Juraj Valčuha sa stane hudobným riaditeľom Houstonských symfonikov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Houstonských symfonikov (Houston Symphony), v americkom štáte Texas, povedie od sezóny 2022/2023 Juraj Valčuha, rodák z Bratislavy, ktorý je v súčasnosti našim najviac žiadaným dirigentom na medzinárodnej scéne. Tento post preberie po Andrésovi Orozcovi-Estradovi a ako nový hudobný riaditeľ sa prvýkrát oficiálne predstaví na jeseň 2022.

Prezident správnej rady Houstonských symfonikov John Rydman a výkonný riaditeľ a CEO John Mangum vyhlásili 14. júla 2021 Juraja Valčuhu za ďalšieho hudobného riaditeľa Houstonských symfonikov. „S potešením oznamujeme, že Juraj Valčuha je naším ďalším umeleckým riaditeľom,“ uviedol John Mangum. Vedenie inštitúcie, ktoré má pred sebou viaceré ciele, napríklad čo najviac sprístupniť Houstonských symfonikov širšej verejnosti, je zároveň presvedčené, že Valčuha bude dôstojným pokračovateľom svojich riaditeľských predchodcov.

Juraj Valčuha, John Mangum (výkonný riaditeľ a CEO Houstonských symfonikov) pri podpise zmluvy, zdroj foto: Albania News

Houstonskí symfonici sú jednou z najstarších umeleckých inštitúcií v Texase a svoju históriu píšu od prvého koncertu uvedeného 21. júna 1913. V súčasnosti je to najväčšia hudobná inštitúcia v Houstone a ročne odohrá okolo 170 koncertov. Okrem toho hudobníci orchestra každoročne ponúkajú viac ako 1000 komunitných vystúpení na rôznych školách, v komunitných centrách, nemocniciach a kostoloch, ktoré v rámci koncertných a vzdelávacích aktivít ročne oslovia viac ako 200 000 ľudí v metropolitnej oblasti Houstonu.

Houstonskí symfonici nahrávali pre rôzne prestížne vydavateľstvá ako napríklad Koch International Classics, Naxos, RCA Red Seal, Telarc, Virgin Classics či Pentatone. V roku 2017 si na svoje konto pripísali cenu ECHO Klassik za live nahrávku opery Albana Berga Wozzeck pod taktovkou bývalého hudobného riaditeľa Hansa Grafa. Orchester za ňu získal cenu Grammy na 60. ročníku tohto slávnostného ceremoniálu v kategórii najlepšia operná nahrávka, pričom to bola jeho prvá nominácia na toto prestížne ocenenie.

Houstonskí symfonici, foto: HS

Juraj Valčuha (1976), rodák z Bratislavy, je medzinárodne uznávaný umelec. Študoval dirigovanie a kompozíciu v Bratislave, Petrohrade a Paríži, kde v roku 2005 debutoval s Orchestre National de France. Nasledovali početné pozvánky od ďalších orchestrov, vrátane Berliner Philharmoniker, Boston Symphony či New York Philharmonic a mnohých iných. Od sezóny 2017/18 je hlavným hosťujúcim dirigentom berlínskeho Konzerthausorchestra. Dirigoval viaceré svetové premiéry diel súčasných autorov. V rokoch 2009 až 2016 bol šéfdirigentom Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI a od roku 2016 hudobným riaditeľom v Teatro di San Carlo v talianskom Neapole.

Prečítajte si tiež:
Slávne operné divadlá (4). Tóny pod Vezuvom – neapolské Teatro San Carlo
Juraj Valčuha prvým hosťujúcim dirigentom v berlínskom Konzerthause

Pod jeho taktovkou zaznelo množstvo operných diel. Dirigoval Bohému, Jenůfu, Petra Grimesa, Salome, Fausta, Tristana a Izoldu, Turandot, Elektru, Carmen, Hrad kniežaťa Modrofúza, Valkýru, Dievča zo západu, Lady Macbeth Mcenského okresu, Káťu Kabanovú, Pikovú dámu a mnohé ďalšie. Predstavil sa na významných operných scénach vo viacerých krajinách sveta. Okrem iných uznaní jeho práce získal cenu Premio Abbiati 2018 od talianskych hudobných kritikov v kategórii Najlepší dirigent.

Juraj Valčuha, foto: jurajvalcuha.com

Post hudobného riaditeľa Houstonských symfonikov Juraj Valčuha prevezme po kolumbijskom dirigentovi Andrésovi Orozcovi-Estradovi, ktorého osemročné pôsobenie sa končí v závere sezóny 2021/2022. O výbere nového riaditeľa rozhodla desaťčlenná komisia zložená z hudobníkov, členov správnej rady a zamestnancov Houstonských symfonikov, ktorých Valčuha zaujal predovšetkým svojou hudobnou autenticitou a vášňou, umeleckou dokonalosťou a schopnosťou komunikovať prostredníctvom svojich hlboko expresívnych dirigentských gest.

„Je mi cťou, že ma vybrali za nového hudobného riaditeľa Houston Symphony“, uviedol Juraj Valčuha, ktorý nie je v Houstone nováčikom. Ako hosťujúci dirigent tu debutoval v roku 2011. Pred orchester sa postavil aj v apríli 2018 a v marci 2021. Pod jeho taktovkou tu zaznel Chopinov Klavírny koncert č. 2, Straussova symfonická báseň Also sprach Zarathustra či Klarinetový koncert od Aarona Coplanda. „V marci minulého roku bolo pre mňa veľmi obohacujúce viesť Houstonských symfonikov a prinášať radosť a nádej živému publiku v zložitom pandemickom období. Títo hudobníci sú rozhľadení a všestranní a mám pocit, že sme v dokonalej harmónii. Zdieľame odhodlanie venovať sa vysokým umeleckým kvalitám“ dodal Juraj Valčuha.

Jones Hall, Houston, sídlo Houstonských symfonikov, foto: HS

Do Houstonu sa Valčuha vráti 27. – 29. mája 2022, kedy na záver sezóny zaznie pod jeho taktovkou Beethovenova Symfónia č. 9 d mol. Ako nový hudobný riaditeľ Houstonských symfonikov sa prvýkrát oficiálne predstaví 17. septembra 2022. Bližšie okolnosti budú známe neskôr.

Juraj Valčuha hosťuje aj na Slovensku, predovšetkým ako pravidelný hosť na koncertnom pódium Slovenskej filharmónie, kde okrem iných symfonických diel v roku 2017 úspešne uviedol koncertnú verziu Straussovej opery Elektra (recenziu od Terézie Ursínyovej si prečítate v článku Elektra ako symfonická dráma a udalosť sezóny). Vo svojom rodnom meste dirigoval v roku 2015 aj na festivale súčasnej hudby Melos-Étos. Najbližšie sa v Bratislave predstaví 3. októbra 2021 v rámci Bratislavských hudobných slávností, kde s Konzerthausorchestrom Berlín uvedie Čajkovského Symfóniu č. 5 e mol, Mendelssohnov Koncert pre husle a orchester e mol (Julian Rachlin, husle) a Ivesovu kompozícii The Unanswered Question. Spoluprácu s Valčuhom, v rámci Operného štúdia, avizuje aj nové vedenie SND.

V lete sa postaví za dirigentský pult na symfonických koncertoch v Toríne či Bolzane a na domovskej opernej scéne v Teatro di San Carlo v Neapole ho v októbri 2021 čaká nová inscenácia Pucciniho Bohémy.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video
Juraj Valčuha v rozhovore s Johnom Mangumom, výkonným riaditeľom a CEO Houstonských symfonikov.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár