Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

7. februára 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Katarína Löfflerová: Letné operné festivaly majú svoje nezameniteľné čaro

Katarína Löfflerová
Veľkosť písma
A
A
A
,,Viva Verdi“ je názov nového letného operného festivalu, ktorého zakladateľkou a prezidentkou je Mgr.Katarína Löfflerová. Na prvom ročníku festivalu odznie v slovenskej premiére scénicky prevedená Verdiho opera Johanka z Arku. V rozhovore pre Opera Slovakia priblížila tento nový festival nielen ako organizátorka, ale aj ako skúsená hudobníčka a milovníčka opery.

Ste zakladateľkou nového letného operného festivalu Viva Verdi. Kedy a ako vznikla táto myšlienka? Prečo práve letný operný festival?

Myšlienka založiť letný operný festival na Slovensku sa u mňa zrodila asi pred piatimi rokmi. Sledovala som dianie v zahraničí a pravidelne som sa dlhé roky zúčastňovala podobných festivalov hlavne v Rakúsku a Nemecku, či ako speváčka alebo ako sprostredkovateľ spevákov. Videla som, ako napr. Rakúšania vedia využiť každý vhodný priestor na zorganizovanie nejakého festivalu, či je to zámok, nejaká zrúcanina hradu, jazero alebo dokonca kameňolom (viď St.Margarethen). Tým samozrejme spropagujú tieto priestory, spoja festival s chutným jedlom, dobrým vínom, zapoja cestovné kancelárie a pritiahnu tak veľmi veľa ľudí, ktorí si prídu pozrieť operu pod holým nebom. A prídu aj takí, ktorí by do opery za iných okolností možno nikdy nešli. Vždy ma hnevalo, že na Slovensku žiadne takéto podujatie nemáme, napriek tomu, že práve tu je ohromný spevácky potenciál. Veď naši operní speváci sú známi na svetových operných scénach a v lete chodia spievať práve do týchto rakúskych a iných miest a dedín, pretože na Slovensku sa nič podobné nekoná. A to je priestor, ktorý chcem festivalom VIVA VERDI vykryť. Takýto festival však môže priniesť pozitíva nielen pre umelcov, ale aj pre slovenský cestovný ruch – veď už teraz sa hlásia diváci zo zahraničia a hľadajú si možnosti ubytovania, aby si mohli v pokoji vychutnať operný večer. Prídu diváci z Česka, Rakúska, Maďarska a turisti, ktorí práve trávia svoju letnú dovolenku na Slovensku.

Ako vnímate atmosféru festivalových operných predstavení pod holým nebom?

Ako som už hovorila, letné operné festivaly majú svoje nezameniteľné čaro. Vnímate nielen krásnu hudbu a spevácke výkony, ale oveľa intenzívnejšie ako v „kamennom“ divadle vnímate napríklad svetelné a iné efekty, ktoré sa v divadle nedajú použiť. K opere pod holým nebom patrí aj skutočnosť, že netreba byť spoločensky oblečený; takéto podujatie si chodia vychutnať aj ľudia bez akéhokoľvek hudobného vzdelania – je to krásne a efektné divadlo. Samozrejme k tomu všetkému patrí chutné jedlo a kvalitné víno počas prestávky, pred predstavením a aj po ňom. Je to podujatie, na ktorom sa stretávajú úspešní podnikatelia, významné osobnosti ekonomického, kultúrneho, politického a cirkevného života. Považujú tiež za svoju spoločenskú povinnosť podporovať takéto kultúrne podujatie. Verím, že si tieto dobré zvyky osvoja aj slovenské významné osobnosti.

Amfiteáter v Trnave
Amfiteáter v Trnave

Aký je váš vzťah k opere?

Hovorí sa, že operu si buď zamilujete, alebo ju neznášate. Ja som ten prvý prípad a operu milujem od detstva, keď som ako 12 – ročná mala možnosť prvýkrát spievať na doskách Opery SND v opere G.Gershvina Porgy and Bess. Bol to pre mňa ohromujúci zážitok a odvtedy som opere „prepadla“. Opera ma sprevádza celý môj život, veď som päť rokov pracovala ako zbormajsterka v Opere SND, spievala som sólo v Košiciach aj v Bratislave, mám ako zbormajster naštudovaných asi 70 operných titulov a odkedy mám vlastnú umeleckú agentúru (od 1993), spolupracujem takmer výlučne len so zahraničnými opernými scénami na veľkých operných tituloch, takže opera mi takpovediac prúdi v žilách.

Tento nový festival nesie názov Viva Verdi. Znamená to, že na ňom budete uvádzať diela Giuseppe Verdiho?

Áno. Giuseppe Verdi je pre mňa génius, ktorý si zaslúži, aby sme poznali všetky jeho opery a nielen niektoré, ktoré sa bežne hrajú. Verdi ich napísal spolu 28, takže myslím, že na ďalších 27 rokov máme čo hrať.

Na prvom ročníku festivalu odznie v slovenskej premiére scénicky prevedená Verdiho opera Johanka z Arku. Čo predchádzalo tomuto výberu?

Giovanna ´d Arco je jedna z mojich obľúbených opier, bola som pri tom ako zbormajsterka, keď sa na Slovensku v koncertnej podobe uvádzala po prvýkrát. Potom som bola na predstavení tejto opery v talianskej Parme (bolo to pred takmer šiestimi rokmi) a vtedy som si hovorila, že by to bolo skvelé, keby sa podaril uviesť tento titul aj na Slovensku. Odvtedy síce prešlo pár rôčkov, ale nevadí, plním si svoj sen. Verdiho Johanka z Arku je nielen krásna a vzrušujúca hudba, ale je to aj nádherný príbeh o láske, zrade najbližšími, viere v Boha a v seba. V spojení s hviezdami operného, ale aj skutočného neba nad hlavami to bude určite zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Festival sa uskutoční v Trnave a v Nitre. Prečo ste sa rozhodli Opera Open Air 2014 uviesť v týchto mestách?

Trnava aj Nitra sú mestá, ktoré dýchajú históriou a žijú kultúrou a majú čo ponúknuť aj turistom, ktorí tam pricestujú kvôli opernému predstaveniu. Stali sa spoluorganizátormi nášho festivalu a som z toho veľmi šťastná – v osobe primátora Nitry pána Dvonča a pani Pekárovej – riaditeľky Správy športových a kultúrnych zariadení mesta Trnava máme úžasnú podporu. Tieto mestá tiež disponujú amfiteátrami, ktoré dávajú ako spoluorganizátori k dispozícii, čo je veľká položka v celkovom rozpočte festivalu.

Web vášho festivalu je v piatich jazykoch, znamená to, že festival chcete profilovať ako medzinárodný?

Momentálne chceme, aby si o ňom dokázali vo svojom jazyku prečítať aj v najbližších krajinách, ale áno, v budúcnosti máme ambíciu stať sa jedným z vyhľadávaných festivalov v Európe.

Viva Verdi 2014

Čo je dôležité pri organizovaní takéhoto festivalu?

Najdôležitejšie je mať svoju víziu, vedieť, ako má taký festival vyzerať a čo by mal divákovi priniesť, a začať! Potom už treba riešiť krok za krokom. Nebudem tu hovoriť o tom, že musíte mať organizačné schopnosti a skúsenosti, to je samozrejmé. Čo je však veľmi dôležité, je mať vynikajúci a spoľahlivý tím, a to mám. Je zložený zo skúsených profesionálov vo svojom odbore. Dovolím si za všetkých vyzdvihnúť dirigenta Mariána Vacha, šéfdirigenta Štátnej opery Banská Bystrica, ktorý je pre mňa veľkou oporou, a to nielen v hudobnej oblasti, ale vďaka jeho dlhoročným skúsenostiam v organizovaní festivalu Zvolenské hry zámocké, aj v oblasti organizačnej.

Prezraďte našim čitateľom niečo o účinkujúcich aj o inscenačnom tíme

O inscenačnom tíme sa bližšie sa dozviete na našej webovej stránke: www.vivaverdi.eu ale v skratke povedané, ako som už spomenula, hudobné naštudovanie a dirigent je Mgr.Art.Marián Vach, ktorý je veľmi zanietený verdiovský dirigent, rád uvádza doteraz na Slovensku nehrané operné diela a ako jediný dirigent na Slovensku má v repertoári takmer všetky Verdiho opery. Na tomto festivale sa predstaví Festivalový orchester a zbor Banská Bystrica. Režijne operu naštuduje Michal Babiak – srbský Slovák, ktorý pôsobí aj ako pedagóg na UK v Bratislave; Scénu a kostýmy nám vytvorí Peter Janků, nositeľ viacerých významných ocenení.

Sólisti k nám prídu z Talianska a z USA – konkrétne tenorovú postavu kráľa – Carla VII. bude stvárňovať americký spevák Evan Bowers – rodák z New Yorku, ktorý je vyhľadávaným „belcanto“ spevákom. Hlavnú postavu sme zverili mladej talianskej sopranistke Clare Polito. Je to Sicílčanka s viacerými medzinárodnými oceneniami v speváckych súťažiach a už bohatým operným repertoárom. Trojicu hlavných postáv uzatvára Sergio Bologna – barytón, rodák z mesta Carrara a spieva hlavne taliansku operu po celom svete. Vedľajšie postavy sme obsadili tento krát slovenskými talentami . Postavu Talbota spieva Ondrej Mráz – bas a Delil bude začínajúci sólista Opery SND – tenorista Martin Gyimesi. Všetko sú to zároveň veľmi milí ľudia a preto sa skutočne teším na spoluprácu s nimi.

Ako organizátorka máte určite svoje vízie ako by mal festival vyzerať a akým smerom by sa mal uberať.

Mojou víziou je urobiť z nášho festivalu jednu z najvýznamnejších kultúrnych udalostí roka na Slovensku. Chcem dať priestor slovenským špičkovým umelcom, ktorí spievajú v zahraničí, ale u nás ich málokto pozná; do opery by som postupne chcela zapojiť aj detského diváka – v spolupráci s hercom Martinom Vanekom, ktorý je veľkým fanúšikom opery a úzko s nami spolupracuje. Takže plánov je veľa.

Čím môže podľa vás obohatiť opera dnešného diváka?

Každému divákovi dáva opera niečo iné. Niekto si pri nej oddýchne, iný zase načerpá novú energiu, ale myslím si, že opera ako taká dáva duši diváka nový rozmer, niečo, čo sa nedá slovami vyjadriť, a to je silný emocionálny zážitok, ktorý v ňom pretrváva možno navždy. Ja si svoj život bez týchto zážitkov, teda bez opery už ani neviem predstaviť.

Ďakujem za rozhovor a prajem, nech sa novému slovenskému opernému festivalu darí.

Viac o festivale sa dozviete na www.vivaverdi.eu

www.facebook.com/VivaVerdiSK

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...