Kiná CINEMAX uvedú Dvořákovu Rusalku z Madridu v titulnej role s Asmik Grigorian

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Inscenáciu Dvořákovej Rusalky z Teatro Real v Madride plánovala dramaturgia kín uviesť v priamom prenose z novembrovej premiéry v roku 2020. Pandémia tento prenos znemožnila a kinopremiéra tejto inscenácie dlhý čas visela vo vzduchu. Napokon sa uskutoční, hoci nie v priamom prenose. Už túto stredu, 24. novembra 2021 o 18. h., uvedú vybrané kiná CINEMAX záznam tejto jedinečnej produkcie pod taktovkou Ivora Boltona a v réžii Christopha Loya.

(reklamný článok, CINEMAX)

Premiéra Rusalky sa v Madride konala v netradičnej, covidovej atmosfére bez divákov. Dalo by sa povedať, že zrod tejto inscenácie je malý zázrak. Avšak jej kvalita, to je zázrak na druhú!

Inscenácia nemeckého režiséra Christopha Loya prináša jedinečný pohľad na známe Dvořákovo operné dielo z roku 1901. Režisér pozerá na Rusalku ako na ženu – zaľúbenú, oklamanú, opustenú, zradenú – a napriek tomu stále milujúcu. Ľudský rozmer v tejto inscenácii je natoľko realistický, že diváka strhne priam od prvej sekundy a nepustí ho do záverečnej opony. Nechýba tu melanchólia, lyrickosť, neha, hravosť, erotika, groteska, drsnosť, násilie a v závere ozajstná katarzia!

A. Dvořák: Rusalka, Teatro Real Madrid, 2020, Karita Mattila (Cudzia kňažná), foto: Monika Rittershaus

Hudobné naštudovanie anglického dirigenta Ivora Boltona, hudobného riaditeľa Teatro Real v Madride, je minuciózne vypointované. Podčiarkuje i tie najmenšie nuansy, sústreďuje sa zároveň na celok i jednotlivé detaily, čím sa z veľkolepého opusu stáva mimoriadne intímna dráma ľudských vzťahov a ľudskej duše. Bolton vedie orchester ku kompaktnému, ucelenému výsledku, cíti speváka a je mu veľmi dobrým partnerom.

Prečítajte si tiež:
Rusalka – klenot českej opernej tvorby

Vrcholom inscenácie sa však stali spevácke a herecké výkony, ktoré sú tu v priam vzácnej symbióze. Spomedzi všetkých sólistov dominuje najmä Asmik Grigorian v titulnej úlohe. Je to jej prvé naštudovanie Rusalky. Spevácky vytvorila veľmi dramatickú, psychologicky vernú a ľudsky nesmierne hlbokú postavu. Práve jej výkon označili mnohí svetoví kritici za najpozitívnejšiu zložku celej inscenácie. Vyslúžila si tak medzinárodné uznanie.

V ďalších hlavných postavách sa predstavia: Eric Cutler (Princ), Karita Mattila (Cudzia kňažná), Maxim Kuzmin-Karavaev (Vodník) a Katarina Dalayman (Ježibaba).

Inscenácia sa stala jednou z najúspešnejších premiér za posledné roky a viacerí zahraniční recenzenti označili Rusalku za najlepšiu inscenáciu sezóny 2020/21 v Európe.

A. Dvořák: Rusalka, Teatro Real Madrid, 2020, Eric Cutler (Princ), Asmik Grigorian (Rusalka), foto: Monika Rittershaus

Príďte si vychutnať záznam predstavenia s originál českými titulkami v stredu 24. novembra o 18:00 v kinách CINEMAX v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline.

Pre viac informácií o programe, pripravovaných akciách a súťažiach nezabudnite sledovať ARTMAX na facebooku a Instagrame.

www.cine-max.sk

Informovala: Klára Madunická, CINEMAX

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár