V tomto roku si pripomíname nedožité 90. výročie narodenia sólistu a v rokoch 1978 – 1984 aj umeleckého šéfa košickej opery tenoristu Stanislava Martiša, ktorý v Štátnom divadle v Košiciach pôsobil takmer tri desaťročia.
Do opery nastúpil priamo z Vojenského umeleckého súboru v Bratislave, kde ako vojak vykonával základnú vojenskú službu a účinkoval v bohatých umeleckých programoch, ktoré tento súbor prezentoval verejne. Spievať sa učil súkromne u Jána Strelca, ba aj u Alexandra Moyzesa a tiež u Stanislava Mjartana, speváka a pedagóga, niekdajšieho sólistu na Novej scéne v Bratislave (1961 – 1966) a potom aj sólistu v opere ŠD v Košiciach, kde strávil 4 roky (1966 – 1969). Napokon Stanislav Martiš svoje štúdium operného a koncertného spevu dovŕšil na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Janka Blahu. Jeho pôvodné plány a záujem o štúdium architektúry sa napokon zmenili na dráhu speváka.

Stanislava Martiša si pripomíname pri výročí jeho nedožitých 90-tich rokov. Pochádzal z Bratislavy, kde sa narodil 7. novembra 1932. Vlastnil príjemne sfarbený lyrický tenor, ktorý ho aj predurčoval stvárňovať adekvátne úlohy. Od svojho nástupu do košického divadla v roku 1958 dostal po odchode skvelého tenoristu Imricha Jakubka hneď príležitosť spievať hlavné úlohy. Takže už 11. októbra 1959 ho bolo možné počuť a vidieť ako vojvodu z Mantovy, v Suchoňovej opere Svätopluk spieval Predslava (1960) a už v júli toho istého roku ho obsadili do úlohy Hoffmanna v opere Hoffmannove poviedky od J. Offenbacha.
Prečítajte si tiež:
• Stanislav Martiš – nezabudnuteľný Alfréd, Števa, Vítek…
• Zomrel dlhoročný sólista košickej opery Stanislav Martiš
• Opera Štátneho divadla Košice (seriál)
Nasledoval Vašek (Predaná nevesta), Drumio Efezský (Zmätok v Efeze I. Krejčího), gróf Almaviva (Barbier zo Sevilly), Tamino (Čarovná flauta), Manrico (Trubadúr), ing. Dušan Gajdoš (Nevšedná humoreska O. Ferenczyho), Alfréd (La traviata), knieža Šujskij (Boris Godunov), Števa Buryja (Jej pastorkyňa), Don Ottavio (Don Giovanni) a ďalšie. Na scéne ŠD celkovo naštudoval a odspieval 56 operných úloh.



V ďalšej dvadsiatke úloh vystupoval v operetách a muzikáloch ako Gábor (J. Huszka: Gül Baba), Ivan Plachý (M. Novák: Nie je všedný deň), Camille de Rosillon (Veselá vdova), gróf Boleslav (Poľská krv), Edmond Duval (Modrá ruža), Edwin (Čardášová princezná), Freddy (My Fair Lady) a v rade ďalších. Zažil kreatívnych režisérov ako boli Kornel Hájek, Branislav Kriška, Drahomíra Bargárová, ktorí v tom čase boli internými režisérmi opery ŠD.
Spieval pod vedením dirigentov Borisa Velata, Jána Kendeho, Josefa Vincoureka, Ladislava Holoubka a na javisku mal vedľa seba skvelých kolegov – A. Polákovú, H. Štubňovú B. Hanákovú, K. Marečka, A. Matejčeka a mnoho ďalších.

V súbore opery ŠD v Košiciach účinkoval a strávil 27 rokov umeleckého života (1958 – 1985). V rokoch 1978 – 1984 zastával aj post umeleckého šéfa opery.
Divadlu a opere ŠD ostal verný aj po ukončení svojej umeleckej kariéry a stal sa nadšeným divákom, ktorý navštevoval všetky premiéry a fandil predstaveniam svojho materského súboru.
Stanislav Martiš zomrel vo veku 87 rokov 14. novembra 2019 v Košiciach.
Autor: Dita Marenčinová
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.