Klasika inak – o tom je už 18 rokov festival Viva Musica! V lete do Bratislavy prinesie opäť to najlepšie z klasickej hudby

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Po dvoch covidových ročníkoch, ktoré boli programovo zamerané na domácu hudobnú scénu, sa festival Viva Musica! vracia k svojmu pôvodnému dvojmesačnému formátu a okrem slovenských umelcov budú mať na ňom väčšie zastúpenie aj umelci zo zahraničia. Festival už o pár dní otvorí hviezdny kontratenorista Jakub Józef Orliński a neskôr v júli sa fanúšikovia operného umenia môžu tešiť aj na premiérovú spoluprácu slovenskej sopranistky Adriany Kučerovej s klaviristom Marianom Lapšanským.

(PR článok, Viva Musica!)

Viva Musica! festival začína už o niekoľko dní a potrvá až do začiatku septembra. Otvárací koncert, ktorý sa uskutoční 23. júna 2022 o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole, bude patriť poľskému kontratenoristovi Jakubovi Józefovi Orlińskemu. Orliński na ňom zaspieva árie zo svojho druhého sólového albumu Facce d’amore, oceneného International Opera Awards v kategórii „Album roka“. „Facce d’amore obsahuje barokové árie, ktoré rozprávajú príbehy o láske v jej rôznych podobách – nielen v tej pozitívnej rovine v prípade šťastnej a opätovanej lásky, ale aj v situáciách, v ktorých sú postavy príbehov posadnuté hnevom alebo dokonca šialenstvom,“ približuje koncept albumu i koncertu Orliński. V Bratislave spolu s ním vystúpi súbor pre starú hudbu Il Pomo d’Oro, ktorý na festivale už v minulosti účinkoval.

Orliński študoval spev vo Varšave a na Juilliard School v New Yorku a aktuálne patrí k najlepším kontratenoristom na svete. V novembri 2021 debutoval v Metropolitnej opere v New Yorku a následne v Royal Opera House, Covent Garden v Londýne. Jeho hudobné začiatky sa spájajú s účinkovaním v chlapčenskom zbore a hoci pochádza z umeleckého prostredia, vo voľnom čase počúval skôr rap, jazdil na skateboarde a venoval sa parkouru.

Rozhodnutie stať sa profesionálnym spevákom prišlo až neskôr a doteraz je okrem opery jeho druhou veľkou profesnou vášňou breakdance: „Keď tancujem, mám slobodu a cítim sa fantasticky, hudba mnou prúdi. To isté sa snažím cítiť, keď spievam,“ hovorí Orliński. V súlade s tradíciou a dostupným repertoárom sa väčšina kontratenoristov zameriava najmä na starú hudbu, no Orliński je typ umelca, ktorý rád narúša zaužívané konvencie a nebráni sa ani presahom do iných hudobných žánrov. „Všimol som si, že na moje koncerty chodí veľa mladých ľudí. Teším sa z toho, pretože mojím cieľom je práve inšpirovať mladých počúvať klasickú hudbu,“ dodáva.

Posledný júlový koncert najväčšieho letného medzinárodného festivalu klasickej hudby na Slovensku bude patriť spoločnému recitálu sopranistky Adriany Kučerovej a klaviristu Mariana Lapšanského, ktorý nadväzuje na minuloročnú sériu piesňových recitálov realizovaných vo Veľkom evanjelickom kostole. Adriana Kučerová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského operného umenia. Na festivale Viva Musica! naposledy účinkovala v rámci galakoncertu West Side Story pri príležitosti 100. výročia narodenia Leonarda Bernsteina.

Pozvanie vystúpiť na festivale opätovne prijal aj medzinárodne uznávaný klavirista a pedagóg Marian Lapšanský, bývalý dlhoročný generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie. V rámci premiérovej spolupráce s Adrianou uvedú výber z piesňovej a klavírnej tvorby Eugena Suchoňa, Antonína Dvořáka a ďalších autorov. „Veľmi si vážim festival, ktorý sa nebojí zaraďovať Liederabend-y, ktoré inak na Slovensku vymizli a pritom znamenajú jednu z najhodnotnejších častí hudobnej kultúry,“ prezradil Marian Lapšanský. Koncert sa uskutoční 21. júla o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.

Viva Musica! festival sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach v Bratislave. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

Koncerty 18. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, Matúša Valla. Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia.

Program 18. ročníka festivalu Viva Musica!

23. 6., 20:00, Veľký evanjelický kostol
Jakub Józef Orliński & II Pomo d’Oro: Facce d’amore

1. 7., 19:30, Sad Janka Kráľa
Vivaldi/Candotto: For Seasons (composed by climate data)
Mari Samuelsen, Slovenská filharmónia & Kevin Griffiths (vstup voľný)

6. 7., 20:00, Námestie pri Eurovea
Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny (vstup voľný)

14. 7., 20:00, Slovenský rozhlas
Pianographique – Maki Namekawa, Dennis Russell Davies & Cori O‘Lan

21. 7., 20:00, Veľký evanjelický kostol
Adriana Kučerová & Marian Lapšanský

11. 8., 20:00, Nádvorie Starej radnice
Nikol Bóková: Prometheus

18. 8., 20:00, Slovenský rozhlas
Joep Beving: Hermetism

11. 9., 20:00, Slovenský rozhlas
Laurie Anderson: Amelia

Informoval: Marek Kučera | www.vivamusica.sk

PR článok

Hudobné ukážky:

Jakub Józef Orliński: Inner Voice

Jakub Józef Orliński & Il Pomo d’Oro – Händel: „Pena tiranna“

Jakub Józef Orliński & II Pomo d’Oro – Hasse: „Mea tormenta, properate!“

Adriana Kučerová & Róbert Pechanec – Eugen Suchoň: Povedzže mi, povedz

Adriana Kučerová & Solamente naturali – Georg Friedrich Händel: „Ombra mai fù“ (Xerxes)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár