Juraj a Jakub Čižmarovičovci po prvýkrát ako duo na koncertoch v troch mestách

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Huslista Juraj Čižmarovič a klavirista Jakub Čižmarovič sú na slovenských pódiách dobre známymi sólistami. Otec aj syn, obaja žijúci v Nemecku, sa na Slovensko pravidelne vracajú. Ich komorná spolupráca je však výnimočná a ako komorné duo sa na Slovensku predstavia po prvýkrát. Od pondelka 27. novembra do stredy 29. novembra vystúpia v žilinskej Novej synagóge, v banskobystrickej Cikkerovej sieni a v bratislavskom Mirbachovom paláci.

Exkluzívne rodinné duo bude hľadať paralely medzi hudbou a odkazom dvoch zásadných európskych autorov a zakladateľskou osobnosťou slovenskej hudby. Zaznejú Dumky od Jána Levoslava Bellu, Rapsódia č. 1 od Bélu Bartóka a Sonáta pre husle a klavír č. 1 od Johannesa Brahmsa. Podnetná dramaturgia poodhaľuje krásu zabúdanej Bellovej hudby, Bartókov temperament a Brahmsov „klasický“ romantizmus v intimite jeho komornej tvorby.

Juraj Čižmarovič

Juraj Čižmarovič je najvýznamnejším slovenským huslistom strednej generácie. Napriek tomu, že od r. 1990 žije v Nemecku, kde pôsobí ako koncertný majster významných orchestrov (Gürzenich Orchester, WDR Rundfunkorchester, orchester Bayreutských slávností), ako sólista, komorný hráč a dirigent sa neustále vracia aj na Slovensko. Nahral 10 CD, vrátane vo svetovom meradle unikátnej a cenenej nahrávky raritných husľových koncertov S. Wagnera a H. Pfitznera. Prestížny európsky rozhlasový orchester WDR Rundfunkorchester, kde Juraj Čižmarovič v súčasnosti pôsobí ako 1. koncertný majster, mu pravidelne ponúka príležitosti pre sólové hranie vo svojich koncertných i nahrávacích projektoch.

Jakub Čižmarovič

Jeden z popredných európskych interpretov mladej generácie, klavirista Jakub Čižmarovič, sa v Nemecku veľmi rýchlo presadil vďaka víťazstvám na celoštátnych súťažiach (Klavírna súťaž Steinway, Junge Musiziert). Už ako 16-ročný debutoval s kolínskym Gürzenich Orchestrom a dirigentom Jamesom Conlonom. Roku 2001 zvíťazil na medzinárodnej súťaži Festa Ueda v japonskom Nagane. Roku 2009 mu na Slovensku bola udelená Cena Ľudovíta Rajtera. V súčasnosti pravidelne spolupracuje s nemeckými orchestrami, účinkuje na nemeckých i zahraničných festivaloch. Významné je jeho pravidelné účinkovanie na japonských pódiách a v Južnej Kórei. V USA debutoval s Chigaco Symphony Orchestra s Jamesom Conlonom. Nahral 3 CD.

Koncerty

27. november 2017, 19:00
Žilina, Nová synagóga

28. november 2017, 19:00
Banská Bystrica, Cikkerova sieň

29. november 2017, 18:00
Bratislava, Mirbachov palác

Zdroj: ORGANYzácia, o.z.

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár