Straussova opereta Netopier opäť na javisku Opery SND

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Do SND zavíta opäť kráľ viedenských valčíkov Johann Strauss ml. a jeho klasická opereta Netopier. Inscenácia Miroslava Grisu z roku 2011 sa po dlhšej prestávke opäť vracia do repertoáru Opery SND. Už v sobotu 17. decembra sa pod taktovkou Dušana Štefánka rozozvučia nesmrteľné operetné melódie v podaní domácich aj hosťujúcich umelcov. Do konca kalendárneho roka 2016 ju Opera SND uvedie trikrát.

Rafinovanú operetu s podmanivými melódiami, vtipnými zámenami a rozihranými situáciami uvádzajú popredné operné scény. Pre divákov prináša vždy pozitívnu energiu svojou hravosťou a jemným humorom, od interpretov však vyžaduje plné spevácke i herecké nasadenie. Práve preto ju majú v repertoári poprední operní sólisti, aby všetko na scéne – spev i herecký kumšt pôsobili bezprostredne tak, ako to „ľahkonohá“ múza – opereta vyžaduje.

J. Strauss ml.: Netopier, Opera SND, 2011, Andrea Vizvári (Adele), Adriana Kohútková (Rosalinde), Jakub Pustina (Gabriel von Eisenstein), foto: Alena Klenková

J. Strauss ml.: Netopier, Opera SND, 2011,
Andrea Vizvári (Adele), Adriana Kohútková (Rosalinde), Jakub Pustina (Gabriel von Eisenstein),
foto: Alena Klenková

Príbeh operety Netopier je priezračný, o trochu vypočítavej „pomste“ jedného kamaráta bonvivána druhému, v ktorej zohráva úlohu celá „mašinéria“ zápletiek a podvádzaní v mene lásky a radosti zo života. Nesie sa v rytme vychádzajúceho z pohybu, tanca, nádhernej melodiky, jednoducho zaujme v áriách, duetách a kupletoch svojou virtuozitou a veľkoleposťou zborov.

Práve pre tieto kvality býva na programe v čase sviatočnom pred blížiacim sa záverom roka. Nadväzujúc na túto tradíciu ju opäť uvádza aj Opera SND a to do konca roka až trikrát – v sobotu 17. decembra, v utorok 27. decembra a pochopiteľne na Silvestra.

J. Strauss ml.: Netopier, Opera SND, 2011, Ivan Ožvát (Dr. Blind), Jakub Pustina (Gabriel von Eisenstein), Petra Perla-Nôtová (Rosalinde) foto: Alena Klenková

J. Strauss ml.: Netopier, Opera SND, 2011,
Ivan Ožvát (Dr. Blind), Jakub Pustina (Gabriel von Eisenstein), Petra Perla-Nôtová (Rosalinde)
foto: Alena Klenková

V alternáciách sa vystriedajú domáci i hosťujúci sólisti Miroslav Dvorský, Jakub Pustina, Adriana Kohútková, Petra Nôtová, Ján Galla, Juraj Peter, Denisa Šlepkovská, Monika Fabianová, Ondrej Šaling, Tomáš Juhás, Daniel Čapkovič, Ivan Ožvát a ďalší. Opereta je naštudovaná v nemeckom jazyku so slovenskými titulkami, hovorené slovo je pravdaže v slovenčine. Spev preruší aj vstup známej postavy Froscha – raz v podaní popredného hosťa z Košíc Ivana Krúpu, inokedy zasa v podaní známeho herca a moderátora Petra Marcina. A to všetko pod taktovkou Dušana Štefánka.

www.snd.sk

Informovala: Izabela Pažítková

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár