Júnová operná premiéra, zaujímaví hostia a baletné derniéry v SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo pripravilo poslednú opernú premiéru aktuálnej divadelnej sezóny – v rámci Operného štúdia SND uvedie Mozartovu spevohru Únos zo serailu v hudobnom naštudovaní Petra Valentoviča a réžii Jána Ďurovčíka. V SND sa aj v júni predstavia zaujímaví hosťujúci umelci. Balet SND poctí svojou návštevou hudobný skladateľ Carl Davis, ktorý sa zúčastní na poslednom uvedení baletu Nižinskij – Boh tanca v tejto sezóne a reprízu predstavenia Slovenské tance – Životy svetiel, venuje SND jubilantovi Petrovi Breinerovi. Balet SND sa v júni rozlúči s dvomi repertoárovými predstaveniami.

Júnový program Opery SND

SND pokračuje v projekte Operného štúdia SND, v rámci ktorého ponúka mladým umelcom príležitosť interpretačne sa podieľať na opernej inscenácii, získať väčšie profesionálne skúsenosti a upozorniť na seba širšiu opernú verejnosť. ,,Je to skvelý spôsob ako dať šancu mladým umelcom, poskytnúť im priestor na umelecký rast, na prvé umelecké skúsenosti, ale i z opačnej strany – ako sa dozvedieť o cítení a nových trendoch mladej generácie a nachádzať spomedzi nej výnimočné talenty majúce schopnosť presadiť sa v budúcnosti.“, uvádza k Opernému štúdiu riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek. Po prvom ročníku, na ktorom v roku 2015 uviedli v slovenskej premiére operu Giovanniho Paisiella Kráľ Teodor v Benátkach, prichádza na rad jedno z najznámejších diel opernej literatúry, Mozartova lyrická komediálna spevohra Únos zo serailu.

W. A. Mozart: Únos zo serailu, Operné štúdio SND, 2017,
skúška opery v skúšobni SND,
foto: Alena Klenková

Prípravy premiéry práve vrcholia a titul budú môcť diváci vidieť v historickej budove SND už 16. a 17. júna 2017 pod taktovkou Petra Valentoviča a Maroša Potokára a v réžii Jána Ďurovčíka, ktorý týmto predstavením debutuje na opernej scéne. V inscenácii diváci uvidia viaceré mladé operné talenty. V úlohe Belmonta sa predstaví tenorista Patrik Horňák v alternácii so sólistom Opery SND Martinom Gyimesim, Rolu Konstanze stvárnia sopranistky Eva Bodorova a Mariana Hochelová. Postava Konstanzinej priateľky Blonde bude patriť Emily Bradley a Li Moyan. Tenoristi Shawn Mlynek a Matúš Šimko sa v alternáciách spolu s domácim sólistom Jánom Babjakom predstavia v úlohe Pedrilla a Osmina stvárni Josef Ruppert v alternácii so skúseným sólistom Opery SND Jánom Gallom. V činohernej postave Pašu Selima uvidia diváci Andreja Hryca. Autorkou kostýmov je známa slovenská kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová, čerstvá držiteľka Ceny ministra kultúry. Scénu navrhol Martin Černý.

Predpremiérové matiné

Viac o príprave novej inscenácie, práci s mladými talentmi, o okolnostiach vzniku či historickom kontexte Únosu zo serailu sa môžu milovníci opery dozvedieť na predpremiérovom matiné v nedeľu 11. júna o 10:30 v historickej budove SND. Programom bude sprevádzať teatrológ Dr. Jaroslav Blaho, ktorého hosťami budú autor hudobného naštudovania dirigent Peter Valentovič a režisér inscenácie Ján Ďurovčík. Nebudú chýbať ani hudobné ukážky diela, ktoré zaznejú v podaní mladých interpretov.

video

Beethovenovu jedinú operu Fidelio v hudobnom naštudovaní maďarského dirigenta Jánosa Kovácsa a réžii Martina Bendika môžu diváci SND uvidieť 15. júna v Sále opery a baletu v novej budove SND pod taktovkou Petra Valentoviča. Fidelio je klenotom svetovej opernej literatúry, unikátnym výtvorom geniálneho skladateľa. Prvá verzia opery mala premiéru v roku 1805, jej definitívna podoba uzrela svetlo sveta o deväť rokov neskôr. Príbeh odvážnej Leonory, ktorá sa púšťa do boja so zlom, aby zachránila svojho neprávom väzneného manžela, je oslavou lásky a zároveň vykreslením prudkej zrážky idealizmu s realitou. Dielo vyznieva ako plamenný politický manifest. Beethoven sa v ňom mohutnou silou svojej hudby zastáva trpiacich a utláčaných. Stavia sa proti manipulátorom a cynikom, pre ktorých je morálka či úcta k človeku len prázdnou frázou a ktorí rozširujú svoju moc, aby si mohli podrobiť druhých a zneužiť ich na svoj prospech. V tomto zmysle posolstvo jedinej opery Ludwiga van Beethovena ani po dvesto rokoch neprestáva byť aktuálne. V hlavných postavách sa v júnovej repríze Fidelia v SND predstavia Maida Hundeling (Leonore), Jan Vacík (Florestan), Ján Ďurčo (Don Pizarro), Jiří Sulženko (Rocco), Jana Bernáthová (Marzelline), Ľudovít Ludha (Jaquino), Boris Prýgl (Don Fernando) a ďalší.

Zrušené júnové operné predstavenia SND

SND oznamuje, že z technických príčin sú zrušené dve predstavenia v historickej budove SND, a to v stredu 7. júna 2017 Dubovského Veľká doktorská rozprávka a v nedeľu 11. júna 2017 inscenácia Janáčkovej opery Vec Makropulos.

Hostia v Opere SND

V júni je na programe Opery SND aj repríza predstavenia Čajkovského opery Eugen Onegin v ktorej sa po druhýkrát ako Lenskij predstaví hosťujúci tenorista Medet Chotabaev. Hlavnú postavu Onegina stvárni Aleš Jenis, Tatianu Adriana Kohútková, Oľgu Monika Fabianová, Gremina Jozef Benci a ďalší. Inscenáciu Petra Konwitschného uvidia diváci SND 22. júna pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka.

Na javisko Opery SND sa v júni vracia aj hosťujúci barytonista Nikoloz Lagvilava (rodák z Tbilisi), ktorý v SND debutoval vo februári 2016 ako Escamillo v Bizetovej Carmen. Tentokrát ho diváci SND uvidia v hlavnej postave Verdiho Rigoletta v repríze Schülerovej inscenácie v piatok 23. júna. Vojvodu v tento večer stvárni Kyungho Kim, Gildu Ľubica Vargicová, Sparafucileho Peter Mikuláš, Maddalenu Monika Fabianová, Giovannu Jitka Sapara-Fischerová, Monteroneho Sergej Tolstov a ďalší. Diriguje Martin Leginus.

Nikoloz Lagvilava

V repríze Chudovského inscenácie Bizetovej opery Carmen sa 27. júna spolu s predstaviteľkou hlavnej postavy, sopranistkou Jolanou Fogašovou po prvýkrát na javisku Opery SND ako Don José predstaví tenorista Mickael Spadaccini, rodák z belgického Charleroi. Kde tkvie rozdiel medzi romantickým a realistickým príbehom? Takúto otázku akoby nám kládol Georges Bizet práve prostredníctvom tohto francúzskeho diela obdobia romantizmu – ono nám totiž popri obrazoch ľúbosti predkladá celkom bežný život úplne obyčajných ľudí, a to vo farbách, ktoré neraz pripomínajú realistické obrazy majstrov štetca, tak trochu unavených éterickým jazykom romantizmu… Júnové predstavenie Carmen diriguje šéfdirigent Opery SND Rastislav Štúr.

Mickael Spadaccini

Júnový program Baletu SND

Posledné uvedenie spektakulárnej inscenácie o živote tanečníka a choreografa Václava Nižinského navštívi tvorca titulu anglický hudobný skladateľ Carl Davis (predpremiérový rozhovor k hudbe Nižinskij – Boh tanca sme v roku 2015 priniesli TU…). Václava Nižinského stvárni sólista Igor Leushin a Romolu de Pulsky vedúca sólistka Romina Kołodziej. Reprízu predstavenia Nižinskij – Boh tanca uvedie SND 10. júna 2017 o 19.00 h v Sále opery a baletu v novej budove SND.

Baletná klasika

Dielo Piotra I. Čajkovského, Mariusa Petipu a Leva Ivanova Labutie jazero je najznámejším titulom baletného repertoáru. Romantický príbeh princa Siegfrieda a krásnej princeznej Odetty zakliatej do podoby labute predstavuje základný kameň klasickej ruskej baletnej literatúry a už takmer stotridsať rokov patrí k najúspešnejším titulom svetových divadiel. Svetová premiéra baletu Labutieho jazera sa konala v roku 1877 vo Veľkom divadle v Moskve v choreografii baletného majstra českého pôvodu Václava Reisingera. Čajkovského geniálna hudba však získala slávu až v spojení s choreografiou Leva Ivanova a Mariusa Petipu, ktorých inscenácia mala premiéru v roku 1895 v Mariinskom divadle v Petrohrade. Podmaňujúca hudba, silná dramaturgická línia s romantickým príbehom súboja lásky a zla sú ustavičnou výzvou pre choreografov zvučných mien, z pohľadu technickej náročnosti je toto dielo meradlom úrovne každého baletného divadla. Dve júnové reprízy Labutieho jazera uvedie SND 13. a 24. júna v Sále opery a baletu v novej budove SND.

Predstavenie venované jubilantovi Petrovi Breinerovi

Skladateľ Peter Breiner oslavuje okrúhle životné jubileum a Balet SND sa mu rozhodol venovať júnové predstavenie Slovenské tance – Životy svetiel v prípade ktorého je autorom hudby. Choreografkou a režisérkou titulu je Natália Horečná.

P. Breiner, N. Horečná: Slovenské tance – Životy svetiel, Balet SND, 2016,
Natália Horečná, Peter Breiner,
foto zo skúšky,
foto: Peter Brenkus

Trinásť tancov orchestrálnej suity slovenského skladateľa a hudobníka žijúceho v New Yorku Petra Breinera má základ v slovenských ľudových piesňach – ako podobné suity iných skladateľov – Bartóka, Dvořáka, Brahmsa, Beethovena, Kodályho, Borodina atď. Metamorfované mnohými vrstvami Breinerovho hudobného jazyka obsahujú prvky džezu, folklóru a improvizácie. Hudba, inšpirovaná šestnástimi ľudovými piesňami najmä z východoslovenského regiónu, je plná farebných kontrastov, energie, nezvyčajných inštrumentácií a humoru. Hlavné úlohy stvárnia sólisti Baletu SND Katarína Kaanová a Peter Dedinský. Slovenské tance – Životy svetiel sú na programe 21. júna o 19.00 h v Sále opery a baletu v novej budove SND.

Derniéry v Balete SND

V júni sa SND rozlúči s dvomi baletnými inscenáciami. Prvou z nich bude derniéra koprodukčného titulu Carmen à la Gypsy Devils (premiéra sa konala v septembri 2015) na motívy známej Bizetovej opery. Tanečná dráma vášnivej, osudovej lásky krásnej a neskrotnej cigánky je jedným z najznámejších príbehov lásky, ktorému nechýba romantická zápletka ani vášnivé emócie. Príbeh žiarlivosti, ktorý nevyhnutne smeruje k tragickej smrti. Nadčasový príbeh ožije v strhujúcom tanci so zmesou španielskeho i cigánskeho temperamentu. Romantické melódie Georgesa Bizeta zaznejú v originálnej úprave Ernesta Šarköziho, vedúcej osobnosti orchestra Cigánski diabli, jedného z najlepších orchestrov v kategórii etno a world music na svete. Originálne diela, v ktorých majstrovsky spájajú folklór s ostatnými hudobnými žánrami (džez, etno, flamenco), dopĺňajú o výnimočnú virtuozitu, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ich umeleckého prejavu. Derniéra sa bude konať 23. júna v historickej budove SND o 19.00 h.

video

Druhým titulom, ktorý opustí repertoár SND, bude Čajkovského balet Spiaca krásavica vo verzii Vladimira Malachova. Slávna baletná rozprávka pre deti i dospelých z pera dvoch umeleckých géniov – ruského hudobného skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského a francúzskeho choreografa Mariusa Petipu. Rozprávka o Šípkovej Ruženke, ktorú prebudí bozk krásneho princa, patrí už vyše storočia k pilierom klasickej baletnej literatúry. Derniéra Spiacej krásavica 28. júna v novej budove SND v Sále opery a baletu je zároveň záverečným predstavením aktuálnej sezóny Baletu SND.

video

Okno do baletu SND

V špeciálnom júnovom vydaní Okna do baletu, ktorý sa bude tento mesiac konať 26. júna o 19:00 v Štúdiu Novej budovy SND pod názvom Veľké sústo, bude Katarína Zagorski prezentovať svoj prvý projekt nezávislej rezidencie v Balete SND, ktorý realizovala túto sezónu v Balete SND. Okrem komentára a diskusie bude obsahovať aj tanečnú časť, v ktorej sa v ukážkach inšpirovaných klasickými dielami Labutie jazero a Giselle predstavia členovia Baletu SND Anna Vágnerová a Alexander Mays. Katarína Zagorski absolvovala VŠMU, vytvorila projekty súčasného tanca na Slovensku i v zahraničí a o tanci píše do Denníka N. Vstup na Okno do baletu je voľný.

Viac informácii o kompletnom programe SND je k dispozícii na www.snd.sk

Informovala: Natália Jabůrková, PR SND

PR článok, zmena programu vyhradená

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár