Jubilejný 75. Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – Už po 75. krát sa v slávnej viedenskej koncertnej sále Musikverein konal tradičný Novoročný koncert Viedenských filharmonikov. Jubilejný koncert bol prenášaný do viac ako 90-tich krajín sveta a možnosť sledovať ho mali aj diváci na Slovensku prostredníctvom RTVS na Dvojke. Viedenských filharmonikov dirigoval lotyšský dirigent Mariss Jansons. Známe je už aj meno dirigenta v roku 2017.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov je prestížnou a reprezentačnou celosvetovo sledovanou kultúrno-spoločenskou udalosťou na začiatku kalendárneho roka. Vychutnať si ho môžu diváci nielen priamo vo Veľkej zlatej sále Musikvereinu (Viedenského spolku milovníkov hudby), ale aj prostredníctvom televíznych a rozhlasových staníc vo viac ako 90-tich krajinách sveta. Okrem európskych krajín sa koncert prenáša napríklad aj na ostrov Kiribati, Marshallove ostrovy, Šalamúnove ostrovy, ostrov Mauricius, či do iných exotických destinácií. Okrem televízie, či minuloročnej novinke – prenosu koncertu na veľkoplošnej obrazovke umiestnenej priamo na budove Viedenskej štátnej opery v rámci projektu „Oper Live am Platz“, mohli prenos sledovať aj diváci na Slovensku na Dvojke RTVS.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016, foto: Benedikt Dinkhauser

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016, foto: Benedikt Dinkhauser

Na koncerte bol prítomný aj rakúsky prezident Heinz Fischer. Po úvodnom hudobnom čísle, pochode od Roberta Stolza, ktorý odznel pri príležitosti 70. výročia založenia OSN za účasti Generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, pokračoval koncert klasickým programom zostavený z diel straussovskej dynastie a ich súčasníkov – Roberta Stolza, Johanna Straussa ml., Carla Michaela Ziehrera, Eduarda Straussa, Josefa Straussa, Èmile Waldteufela, Josefa Hellmesbergera, či Johanna Straussa st. Diváci si vypočuli slávne valčíky, polky, pochody, či predohry operiet.

Tak, ako v rokoch 2006 a 2012, aj v tomto roku Novoročný koncert Viedenských filharmonikov dirigoval Mariss Jansons. Pod jeho hudobné naštudovanie na podklade originálov partitúr uchovaných v Mestskej knižnici vo Viedni sa teda tento lotyšský dirigent podpísal už po tretíkrát.  Spoluúčinoval jeden z najznámejších chlapčenských zborov – Viedenský chlapčenský zbor (Chor Wiener Sängerknaben). Hoci sú jeho členovia veľmi mladí, samotný zbor má veľmi dlhovekú tradíciu, pretože prvé zmienky o ňom sa datujú až na koniec 13. storočia. Viedenské speváčikovia účinkovali v rýchlej polke Sängerslust, (Radosť spevákov) a zaspievali si s nimi aj samotní Viedenskí filharmonici. Hudobné čísla doilustrovali sólisti baletu Viedenskej štátnej opery.

Rýchlu polku Expresnou poštou (Mit Extrapost. Galopp) oddirigoval Mariss Jansons s taktovkou Johanna Straussa, ktorú skladateľovi venovali jeho maďarskí obdivovatelia. Taktovku dirigentovi priamo na pódium originálnym spôsobom priniesol muž oblečený v železničnej uniforme.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016, dirigent Mariss Jansons preberá taktovku Johanna Straussa, foto: AP/Ronald

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016, dirigent Mariss Jansons preberá taktovku Johanna Straussa, foto: AP/Ronald

Film Nádherný Salzburg 200 rokov v Rakúsku.

Film Nádherný Salzburg 200 rokov v Rakúsku.

V prestávke koncertu mohli televízni diváci uvidieť film Nádherný Salzburg 200 rokov v Rakúsku. Po prestávke odzneli ďalšie skladby a hlavný program ukončila rýchla polka Auf der Jagd (Na love), po ktorej nasledovali tradične tri prídavky. Z nich prvý sa každoročne mení a v tomto roku ním bola rýchla polka Do pochodu z operety Johanna Straussa ml. Indigo a štyridsať zbojníkov. Druhý a tretí prídavok sa nemenia a ako vždy sú nimi známy valčík Johanna Straussa ml. Na krásnom modrom Dunaji (An der schönen blauen Donau) a na záver Radeckého pochod od Johanna Straussa st., ktorý v 75-ročnej histórii Novoročného koncertu organizátori vynechali len raz, a to 1. januára 2005, kedy si Viedenskí filharmonici uctili desaťtisíce obetí ničivého cunami.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016, Mariss Jansons, foto: Benedikt Dinkhauser

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016, Mariss Jansons, foto: Benedikt Dinkhauser

Známe už je aj meno dirigenta Novoročného koncertu v roku 2017. Po prvýkrát ho bude dirigovať venezuelský Gustavo Dudamel, ktorý sa zároveň zapíše aj ako najmladší dirigent v histórii koncertu.

Gustavo Dudamel

Gustavo Dudamel

Dopyt po tomto koncerte je veľmi vysoký a záujemcovia o vstupenky sa musia prostredníctvom webstránky Viedenských filharmonikov www.wienerphilharmoniker.at najskôr zaregistrovať. Registrácia prebieha od 2. januára až do konca februára a organizátori potom vyžrebujú tých šťastlivcov, ktorí si môžu vstupenky zakúpiť, a to buď na dopoludňajšiu verejnú generálku 30. decembra, večerný koncert 31. decembra alebo na dopoludňajší koncert spojený s TV prenosom 1. januára. Z koncertu zároveň vzniká audio aj videozáznam na viacerých druhoch nosičov.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2016
Musikverein vo Viedni
1. január 2016

Dirigent Mariss Jansons
Orchester Wiener Philharmoniker (Viedenskí filharmonici)
Chor Wiener Sängerknaben (Viedenský chlapčenský zbor)
Sólisti baletu Viedenskej štátnej opery

Program

Robert Stolz
Uno-Marsch, (Pochod spojených národov)

Johann Strauss ml.
Schatz, (Poklad), valčík. op. 418
Violetta, francúzska polka, op. 404
Vergnügungszug, (Zábavný vlak), rýchla polka, op. 281

Carl Michael Ziehrer
Weaner Madl’n, (Dievčatá z Viedne), valčík op. 388 (premiéra v rámci Novoročných koncertov)

Eduard Strauss
Mit Extrapost, Galopp, (Expresnou poštou), rýchla polka, op. 259

pauza

Johann Strauss ml.
Eine Nacht in Venedig, (Noc v Benátkach), viedenská verzia predohry k operete

Eduard Strauss
Ausser Rand und Band, rýchla polka, op. 168

Josef Strauss
Sphärenklänge, (Zvuky sfér), valčík, op. 235

Johann Strauss ml.
Sängerslust, (Radosť spevákov), rýchla polka, op. 328

Josef Strauss
Auf Ferienreisen, rýchla polka, op. 133

Johann Strauss ml.
Fürstin Ninetta, (Kňažná Ninetta) – Entr’acte

Èmile Waldteufel
Espana, valčík, op. 236

Josef Hellmesberger
Ball-Szene (Plesové scény)

Johann Strauss st.
Seufzer-Galopp, (Povzdych) op. 9

Josef Strauss
Die Libelle, (Vážka), polka mazurka, op. 204

Johann Strauss ml.
Kaiser-Walzer, (Cisársky valčík) op. 437
Auf der Jagd. (Na love), rýchla polka, op. 373

www.musikverein.at

Pripravil: Ľudovít Vongrej

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku