Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

19. júla 2014 Natália Dadíková Sezóna 2013/2014

Kam v lete za operou – prehľad letných operných festivalov v Európe – pokračovanie

Veľkosť písma
A
A
A
Prednedávnom sme vám priniesli prehľad zaujímavých letných operných destinácií. Predstavili sme nový slovenský letný operný festival Viva Verdi Opera Open Air (Trnava, Nitra) a zahraničné operné festivaly ako Festival d’Art Lyrique d’Aix en Provence (Francúzsko), Bayreuther Festspiele (Nemecko), Bregenzer  Festspiele (Rakúsko), Arena di Verona (Taliansko), 60. ročník festivalu Puciniano (Taliansko) a Operný festival St. Margarethen (Rakúsko). V pokračovaní prinášame prehľad ďalších tipov kam za operou v lete.

1,5 milióna divákov navštívi každoročne letné operné a operetné festivaly, ktoré lákajú nielen zaujímavou dramaturgiou, ale ponúkajú niečo, čo návštevníkom tradičný operný dom počas bežnej sezóny neponúkne – letný vánok, čerstvý vzduch, atraktívne prostredie, scény veľkých rozmerov, pompézne ohňostroje a hviezdy nielen na pódiu, ale i tie skutočné na oblohe.

Glyndebourne (Veľká Británia)

glyndebourne_hall_leigh_simpson_33362
Glyndebourne (Veľká Británia)

Festival v Glyndebourne ponúka každoročne počas letného festivalu 6 produkcií v divadle s kapacitou 1200 miest. Tento rok (17. máj – 24. august 2014) už mali možnosť návštevníci vidieť Straussovho Gavaliera s ružou, Čajkovského Onegina, práve prebiehajú predstavenia Mozartovho Dona Giovanniho (Zerlina Lenka Máčiková), po ňom príde na rad Záhradníčka z lásky, Verdiho Traviata a Händlov Rinaldo. Glyndebourne ako priekopník online prenosov, streamovania, produkcií v kinách, vydávania DVD zo svojich  predstavení aj tento rok ponúka prenos z festivalových predstavení aj cez vybrané kiná v Spojenom kráľovstve. Zdarma z pohodlia domova sa online tento rok dal sledovať napr. Don Giovanni.

Lenka Máčiková - Zerlina, Brandon Cedel - Masetto
Lenka Máčiková – Zerlina, Brandon Cedel – Masetto

Ak by Vás túlavé topánky zaviedli do Londýna, Glyndebourne nájdete asi hodinu cesty južne, vo Východnom Sussexe. Atmosféru operného festivalu, anglickej etikety, pravého pikniku v nádherných záhradách a výbornej hudby si určite nenechajte ujsť!

Glyndebourne (Veľká Británia)
Glyndebourne (Veľká Británia)

vložiť video:

http://glyndebourne.com/about-us

Cena vstupeniek: do £215

Viac o festivale sa dočítate na jeho stránke

www.glyndebourne.com

Macerata, Taliansko

Macerata, Taliansko
Macerata, Taliansko

Mottom jubilejného 50. ročníka operného festivalu v Macerate je slogan „L’opera è donna“ (Opera je žena), čo sa odzrkadľuje nielen v tohoročnej dramaturgii – na scéne sa postupne vystriedajú obľúbené operné  hrdinky – Aida, Tosca a Traviata, ale výhradne ženské obsadenie nájdeme aj za dirigentským pultom (Aida – Julia Jones, Tosca – Eun Sun Kim, Traviata – Speranza Scappucci). Fantastický neoklasický komplex z 1. polovice 19. storočia, pôvodne vystavaný za účelom športových hier a býčích zápasov, dnes tvorí nezabudnuteľný priestor pre letné operné produkcie.

sferisterio-1

Cena vstupeniek: 22 -138 Euro

Viac o festivale sa dočítate na jeho stránke

www.sferisterio.it

Operný festival Mníchov

Operný festival Mníchov
Operný festival Mníchov

Bavorská štátna opera taktiež otvára svoje dvere letnému opernému festivalu, ku ktorého tohtoročným premiéram patria Rossiniho William Tell a Monteverdiho Orfeus, v repríze  napr. La clemenza di Tito, ako i mnohé koncerty a vokálne recitály. Divákov čaká debut Anny Netrebko ako Lady Macbeth, Traviata s Dianou Damrau a Josephom Callejom.  Vo Verdiho Sile osudu sa predstaví Jonas Kaufmann, ktorý vzápätí uvedie aj svoj sólový recitál. Miláčikovia domáceho publika – Edita Gruberová a Pavol Bršlík sa opäť po čase v Mníchove predstavia v Donizettiho titule Lucrezia Borgia ( 20. a 27. Júla 2014).

