so žánrovo pestrým programom, ktorý Mozatovou Malou nočnou hudbou zaujme milovníkov hudby klasicizmu i strhujúceho štýlu „tango nuevo“ argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu. Žilinčania sa v košickom Dome umenia predstavia pod taktovkou Simona Chalka, dvorného dirigenta speváckeho zoskupenia Il divo.

Štátny komorný orchester Žilina

Štátny komorný orchester Žilina

V interpretácii hudobníkov Moyzesovho kvarteta, azda najpopulárnejšieho domáceho komorného kvarteta, zaznie aj slovenská hudba, presnejšie štvrté sláčikové kvarteto Alexandra Moyzesa „Venované kvartetu môjho mena“. Zážitok sľubuje netradične poňatý projekt komorného zoskupenia Camerata Janáček prepájajúci žáner klasickej, ľudovej a kaviarenskej hudby, od čoho sa odvíja aj zaujímavé nástrojové obsadenie s využitím cimbalu a Panovej flauty. Dramaturgickú originálnosť prinesie koncert súboru starej hudby Ritornello a vokálneho telesa Gregoriana s názvom „Barokový majáles“. Intímnou atmosférou predchnutý bude literárno-hudobný večer „O umení a bytí“ s raritným alikvotným spevákom Rami Shaafim, klaviristom Petrom Pažickým a hercom Františkom Kovárom.

Sprievodné podujatia KHJ

Festival Košická hudobná jar aj tento rok prináša viaceré sprievodné podujatia, medzi ktoré patrí výstava obrazov Vladimíra Kaderu, prístupná počas celého festivalu, mimoriadny koncert v Spišskej Novej Vsi s huslistkou Ayako Yonetanipredstavenia Štátneho divadla Košice – Straussova opera Ariadna na Naxe a Čajkovského balet Labutie jazero.

Ariadna na Naxe, Opera ŠD Košice foto: Joseph Marčinský

Ariadna na Naxe, Opera ŠD Košice
foto: Joseph Marčinský

Šesťdesiatka najväčšieho hudobného festivalu metropoly východu opäť ponúkne nezabudnuteľné umelecké zážitky. Organizátori veria, že sa festival zachová a že v budúcnosti oslávi tento sviatok hudby aj ďalšie okrúhle výročia.

Kompletný program koncertu nájdete TU…

KHJ_A1_

www.sfk.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠFK

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár