Kam v decembri za živým umením?

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Kultúrne inštitúcie na Slovensku znovu hostia divákov vo svojich priestoroch. Umožnila im to vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá dovoľuje od 16. novembra 2020 otvoriť divadlá a koncertné sály pre 50 percent obsadenosti publika za dodržania prísnych hygienických opatrení. Prinášame decembrový prehlaď ponuky opery, klasickej hudby a baletu.

Mnohým inštitúciám sa až koncom novembra podarilo znovu ´nabehnúť´ na systém hrania naživo pre publikum. December však už prináša pomerne bohatú ponuku podujatí pre tých divákov, ktorí sa s radosťou vrátili do hľadiska kultúrnych inštitúcií.

Slovenské národné divadlo ponúka len činohru

Slovenské národné divadlo (SND) sa znovu otvorilo 24. novembra a divákom, ktorí majú chuť zasadnúť do hľadiska, ponúka činoherné inscenácie. Aj na december sú v programe SND naplánované pre publikum len inscenácie Činohry, našej redakcii sa ani po týždni čakania na oficiálne odpovede kompetentných nepodarilo zistiť, či najväčšie slovenské divadlo na december chystá pre divákov aj živé operné či baletné predstavenia. Oficiálne vyjadrenie zatiaľ neposkytuje ani webová stránka SND, preto divákom odporúčame sledovať www.snd.sk. Program Opery a Baletu SND momentálne ponúka online produkcie cez platformu navstevnik.online.

Slovenské národné divadlo, nová budova, foto: Archív SND

Opera Traviata sa v Košiciach spojí s románom Dáma s kaméliami

Svoje brány pre divákov otvorilo aj Štátne divadlo Košice (ŠDKE). Aby sa zachovalo obsadenie 50 percent hľadiska, k dispozícii pre divákov je umožnené sedenie v každom druhom rade. Prichádzajúcim divákom bude špeciálnymi skenermi kontrolovaná telesná teplota a budú upozornení na potrebu nasadenia rúška a dezinfekcie rúk. V Historickej budove a Malej scéne budú pri vchode a pred každým vstupom do hľadiska dávkovače dezinfekcie a priestory budú pravidelne dezinfikované pomocou dávkovača suchej hmly.

„Na dodržiavanie odstupov v šatniach a spoločných priestoroch ako aj na nosenie rúšok bude dohliadať uvádzacia služba – zároveň chceme poprosiť divákov, aby sa riadili jej pokynmi,“ uviedol PR manažér košického divadla Svjatoslav Dohovič. Z preventívnych dôvodov bude divadlo pred každým predstavením od divákov žiadať poskytnutie kontaktných údajov, mena a priezviska a telefónneho čísla, ktoré v súlade s platnou legislatívou o ochrane osobných údajov divadlo využije len v prípade nutnosti dohľadania kontaktov (podobný systém je zavedený napríklad aj vo Viedenskej štátnej opere).

Košické Štátne divadlo sa po pauze otvorilo divákom premiérou činohernej inscenácie Rolanda Schimmelpfenniga Čierna voda 28. novembra na Malej scéne. Operných a baletných divákov čaká pomerne bohatý december. Naplánované sú predstavenia rozprávkovej opery Peter a Vlk od S. Prokofjeva so sprievodným slovom Martina Vaneka (5. a 6. december). Na Malej scéne od 16. hodiny ožije príbeh smelého chlapca Petra a jeho zvieracích pomocníkov.

Štátne divadlo Košice, foto: Joseph Marčinský

Chystá sa aj predstavenie La Traviata/Dáma s kaméliami (10. december) v Historickej budove ŠD. Operný súbor spolu s hercami činohry v ňom spojí to najlepšie z azda najhrávanejšej svetovej opery Giuseppe Verdiho a z románu Alexandra Dumasa ml., ktorý bol predlohou operného libreta. Sólistami večera budú Michaela Várady, Marián Lukáč a hosťujúci Peter Berger.

Vianočným koncertom v Historickej budove (16. december) oslávi s oneskorením svoje životné jubileum tenorista Jaroslav Dvorský. Spolu s Tatianou Paľovčíkovou Paládiovou, orchestrom a zborom opery ŠDKE ponúknu ukážky diel od Pucciniho, Verdiho, Cileu a ďalších, spolu s talianskymi a neapolskými piesňami. Na záver roka je pre milovníkov operety pripravené predstavenie Netopiera od J. Straussa ml. Pre divákov sa uskutoční v Historickej budove 30. decembra.

Baletný súbor košického divadla v decembri ponúkne na Malej scéne experimentálne tanečné divadlo z dielne Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej Denník Anny Frankovej (13. decembra). Počas Vianoc na baletnej scéne Historickej budovy jednoducho nesmie chýbať Luskáčik P. I. Čajkovského (27. a 28. december). Do konca roka privíta divákov Malá scéna aj na predstavení multižánrového tanečného predstavenia Ontreja Šotha Milada Horáková (28. december).

Štátna opera v Banskej Bystrici

Banskobystrická Štátna opera (ŠO) privítala po znovuotvorení svojich návštevníkov 27. novembra. Zaznela opereta Slečna vdova banskobystrického skladateľa Jána Móryho. Počas predstavenia sa zároveň natáčal filmový záznam tohto diela, ktorý spolu s ďalšími produkciami uvedú aj prostredníctvom platformy navstevnik.online.

Štátna opera v Banskej Bystrici

V úvode decembra Štátna opera zrušila zo zdravotných dôvodov dve naplánované produkcie – opernú drámu Eva od J. B. Foerstera (1. 12.) a aj slávnostný koncert pri príležitosti 75. výročia ukončenia 2. svetovej vojny (11. 12.). Diváci v Banskej Bystrici sa môžu tešiť na tradičný Vianočný koncert, na ktorom sa predstavia sólisti, zbor a orchester ŠO (18. a 19. december). Na záver roka majú v Štátnej opere naplánované dve predstavenia Dusíkovej operety Hrnčiarsky bál (29. a 30. december).

Prečítajte si tiež:
Ministerstvo kultúry SR prináša Online Živé umenie

Slovenská filharmónia so Slávkou Zámečníkovou

Slovenská filharmónia (SF) sa otvorila pre divákov už 20. novembra, pričom umožňuje sedenie v každom druhom rade a garantuje miesta pre abonentov. Koncerty sa konajú za dodržania aktuálnych hygienických opatrení ako je povinné nosenie rúšok a bezdotyková dezinfekcia rúk. Zároveň sa vo všetkých priestoroch realizuje periodická aerosolová priestorová dezinfekcia. Bufet počas prestávky koncertov nie je k dispozícii.

Na najbližšie dni je pripravený koncert Slovenského komorného orchestra (4. december), na ktorom zaznejú skladby od Beethovena a Schuberta a organový Adventný koncert (6. december), na ktorom sa predstaví Imrich Szabó a ponúkne skladby od Bacha, Liszta, Bonneta, Widora a ďalších. Nasledovať bude komorný koncert flautistu Tomáša Janošíka a gitaristu Martina Krajča (8. december).

Bratislavská Reduta, foto: Peter Brenkus

Ďalší Adventný koncert 13. decembra ponúkne skladby od Bacha, Schuberta, Schneider-Trnavského a Ruttera, pričom spolu so Slovenským komorným orchestromSpeváckym zborom Lúčnica sa predstaví slovenská sopranistka Slávka Zámečníková. Na Vianočnom koncerte (17. december) ponúkne orchester Slovenskej filharmónie pod taktovkou Daniela Raiskina skladby od Bacha, Händla, Delius, Rimskeho-Korsakova, Prokofieva, Čajkovského a ďalších. Diváci sa môžu zúčastniť aj verejnej nahrávky Silvestrovského koncertu 19. decembra, kde zaznejú skladby od Lehára, Šostakoviča, Gounoda, Chačaturiana, Dvořáka, Straussa ml. a mnohých ďalších. Diriguje Daniel Raiskin.

Košická filharmónia pripravuje vianočné koncerty

Začiatkom decembra sa aj priaznivci a abonenti Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) môžu vrátiť do hľadiska a vychutnať si koncerty naživo. Priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu. Špecialitou je využívanie certifikovaného difuzéra s dezinfekčným aróma olejom čistiacim vzduch i povrchy. Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe, nosenie rúšok i dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia. Sedenie je sprístupnené v každom druhom rade. Koncerty trvajú hodinu a sú bez prestávky.

Dom umenia Košice, sídlo ŠfK, foto: Juraj Sasák

Tri decembrové podujatia sú nastavené tak, aby sa odohrali najprv s prítomnosťou návštevníkov, o týždeň neskôr budú dostupné v podobe streamu. ,,Sme veľmi radi, že otvoríme koncertnú sálu Domu umenia pre verejnosť – našich milých poslucháčov. Bez nich to bolo najťažšie najmä pre členov orchestra. Na streamovaných koncertoch im veľmi chýbala bezprostredná spätná väzba a potlesk publika. Mimoriadne si vážime povzbudivé reakcie na naše online aktivity, avšak živé umenie s poslucháčmi je to, čo nás najviac motivuje v našom ušľachtilom povolaní,” uviedla Lucia Potokárová, riaditeľka ŠfK.

Prvý zo série živých koncertov ponúkol skladby od Mendelssohna, Brucha a Liszta pod taktovkou šéfdirigenta Z. Müllera, ako sólisti sa predstavili Marek a Peter Zwiebelovci (3. decembra). Pripravené sú aj Vianočné koncerty (18. a 20. decembra), na ktorých sa šéfdirigent košického orchestra Zbyněk Müller predstaví v úlohe hobojistu spolu s Ivetou Bachmannovou. Orchester bude dirigovať Maroš Potokár, zaznejú skladby od Bacha, Marcella, Albinoniho a Čajkovského.

Štátny komorný orchester Žilina s 12-ročným talentom

Aj Štátny komorný orchester Žilina sa opäť predstaví živému publiku. Pod dirigentskou taktovkou Olivera Dohnányiho zaznejú 4. decembra skladby od Beethovena, Čajkovského, Cikkera, Dvořáka, Glucka, Mendelssohna-Bartholdyho a Offenbacha. Ako sólista sa predstaví talentovaný 12-ročný huslista Teo Gertler. Pripravené je aj predvianočné matiné Kto sa nehrá, z kola von (13. decembra).

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: tlačové správy, internet, oficiálne vyjadrenia inštitúcií

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár