Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

19. februára 2022 redakcia Sezóna 2021/2022

Kiná CINEMAX uvedú oceňovanú inscenáciu Straussovej opery Elektra zo Salzburského festivalu

R. Strauss: Elektra, Salzburský festival, 2020, Tanja Ariane Baumgartner (Klytämnestra), Ausrine Stundyte (Elektra), foto: Bernd Uhlig / SF
Veľkosť písma
A
A
A
Do vybraných kín CINEMAX v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline mieri celosvetovo oceňovaná inscenácia opery Richarda Straussa Elektra, ktorá triumfovala v roku 2020 na prestížnom festivale v rakúskom Salzburgu a zapísala sa do histórie. Pretože keď sa na jednom javisku stretne uznávaný režisér, poprední speváci svojho odboru a významný dirigent, výsledok skrátka stojí za to!

(PR článok, CINEMAX)

Inscenácia prináša pohľad na rodinu – tú antickú, i tú súčasnú – čo sa zmenilo a čo naopak zostáva stále rovnaké naprieč stáročiami. Opera si berie základný dejový rámec z antickej tragédie. Kráľ Agamemnon obetuje svoju dcéru bohom, aby mohol vyraziť na víťaznú vojnu proti Tróji. Po triumfálnom návrate ho však doma čaká smrť rukou vlastnej manželky Klytaemnestry, ktorá chce milovanú dcéru pomstiť. V tom jej pomôže Aegisth, jej milenec, ktorý sa túži dostať na mykénsky trón. Obaja vrahovia však majú strach z pomsty, preto Oresta – právoplatného následníka trónu – pošlú ešte v detskom veku preč z krajiny.

R. Strauss: Elektra, Salzburský festival, 2020, Ausrine Stundyte (Elektra), Tanja Ariane Baumgartner (Klytämnestra), foto: Bernd Uhlig / SF

Elektra veľmi ťažko prežíva matkin vzťah s milencom, žiali za mŕtvym otcom a prahne po pomste. Klytaemnestru prenasledujú hrozné výčitky svedomia, chce uzmieriť bohov rôznymi obetami ale vnútorný pokoj nenachádza. Zdôveruje sa Elektre v snahe nájsť spoločné zmierenie a obnoviť vzťah medzi matkou a dcérou, ale Elektra je príliš zranená. Ich vzťah je natoľko naštrbený, že je ťažké nájsť spoločnú reč. Keď sa vráti Orestes ako dospelý muž, musí sa Elektra rozhodnúť – pomstiť otca a učiniť spravodlivosti zadosť, alebo zachrániť to, čo zostalo z ich rodiny.

Prečítajte si tiež:
„Hudba a slovo sú brat a sestra“ (Capriccio) – pred 70 rokmi zomrel Richard Strauss
Pred 90 rokmi dirigoval v SND svoje opery excelentný majster Richard Strauss

Táto hudobne pozoruhodná opera sa nezvykne inscenovať veľmi často. Okrem masívneho zboru vyžaduje aj vynikajúcich spevákov – hercov a vnímavého režiséra. Salzburská inscenácia by si však len ťažko mohla želať lepší inscenačný tím. V hlavných úlohách sa predstavili Ausrine Stundyte (Elektra), Asmik Grigorian (Chrysothemis), Tanja Ariane Baumgartner (Klytaemnestra), Michael Laurenz (Aegisth), Derek Welton (Orest) a ďalší.

R. Strauss: Elektra, Salzburský festival, 2020, foto: Bernd Uhlig / SF

Za dirigentským pultom sa predstaví popredný rakúsky dirigent a nositeľ viacerých významných ocenení, Franz Welser-Möst, ktorý práve za túto inscenáciu získal Cenu rakúskeho hudobného divadla za najlepšie hudobné naštudovanie. Režijne titul pripravil svetoznámy poľský režisér Krzysztof Warlikowski, nositeľ mnohých ocenení a vyznamenaní.

Záznam jedinečnej inscenácie z festivalu v rakúskom Salzburgu uvedú kiná CINEMAX s českými titulkamiv stredu 23. februára o 18:00.

Diváci si môžu prísť vychutnať tradičný welcome drink i občerstvenie, pohodlné sedenie, skvelý obraz i zvuk a predovšetkým dychberúce operné predstavenia na veľkom plátne s českými titulkami a zažiť tak i v čase pandémie naozaj maximálny kultúrny zážitok.

Pre viac informácií o programe, pripravovaných akciách a súťažiach nezabudnite sledovať ARTMAX CINEMAX na Facebooku a Instagrame.

www.cine-max.sk

Informovala: Klára Madunická, CINEMAX

PR článok

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024