K výročiu narodenia dirigenta Rudolfa Šuláka

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V tomto roku si 29. septembra pripomíname 115. výročie narodenia dirigenta Rudolfa Šuláka, ktorý bol (s prerušením) 15 rokov (1953 – 1969) šéfdirigentom Spevohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Rudolf Šulák (Schulak), rodák z Prahy (29. 9. 1907) našiel svoju cestu do Prešova po rokoch, strávených na rôznych miestach ako hudobník a dirigent ešte v prvej Československej republike. Pôvodným povolaním typograf sa dostal ako vojak do Užhorodu, kde nastúpil k vojenskej hudbe a od r. 1929 prešiel ako hudobník do Maďarského divadla v Užhorode.

Rudolf Šulák (1907 – 1970), zdroj foto: Archív DJZ

Od toho času sa tomuto povolaniu venoval profesionálne. Obišiel niekoľko divadiel v Čechách ako dirigent či kapelník, ktorým bol niekoľko rokov v rôznych pražských kinách (1930 – 1938). Ako dirigenta ho poznali vo viacerých divadlách (Spoločnosť Bolka Zöllnera, Moderní divadlo Praha, Varieté Odeon Praha, Tylovo divadlo v Nuslích, Divadlo na Fidlovačce, Horácke divadlo v Jihlave).

Prečítajte si tiež:
Spevohra Divadla Jonáša Záborského v Prešove
(seriál)

V Prešove nastúpil k mladému, rodiacemu sa súboru Spevohry Divadla Jonáša Záborského v roku 1953 ako šéfdirigent. Na vlastnú žiadosť však prerušil spoluprácu a na dva roky nastúpil ako dirigent do Ukrajinského Národného divadla v Prešove, no napokon sa predsa len rozhodol ináč a zakotvil v Spevohre DJZ na pôvodnom mieste (1959 – 1969). Svoje skúsenosti už vtedy zrelého dirigenta zúročil v súbore, ktorý od čias jeho odchodu umelecky dozrel a následne pod jeho vedením naďalej získaval na prestíži v rámci hudobno-zábavného divadla a jeho foriem, ktoré mali už v tom čase v dramaturgii Spevohry široký záber.

Rudolf Šulák v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, zdroj foto: Archív DJZ
Rudolf Šulák v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, zdroj foto: Archív DJZ

Pri príprave inscenácií si potrpel na vzájomnú spoluprácu režisérov s dirigentom, choreografmi, sólistami a členmi zboru. Spevohra sa v čase jeho príchodu pokúšala uvádzať aj operu a balet, z ktorých niektoré Rudolf Šulák hudobne naštudoval a dirigoval: (Z. Vostřák: Viktorka, balet, A. Dvořák: Slovanské tance, balet, P. I. Čajkovskij: Luskáčik, balet, B. Smetana: Predaná nevesta, opera, D. F. E. Auber: Fra Diavolo, opera.)

Okrem operiet, medzi ktorými dominovali i veľké mená ako C. Millöcker, P. Lincke. J. Offenbach, F. Lehár, G. Dusík, si do svojho dirigentského zoznamu zapísal aj niektoré hudobné hry Osvobozeného divadla, napríklad Baladu z handier, Kata a blázna (hudba J. Ježek) i viacero muzikálov, ktoré sa už v tom čase dostávali do repertoáru Spevohry DJZ vo väčšom množstve: Bábika, Dobrú noc, Bettina, Amore mio, My Fair Lady, Kormorán (Teodor-Šebo Martinský), Keď je v Ríme nedeľa, Bozk Juanity a ďalšie.

Rudolf Šulák zomrel 22. apríla 1970 v Prešove, kde je aj pochovaný.

Autor: Dita Marenčinová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, pedagogička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár