Kiná CINEMAX uvedú Verdiho Rigoletta z londýnskej Kráľovskej opery

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Už v stredu 20. apríla 2022 uvedú vybrané kiná CINEMAX jednu z najpopulárnejších opier všetkých čias. Záznam inscenácie Olivera Mearsa z Royal Opera House z roku 2021, pod taktovkou Antonia Pappana a v hviezdnom medzinárodnom obsadení, uvedú kiná CINEMAX s českými titulkami v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline.

(PR článok, CINEMAX)

Majster talianskej opery 19. storočia Giuseppe Verdi napísal operu Rigoletto vo svojom najplodnejšom období. Toto dielo znamenalo v talianskom belkante koniec jednej veľkej etapy, ktorej hlavnými predstaviteľmi boli Gioachino Rossini, Gaetano Donizetti a Vincenzo Bellini, a zrod čohosi celkom nového – skutočnej hudobnej drámy na území Talianska.

G. Verdi: Rigoletto, Royal Opera House, 2021, foto: Ellie Kurttz

Ako predlohu si libretista Francesco Maria Piave zvolil drámu Victora Huga Kráľ sa zabáva. Tento titul bol po premiére zakázaný francúzskou cenzúrou, nakoľko sa tu osud zhýralého kráľa nápadne podobal na spôsob života súčasného francúzskeho kráľa Ľudovíta Filipa. Ani Verdiho opera sa nezaobišla bez komplikácií, a nebyť šikovnosti skladateľa a libretistu, možno by nikdy neuzrela svetlo sveta. Po niekoľkých šikovných úpravách však dielo napokon smelo byť uvedené na javisku divadla La Fenice v Benátkach v roku 1851. Rigoletto, tragický príbeh o dvornom šašovi Rigolettovi a jeho dcére Gilde, ktorú zvedie Vojvoda z Mantovy, dosiahol okamžitý triumf, avšak i rozčarovanie. Priniesol totiž čosi nové, čo sa ešte len pomaly ale isto kreovalo nielen v Taliansku, ale i v celej Európe.

Prečítajte si tiež:
Známy-neznámy Giuseppe Verdi
(seriál)
Verdi na prahu skladateľskej zrelosti
Giuseppe Verdi zomrel pred 120 rokmi. Ako reflektuje jeho operný odkaz Slovensko? (1)
Giuseppe Verdi zomrel pred 120 rokmi. Ako reflektuje jeho operný odkaz Slovensko? (2)
Čo prezrádza Rigoletto o duševnom stave Giuseppe Verdiho

Kiná CINEMAX uvedú záznam jedinečnej produkcie z Royal Opera House v Londýne. Režisér Oliver Mears vytvoril drsnú inscenáciu, ktorá dokazuje, že príbeh starý temer dvesto rokov je i dnes viac než aktuálny. Svojím jedinečným pohľadom na neľútostný svet luxusnej dekadencie, korupcie a sociálneho úpadku prenáša Verdiho majstrovské dielo do moderného sveta. Je to zároveň prvá inscenácia Olivera Mearsa od vymenovania do pozície riaditeľa Kráľovskej opery v roku 2017.

G. Verdi: Rigoletto, Royal Opera House, 2021, Carlos Álvarez (Rigoletto), Liparit Avetisyan (Vojvoda z Mantovy), zbor, foto: Ellie Kurttz

O hudobné naštudovanie sa postaral Antonio Pappano, ktorého meno je v celom svete zárukou kvality a muzikality. Jeho bystré oko dokáže v partitúre odhaliť i tie najskrytejšie významy a pod jeho taktovkou diela dostávajú celkom nový význam.

To všetko navyše vyzdvihujú i fantastické spevácke a herecké výkony, ktoré na javisko prinesú drámu od začiatku až do konca. V trojici hlavných úloh sa predstavia Liparit Avetisyan ako zhýralý vojvoda z Mantovy, Carlos Álvarez stvárni dvorného šaša Rigoletta a Lisette Oropesa si oblečie kostým jeho dcéry Gildy. Ďalej účinkujú Brindley Sherratt (nájomný vrah Sparafucile), Kseniia Nikolaieva (Giovanna, Sparafucileho sestra), Dominic Sedgwick (Marullo), Egor Zhuravskii (Borsa) a Blaise Malaba (Gróf Ceprano).

G. Verdi: Rigoletto, Royal Opera House, 2021, Lisette Oropesa (Gilda), Carlos Álvarez (Rigoletto), zbor, foto: Ellie Kurttz

Produkciu uvedú kiná CINEMAX už v stredu 20. apríla 2022 o 18:00 h. v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline.

Na divákov čaká už tradičný welcome drink, pohodlné sedenie, skvelý obraz i zvuk, české titulky, strhujúce spevácke i herecké výkony a réžia, ktorá rozhodne nenechá žiadneho diváka chladným. No predovšetkým hudba maestra Giuseppe Verdiho, ktorá je nestarnúcou klasikou.

Do konca aktuálnej sezóny CINEMAX v rámci operných prenosov uvedie
G. Verdi: La traviata, 25.5. 2022 / Royal Opera House
P. Mascagni, R. Leoncavallo: Sedliacka česť / Komedianti, 15. 6. 2022 / Salzburger Festspiele

Pre viac informácií o programe, pripravovaných akciách a súťažiach nezabudnite sledovať ARTMAX CINEMAX na Facebooku a Instagrame.

Informovala: Klára Madunická, CINEMAX | www.cine-max.sk

PR článok, text: CINEMAX

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár