Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

16. mája 2023 Viera Polakovičová Sezóna 2022/2023

Jubilejný Príbeh hudby s podtitulom Pridaj sa k nám! sledovalo vyše 22 000 divákov

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, foto: Vlado Škuta
Veľkosť písma
A
A
A
V Bratislave sa uskutočnil jubilejný desiaty ročník najväčšieho slovenského vzdelávacieho cyklu koncertov približujúcich svet hudby pre mladých ľudí a rodiny Príbeh hudby. Premiéra podujatia s podtitulom Pridaj sa k nám! sa konala 11. mája 2023 (dva koncerty po sebe), a to pred zrakmi vyše 1000 detí zo základných škôl a ďalších prihlásených dvadsiatich tisícov, ktoré podujatie sledovali cez stream. Reprízy uviedli o dva dni 13. mája, opäť dvakrát – o 10,00 a o 16,00 hod.

V sobotňajšie dopoludnie sa Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu v Bratislave zaplnilo rodinami s deťmi i viacerými kolektívmi školopovinných, zväčša menších detí. Nálada bola skvelá a očakávania veľké.

Cyklus Príbeh hudby, ktorý jeho autor Gabriel Rovňák (dirigent a zbormajster Bratislavského chlapčenského zboru a pedagóg na Hudobnej fakulte Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne) naštartoval pred desiatimi rokmi so Štátnou filharmóniou Košice, sa rokmi udomácnil na celom Slovensku. Žičlivo sa k nemu správajú veľké hudobné inštitúcie – okrem Košíc aj Slovenský rozhlas, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Opera Slovenského národného divadla v Bratislave, ako aj Štátny komorný orchester Žilina. Záujem detí je veľmi veľký, sobotný bratislavský koncert to jednoznačne dokazoval.

Prečítajte si tiež:
Gabriel Rovňák: Príbeh hudby už 10 rokov inšpiruje mladých poslucháčov

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, Gabriel Rovňak, foto: Vlado Škuta

Už samotná skutočnosť, že pilierom tohto podujatia sú profesionálni orchestrálni hráči – v tomto prípade Symfonický orchester Slovenského rozhlasu – a Bratislavský chlapčenský zbor, podporovateľ a organizátor projektu od roku 2018 s prestížou podobnou viedenským či berlínskym speváčikom, hovorí sama za seba.

Nie je to u nás jediná iniciatíva tohto druhu – v bratislavskej Redute má pod hlavičkou Slovenskej filharmónie trvalé miesto Filharmonická škôlka, svet opery a klasickej hudby deťom vo viacerých mestách Slovenska približuje herec a moderátor Martin Vanek, pozoruhodná je iniciatíva sopranistky Evy Šuškovej v rámci vzdelávacieho programu Superar, seniori Hudobného informačného strediska s láskou spomínajú na zanietenú službu Juraja Hatríka deťom v Zlatovciach, ale aj na mnohé iné bývalé aktivity v tomto smere, veľké zborové koncerty a iné.

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, publikum v sále, foto: Vlado Škuta

Nasledovaniahodných príkladov je dosť aj v zahraničí – poskytuje ich napríklad Viedenská štátna opera. Aj odtiaľ veľká dáma detského zborového spevu, zbormajsterka Magdaléna Rovňáková, ktorá sa chlapcom venuje systematicky celé desaťročia a je jednou z kľúčových osobností hudobného života Slovenska, prináša veľkú skúsenosť, pretože tam chlapci často účinkujú.

Ale ostaňme doma – Bratislavský chlapčenský zbor nielenže dotvára celý rad symfonických koncertov s vokálno-inštrumentálnym repertoárom, ale počíta s ním aj Slovenské národné divadlo, kde chlapci v aktuálnom repertoári dojímajú v Čarovnej flaute, Turandot, Carmen, Bohéme či Luskáčikovi. Veľmi často k nim pribudnú noví, s ktorými treba pracovať opäť od počiatkov, pretože detské soprány sa rýchlo menia a chlapci odchádzajú alebo sa presúvajú k tmavším a hlbším hlasovým skupinám. K tomu má čo povedať napríklad aj venezuelský hudobno-vzdelávací program El Sistema dirigenta Gustava Dudamela a mnoho ďalších aktivít a projektov.

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám, 2023!, Bratislavský chlapčenský zbor, foto: Vlado Škuta

Dnešný svet priam zúfalo volá po vzdelávaní a výchove k hudbe a umeniu. Organizátori hudobného diania referujú, že je nedostatok detí v základných umeleckých školách, študentov na vysokých školách, špeciálne v dychových sekciách a, samozrejme, v orchestroch. Zanedbali sme niečo? Samozrejme, že áno, ináč by sme nevideli prázdne miesta v bratislavskej Redute na špičkovom koncerte, na ktorom však chýbajú hity klasikov alebo zahraničné hviezdy… Ba možno aj náš celospoločenský dialóg by bol iný, keby sme deti viedli k hudbe.

Iniciatíva Gabriela Rovňáka je však korunovaná úspechom. Nielenže je svieži, plný energie a veľmi dobre cíti hudbu, ale vie aj dobre komunikovať a suverénne moderovať s nadhľadom a skúsenosťou z dlhých rokov sústredenej práce. Scenár má pripravený, ale je schopný aj improvizovať. Príbeh hudby má svoj dej, ťah, rozbieha sa hlavne v spolupráci s chlapcami, ktorí oživujú akciu prechádzaním sa po sále, nazeraním do nôt, demonštrujúci chuť hrať sa a športovať, avšak moderátor ich rýchlo orientuje k hudbe a jej tajomstvám.

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, chlapci z Bratislavského chlapčenského zboru predstavujúci orchester mladým zvedavým divákom priamo na javisku, foto: Vlado Škuta

Na pódium sú pozývané aj deti z hľadiska a neskôr sa celé publikum stáva spoluhráčom – nestrieľa do brány, ale tlieska a spieva. Práve takýchto chvíľ by mohlo byť v programe ešte viac. Deti ožili, zabávali sa, vstávali a vôbec sa im zo sály nechcelo odísť.

Hudbu vybral Gabriel Rovňák starostlivo, aby deti zažili aj symfonickú predohru – znie Rossiniho predohra k opere Viliam Tel a onedlho aj Ráno zo suity Peer Gynt od E. H. Griega. Začiatok neľahký, ale symfonici mali chuť spolupracovať a na ich tvárach bolo vidieť radosť.

Dôležitá je však téma Príbehu hudby – Pridaj sa k nám!, má to byť pozvanie do základnej umeleckej školy. Rozprávanie o tom, ako a čo sa v nej dá všetko naučiť. A v tomto úsilí pomáhajú všetci muzikanti a dokonca aj 12-ročný žiak, hráč na pozaunu Miško Šoltis zo ZUŠ Istrijská v Bratislave. Už dnes má krásny tón a darí sa mu zaujať nielen rozhovorom o nástroji, ale aj krásnou hrou.

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, Michal Šoltis, Gabriel Rovňák, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, foto: Vlado Škuta

Znie ária Where’er you walk z oratória Semele G. F. Händela. A aby bolo všetkým jasné, že v hudobnej škole sa dá nacvičovať aj iná hudba ako sólová, napríklad muzicírovať spoločne v zbore alebo v dychovej hudbe, prichádza Vojenská hudba a pod vedením npor. Michala Suchára hrajú skvelí hráči na dychové a bicie nástroje. Zábavy je stále viac.

Hlavným sólistom večera je barytonista Šimon Svitok z banskobystrickej Štátnej opery. Predstavuje skladateľa G. F. Telemanna. Odetý v historickom kostýme a parochni uvádza s orchestrom a chlapcami ukážku z kantáty Kantor v žiarivom podaní sólistu, Bratislavského chlapčenského zboru a orchestra vrátane čembala, ako sa na barok patrí.

Svitok si musí od Rovňáka vypočuť, že dnes sa učí hudobná výchova ináč ako pred 300 rokmi a pôžitok sa začína. Deti na pódiu spievajú allegro, adagio a tie z publika to po nich opakujú. Prichádza Sloní pochod a s ním vyvrcholenie, publikum môže tlieskať a ukázať svoju radosť.

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, Šimon Svitok, Bratislavský chlapčenský zbor, foto: Vlado Škuta
Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, Michal Suchár, Vojenská hudba OS SR, foto: Vlado Škuta

Vojenskí hudobníci s dirigentom Michalom Suchárom na pódiu zostávajú, aby spolu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu uviedli ďalšie diela. Malých poslucháčov zaujala vybraná hudba z filmu Pacho, hybský zbojník od Svetozára Stračinu (arr. A. Hudec), ale aj uniformy. Interaktivita funguje, radosť vrcholí.

Z ukážok upútava Adiemus Carla Jenkinsa (arr. M. Kittner) a hoci nemá konkrétny text, inšpiruje k rozprávaniu, že cez hudbu sa učíme aj cudzie jazyky.

Napokon deti obdivujú aj starších chlapcov, ktorí v sprievode klaviristky Dany Hajóssy spievajú pieseň When I‘m 64 od Beatles (arr. J. Golisová), aby si napokon všetci spolu – obidva orchestre aj zbor za potlesku publika zaspievali so sólistom Šimonom Svitkom záverečnú skladbu večera, neapolskú pieseň Funiculì, Funiculà.

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!, 2023, Dana Hajóssy, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor, foto: Vlado Škuta

Je chvályhodné, koľko sponzorov venovalo pozornosť projektu. Najväčšou odmenou by im mohol byť pohľad na rozžiarené tváre detí. V rozhovore pre Opera Slovakia Gabriel Rovňák uvádza, že v roku 2022 uviedli 6 projektov na 20 koncertoch v piatich slovenských mestách. Nech teda organizátorom a podporovateľom tento elán vydrží a žneme z neho čo najlepšie ovocie!

Autor: Viera Polakovičová

písané z koncertu 13. 5. 2023

záznam koncertu z 11. mája 2023 je dostupný v online archíve RTVS TU…

Príbeh hudby, Pridaj sa k nám!
slovenský vzdelávací cyklus koncertov pre mladých ľudí a rodiny
organizátor: Bratislavský chlapčenský zbor
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu v Bratislave
11. a 13. mája 2023 (spolu 4 koncerty)
prostredníctvom streamu koncerty sledovalo viac ako 20000 prihlásených divákov

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Gabriel Rovnák, dirigent
Bratislavský chlapčenský zbor
Magdaléna Rovňáková, zbormajsterka
Vojenská hudba
Michal Suchár, dirigent
Šimon Svitok, barytón
Michal Šoltis, pozauna

V programe zazneli ukážky z diel Rossiniho, Griega, Händela, Telemanna, Jenkinsa, Stračinu, kapely Beatles a ď.

www.pribehhudby.com

Zdieľať:

O autorovi

Viera Polakovičová
muzikologička, hudobná kritička a publicistka, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...