Edita Gruberová - Lucrezia Borgia a Pavol Bršlík - Gennaro
Edita Gruberová – Lucrezia Borgia a Pavol Bršlík – Gennaro

Cena vstupeniek: od 11 – 163 Euro

v závislosti od typu produkcie

Viac o festivale sa dočítate na jeho stránke

www.bayerische.staatsoper.de

Savonlinna Opera Festival 2014, Fínsko

Savonlinna_tausta
Savonlinna Opera Festival, Fínsko

Tohtoročný festival vo fínskej Savonlinne ponúka v priestoroch stredovekého hradu z 15. storočia  Olavinlinna s jedinečnou prirodzenou akustikou  tri tradičné operné produkcie – Pucciniho Madam Butterfly, Bizetovu Carmen a Mozartovu Čarovnú flautu. K domácim hudobným lahôdkam bude patriť fínska opera Kullervo (podľa fínskeho národného eposu Kalevala)  skladateľa Aulisa Sallinena, ktorá vykreslí ponukrý príbeh drsnej fínskej mytológie o fanatickom Kullervovi, jeho túžbe po pomste, osude tohto nešťastníka, ktorý zisťuje, že žena, s ktorou žije, je jeho vlastná sestra. V hlavnej úlohe sa predtaví fínsky barytonista Tommi Hakala. Záver festivalu vyvrcholí produkciami Verdiho Nabucca a Pucciniho Manon Lescaut, ktoré uvedie hosť festivalu – súbor Welsh National Opera.

Carmen
Carmen

Počas festivalu lieta do Savonlinny 2x denne linka z 234km vzdialených Helsínk. Návštevníci festivalu navštívia krajinu tisícich jazier v oblasti, ktorá patrí k obľúbeným prázdnidnovým destináciám vo Fínsku.

Ceny vstupeniek: 10-253 Euro

 Viac o festivale sa dočítate na jeho stránke

www.operafestival.fi

Festival Verdi, Parma 2014 , Taliansko

Festival Verdi, Parma, Taliansko
Festival Verdi, Parma, Taliansko

Festival Verdi v Parme sa síce uskutoční až na jeseň a uvedie z Verdiho tvorby napr.  Silu Osudu a Traviatu, za zmienku však stojí pre iný tohtoročný počin – pre detskú verziu festivalu –  „Il Festival Verdi per piú piccoli“ (Ferdi festival pre najmenších), v rámci ktorého uvedie tituly tématicky obľúbené u najmladšieho publika. Tému pirátov a korzárov predstaví v produkcii „Korzár a sultán“ na motívy ranej Verdiho opery Korzár. Na fascinujúci výlet do starovekého Egypta za hrdinami, princeznami, otrokmi a múmiami, sa budú mať možnosť vybrať deti predškolského veku, ktoré pomocou Verdiho hudby budú sledovať príbeh Celeste Aida – nešťastnej priceznej, ktorá veľmi rada spievala. Deti z materských škôlok sa budú zapájať už do príprav produkcie – svojimi kresbami a výrobou dobových rekvizít, aby si potom spoločne vychutnali pre detského diváka upravené  predstavenie obohatené naučenými riekankami, vlastnými kresbami a pomôckami.

Viac o festivale sa dočítate na jeho stránke

www.teatroregioparma.it

Salzburger Festspiele, Salzbrurg, Rakúsko

Salzburger Festspiele, Salzburg, Rakúsko
Salzburger Festspiele, Salzburg, Rakúsko

18. júla až 31. augusta 2014 sa koná letná časť Salzburgského festivalu, na programe ktorého sú každoročne operné a činoherné predstavenia, ako i koncerty. Z operných produkcií sa diváci môžu tešiť na Mozartovho Dona Giovanniho, Straussovho Kavaliera s ružou, Schubertovho Fierrabrasa, Verdiho Trubadúra (Anna Netrebko, Plácido Domingo, alebo zo Zámockých hier zvolenských slovenskému publiku známy Riccardo Zanellato). V Rossiniho Popoluške sa predstaví Cecilia Bartolli, Juan Diego Floréz a Elina Garanča účinkujú v Donizettiho Favoritke. Vo Wagnerovom „Projekte Tristan a Izolda“ sa predstaví Waltraud Meier, Peter Seiffert a René Pape. Na programe sú aj tri tituly pre deti – detské verzie Rossiniho Popolušky, Mozartov Únos zo Serailu a Verdiho Trubadúr.

V koncertnej časti festivalu sa 2. a 3. augusta za doprovodu  Viedenských filharmonikov a zboru štátnej opery vo Viedni v Brucknerovom cykle predstaví spolu s  Olgou Peretyatko aj Pavol Bršlík (Te Deum, C dur).

Ceny vstupeniek: Cena lístkov záleží od produkcie a obsadenia, často sa šplhá k 400 Euro/lístok

 Viac o festivale sa dočítate na jeho stránke

www.salzburgerfestspiele.at

Pripravila: Natália Dadíková

 

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)