Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

2. mája 2021 Elena Blahová-Martišová Sezóna 2020/2021

K nedožitým 80. narodeninám dlhoročného umeleckého fotografa SND Jozefa Vavru

Slovenské národné divadlo, historická budova na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, foto: Ľudovít Vongrej/Opera Slovakia
Veľkosť písma
A
A
A
Dňa 2. mája t.r. si pripomenieme nedožité osemdesiate narodeniny dlhoročného umeleckého fotografa Slovenského národného divadla Jozefa Vavru v rokoch 1962 – 1989. V tomto období fotograficky zdokumentoval takmer 400 činoherných, operných a baletných inscenácií našej prvej divadelnej scény.

Začiatkom sezóny 1962/1963 pripravoval operný súbor Slovenského národného divadla premiéru inscenácie Cikkerovej opery Vzkriesenie. Bola to prvá inscenácia, ktorú fotografoval mladý absolvent portrétovej fotografie prof. Václava Ševčíka v Prostějove Jozef Vavro ako interný fotograf divadla.

Jozef Vavro (tretí zľava v okuliaroch) v kruhu spolupracovníkov v roku 1970, foto zdroj: súkromný archív E. B.

Ešte pred príchodom do divadla začal Vavro uverejňovať fotografie v rôznych časopisoch, pripravoval aj sériu fotografií detí pre knihu Deti okolo nás (vydalo Slovenské pedagogické nakladateľstvo v roku 1963). V divadle však mohol spojiť lásku k divadlu, k portrétom i k figurálnej kompozícii.

Prvou prehliadkou jeho práce na javisku a v zákulisí divadla bola monotematická výstava v redakcii denníka Smena, V roku 1972 pripravilo divadlo výstavu jeho fotografií v priestoroch Malej scény SND.

L. Janáček: Vec Makropulos, Opera SND, 1973, Elena Kittnarová (Emilia Marty), Juraj Hurný (Janko), foto: Jozef Vavro/Archív SND
J. Beneš: Cisárove nové šaty, Opera SND, 1969, Juraj Martvoň (Cisár), foto: Jozef Vavro/Archív SND

Vo svojich fotografiách hercov v divadelných kostýmoch používal ako štylizačné prvky farebné svetlo a mierny podhľad, čím dodal postavám istú monumentálnosť. Pre časopis Film a divadlo pripravoval k reportážam sériu fotografií najmä mladých, začínajúcich talentovaných umelcov.

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Opera SND, 1968, Edita Gruberová (Rosina), foto: Jozef Vavro/Archív SND

Až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1989 sa podpísal pod takmer 400 činoherných, operných a baletných inscenácií. Vyfotografoval nespočetné množstvo scénických a kostýmových návrhov i reprodukcií do divadelných bulletinov. Fotografoval a aj sám fotografie zhotovoval, samozrejme v tých časoch čierno-biele, a veru neraz boli v priebehu jedného-dvoch týždňov aj dve-tri premiéry, pričom operné a baletné inscenácie sa študovali aj v alternáciách.

A. Ch. Adam: Giselle, Balet SND, 1966, Florentina Lojeková (Giselle), Ondrej Halász (Princ), foto: Jozef Vavro

Jeho tvorbu charakterizovala vysoká znalosť remesla, snaha zachytiť javiskovú akciu, divadelnou fotografiou sa usiloval vyjadriť aj svoje vlastné videnie konkrétneho predstavenia či hereckého výkonu.

Jozef Vavro skonal po dlhej chorobe v kruhu svojich najbližších dňa 24. septembra 2012 a je pochovaný na cintoríne vo Vrakuni.

Peter Dvorský, foto: Jozef Vavro

Tvorbu Jozefa Vavra budú pripomínať jeho fotografie na výstavách výročí významných umelcov súborov SND, pri jubileách slovenských dramatikov a skladateľov alebo pri výročiach profesionálneho divadla, či iných tematických výstavách, v odborných publikáciách a monografiách.

Pripravila: Elena Blahová-Martišová

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

Zdieľať:

O autorovi

Elena Blahová-Martišová
dokumentaristka a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)