Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

21. mája 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Júnové derniery v Opere SND

Nová budova SND, sála opery a baletu, foto: Archív SND
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Opera Slovenského národného divadla zaradila do júnovej programovej ponuky dve posledné uvedenia inscenácií, ktoré tvorili podstatnú súčasť repertoáru Opery SND. Posledný krát budú uvedené opery Jenůfa a Aida.

aktualizované 25. 5. 2015

Jenůfa, Opera SND, Adriana Kohútková ( Jenůfa), foto: Jozef Barinka
Jenůfa, Opera SND,
Adriana Kohútková ( Jenůfa),
foto: Jozef Barinka

2. júna zaznie v derniére inscenácia Janáčkovej opery Jenůfa, ktorú v roku 2012 naštudoval český režisér Martin Otava, dirigent Jaroslav Kyzlink a zbormajster Pavol Procházka. Jej premiéra sa konala 23. a 24. marca 2012 v novej budove Slovenského národného divadla. Scénu inscenácie navrhol Ján Zavarský, autorom kostýmov bol Peter Čanecký, choreografiu zostavila Alena Pešková. O premiére sme písali TU…
Pohľad dirigenta Jaroslava Kyzlinka na toto dielo nájdete TU…

Titulnú postavu v nej poslednýkrát stvárni Adriana Kohútková, Kostelničkou bude Eva Urbanová a v postavách bratov Lacu a Števu sa predstavia Miroslav Dvorský a Tomáš Juhás.

Aida, Opera SND, foto: Alena Klenková
Aida, Opera SND,
foto: Alena Klenková

Druhou derniérou bude uvedenie Verdiho opery Aida. Inscenácia režiséra Miroslava Fischera mala premiéru 19. júna 1998 a za čas jej existencie najprv v historickej a neskôr v novej budove SND sa v nej vystriedalo množstvo domácich i hosťujúcich interpretov. Toto dielo v Opere SND hudobne naštudoval Ondrej Lenárd a zbormajsterka Naďa Raková. Veľkolepú scénu inscenácie navrhol scénograf Milan Ferenčík a kostýmy Josef Jelínek.

V poslednom predstavení 17. júna v Sále opery a baletu v novej budove SND stvárnia hlavné postavy Maria Pia Piscitelli (Aida), Michal Lehotský (Radames), Monika Fabianová (Amneris), Daniel Čapkovič (Amonasro), Peter Mikuláš (Ramfis) a ďalší. Za dirigentským pultom bude stáť Rastislav Štúr.

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: SND

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), je členom Zboru Opery SND
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...