Košice – I keď sa mesiac jún nesie už v znamení záveru koncertnej sezóny, do konca tej jubilejnej majú nielen milovníci klasickej hudby možnosť v Štátnej filharmónii Košice (ŠfK) navštíviť ešte šesť programovo rôznorodých koncertov. V ponuke sú orchestrálne, ale i komorné podujatia.
(reklamný článok ŠfK)
Prvý z júnových koncertov v košickom Dome umenia patrí sláčikovému zoskupeniu LenART Quartet, ktorý tvoria hráči orchestra ŠfK. Ich koncert 5. júna v rámci 17. Česko-slovenskej konferencie o magnetizme je programovo ladený v duchu česko-slovenských vzťahov. V podaní kvarteta zaznejú diela z tvorby Jozefa Podprockého, Ilju Zeljenku a Antonína Dvořáka.
Program abonentného koncertu filharmónie 6. júna zablúdi k v Košiciach zriedka uvádzaným skladateľom Jeanovi Françaixovi a Antonovi Brucknerovi. Francúzsky skladateľ a klavirista minulého storočia Jean Françaix pochádzal z hudobníckej rodiny a s úspechom sa venoval komponovaniu rôznych žánrov. Okrem iného napísal aj koncert pre klarinet a orchester, ktorý sa vyníma v repertoári mnohých sólistov. V Košiciach zaznie v podaní mladého slovenského klarinetistu Martina Adámka. Pod dirigentskou taktovkou Martina Leginusa ŠfK v tento večer zaznie aj Brucknerova štvrtá symfóniu, ktorá je skladateľovým romantickým prejavom poetického zobrazenia prírody, predovšetkým lesa.
Koncert košických filharmonikov pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera sľubuje nevšedné umelecké zážitky. V roku 1940 skomponoval najslávnejší arménsky skladateľ Aram Chačaturjan ambiciózne hudobné dielo, husľový koncert určený pre legendárneho Davida Oistracha. Orientálna harmónia, pestrá a farebná inštrumentácia, výrazné melodické oblúky, ohnivý, živý rytmus plný fantázie, bravúrne spracovanie technických možností nástroja. To všetko natoľko zapôsobilo na flautového virtuóza Jeana-Pierrea Rampala, že s autorovým dovolením koncert transponoval pre sólo flautu. Tej sa v Košiciach zhostí flautistka z Južnej Kórey Jae-A Yoo, víťazka prestížnych medzinárodných súťaží. Druhým lákadlom večera bude notoricky známa a publikom milovaná Čajkovského „Patetická“.
Kvôli náhlemu ochoreniu herca Juraja Kukuru sa literárno-hudobný večer festivalu 64. Košická hudobná jar presunul na náhradný termín 17. jún v Dome umenia. V hercovom podaní zaznejú úryvky z Košickej pochôdzky významného literáta Sándora Máraia, rodáka z Košíc. Hudobnú časť večera ŠfK zverila do rúk maďarskej harfistky Kláry Bábel.
Jubilejná 50. koncertná sezóna v Košiciach si za jeden zo svojich cieľov stanovila štyri slovenské premiéry. Po skladbách Norberta Bodnára, Ľubice Čekovskej a Víťazoslava Kubičku príde 20. júna na rad premiéra košického skladateľa Jozefa Podprockého. V skladbe Premeny spomienok, op. 71 skladateľ podľa vlastných slov „uplatnil niekoľko metamorfovaných motivických i tematických prvkov z niektorých svojich skladieb, ktoré v minulosti premiérovo uviedla práve Štátna filharmónia Košice. Vrcholom celej skladby je však epizóda v závere quasi rozvedenia, ktorá bola vtedy mojou bezprostrednou reakciou na vraždu novinára a jeho snúbenice.“
Koncert sa koná v rámci projektu Mladí mladým – umelci vedcom v spolupráci so SAV. Sólistom večera bude malý husľový virtuóz Teo Gertler, ktorého prirovnávajú k novodobému Mozartovi. Jeho umenie poznajú milovníci vážnej hudby nielen v západnej a strednej Európe, ale už i v Amerike a Rusku, kde hral sólo s Moskovskou filharmóniou. So Štátnou filharmóniou Košice sa predstaví v Mendelssohnovom husľovom koncerte.
Záver košickej koncertnej sezóny ponúka posledné dva „bonbóniky“ dramaturgie. Čajkovského druhý klavírny koncert s Mariánom Lapšanským a Suchoňov Žalm zeme podkarpatskej so slovenským filharmonickým zborom, kde sa ako sólista zaskvie tenor Jan Vacík. Kantáta Eugena Suchoňa je dodnes bezpochyby jedným z vrcholov hudobnej produkcie v novodobých dejinách Slovenska. So symbolickým načasovaním ju ŠfK uvedie pod taktovkou svojho stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského.
Viac informácií na www.sfk.sk.
Informovala: Mariana Lechmanová, ŠfK
PR článok