Kantáta Under my spell napísaná pre sopranistku Adrianu Kučerovú vo filme

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – RTVS v spolupráci s Viva Musica! agency uvedie v premiére už 17. novembra 2015, o 21:00, na Dvojke, 30 minútový dokumentárny film slovenskej režisérky Lucie Halmovej, s názvom ,,Under my spell“. Dokumentárny film popretkávaný rozhovormi s protagonistami Oskarom Rózsom, Adrianou Kučerovou a textárom diela Petrom Kollárom, predstavuje hudobné dielo skladateľa Oskara Rózsu, ktoré napísal v roku 2009 pre slovenskú sopranistku Adrianu Kučerovú.

Under My Spell, Szent István Bazilika, Budapešť 2014, Adriana Kučerová, foto: Zdenko Hanout

Under My Spell, Szent István Bazilika, Budapešť 2014,
Adriana Kučerová,
foto: Zdenko Hanout

Kantáta Under my spell mala koncertnú premiéru v júli 2009 v rámci otváracieho koncertu festivalu Viva Musica! na Hlavnom námestí, v historickom centre Bratislavy. Pódiu dominoval 70-členný filharmonický orchester, 30-členný spevácky zbor, šesť perkusionistov, naša svetová, slovenská sopranistka Adriana Kučerová a to všetko odznelo pod taktovkou autora diela Oskara Rózsu.

Posolstvo kantáty sa minulý rok zo Slovenska rozšírilo za jeho hranice a tak bolo v rámci 25. výročia Nežnej revolúcie uvedené v Dóme sv. Štefana vo Viedni, v bazilike sv. Štefana v Budapešti a v katedrále sv. Víta, Vojtecha a Václava v Prahe. Dokumentárny film mal pôvodne mapovať sériu týchto troch unikátnych koncertov, ale mladá slovenská režisérka Lucia Halmová sa ho chopila ucelenejšie a spracovala pútavý krátky dokumentárny film popretkávaný rozhovormi s protagonistami Oskarom Rózsom, Adrianou Kučerovou a textárom diela Petrom Kollárom.

fotografia z natáčania filmu Under my spell, foto: Igor Paliatka

fotografia z natáčania filmu Under my spell,
foto: Igor Paliatka

Film UNDER MY SPELL predstavuje hudobné dielo skladateľa Oskara Rózsu – kantátu Under my spell, napísanú pre sopranistku Adrianu Kučerovú. Film sa tematicky opiera o texty Petra Kollára, ktoré – rovnako ako aj hudba, pojednávajú v širších súvislostiach o slobode, o ľudskej duši a o spoločnosti, v ktorej žijeme. Protagonisti Oskar Rózsa, Peter Kollár a Adriana Kučerová si kladú otázku, do akej miery sme slobodní v našej konsenzuálnej spoločnosti postavenej na zaužívaných zásadách, zvykoch, konvenciách, či predsudkoch a normách. Premýšľajú o duši človeka, o jeho živote a rozhodnutiach, ktoré koná na základe lásky, strachu, či neistôt. Kto sme? Kto je človek, v ktorom bije srdce, prebýva duša a sídli vedomie? V čo verí? Film UNDER MY SPELL nedáva odpovede, no pýta sa tak, aby si divák mohol na tieto otázky odpovedať sám.

Lucia Halmová

Lucia Halmová

O režisérke

Lucia Halmová absolvovala v roku 2014 odbor hranej réžie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Štúdium ukončila absolventským filmom L.S.D., ktorý bol uvedený na festivaloch IFF Bratislava a Febiofest Bratislava. V roku 2014 natočila v spolupráci s Hudobným centrom Bratislava 60 minutový dokumentárny film o festivale súčasnej hudby, Mélos Étos. Po jeho premiére v novembri 2015 vrámci festivalu Mélos Étos bude prostredníctvom Kino Film Europe uvedený do zahraničnej televíznej distribúcie. Lucia Halmová momentálne pracuje na scenári svojho autorského celovečerného filmu, Pod hladinou.

Adriana Kučerová

Sopranistka Adriana Kučerová patrí k najvyhľadávanejším operným speváčkam súčasnosti a je pokračovateľkou slávnej tradície slovenských sopranistiek ako Lucia Popp, Edita Gruberová alebo Ľubica Vargicová. V roku 2005 sa stala absolútnou víťazkou prestížnej speváckej súťaže Hans Gabor Belvedere vo Viedni. Hosťovala v rámci prestížnych operných scén v milánskej La Scale, v Deutsche Staatsoper v Berlíne, v Theater an der Wien, v rámci operných festivalov v Salzburgu, Glyndebourne, Českom Krumlove a i. Je pravidelným hosťom operných domov v Paríži či vo Viedni a v sezóne 2012/2013 absolvovala okrem iného aj turné s Pittsburgh Symphony Orchestra. Spolupracovala s významnými dirigentmi ako napr. Daniel Barenboim, Kent Nagano, Fabio Luisi, Vladimir Jurowski, Jean-Christoph Spinosi a ď.

Lucia Halmová a Adriana Kučerová, fotografia z natáčania filmu Under my spell, foto: Igor Paliatka

Lucia Halmová a Adriana Kučerová,
fotografia z natáčania filmu Under my spell,
foto: Igor Paliatka

Oskar Rózsa

Dirigent, skladateľ a multiinštrumentalista Oskar Rózsa sa narodil v roku 1974 v Bratislave. Vyštudoval orchestrálne dirigovanie a kompozíciu v Bratislave, neskôr študoval kompozíciu filmovej hudby ako štipendista na Berklee College of Music v Bostone a súkromne u prof. Armanda Qualliotina. Ako hudobný producent spolupracoval s mnohými interpretmi rôznych žánrov na Slovensku i v zahraničí. Účinkuje vo viacerých jazzových a experimentálnych zoskupeniach a je zároveň vyhľadávaným štúdiovým hráčom a aranžérom. Je tiež autorom scénickej hudby pre divadelné predstavenia a dokumentárne filmy a autorom hudby k štyrom celovečerným filmom.

www.undermyspell.sk

zdroj: Viva Musica!

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár