Koncert bez bariér a mimoriadny koncert Slovenskej filharmónie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Návštevníci Koncertu bez bariér budú mať možnosť dotknúť sa bratislavskej Reduty – pred koncertom sa zoznámia s pomôckou pre nevidiacich a slabozrakých. Na septembrovom mimoriadnom koncerte sa Slovenská filharmónia a japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto predstavia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina.

(PR článok, SF)

Prvým hudobným stretnutím v Slovenskej filharmónii bude Koncert bez bariér Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Po boku komorného orchestra sa vôbec po prvýkrát predstaví mimoriadne talentovaný pätnásťročný huslista Viktor Knapp, ktorý sa narodil ako nevidiaci.

,,Pred začiatkom koncertu uvedieme do života elektronický rozprávajúci dotykový rám pre nevidiacich, slabozrakých, ale aj vidiacich návštevníkov. Koncert sa uskutoční v pondelok 5. septembra 2022 o 18.00 v Stĺpovej sieni SF s bezbariérovým vstupom.“ informuje Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Slovenský komorný orchester, foto: Peter Brenkus / SF

Komorný orchester pokračuje v svojej dlhoročnej tradícii hudobných podvečerov, ktoré sú prednostne organizované pre zdravotne postihnutých návštevníkov, ktorí prichádzajú na koncerty do bratislavskej Reduty počas celej sezóny. ,,Sú medzi nimi aj skupiny nevidiacich a slabozrakých, ktorí hudbu počujú, ale našu dominantu – bratislavskú Redutu mnohí z nich nevideli a nevedia si ju predstaviť.“, uvádza Martina Tolstova.

Vedenie SF verí, že od tejto koncertnej sezóny im tento zážitok umožní prostredníctvom elektronického rozprávajúceho a dotykového rámu, ktorý vznikol aj vďaka finančnej podpore Zurich Insurance Company Ltd.

Umiestnený bude v priestoroch vstupného foyeru a vyskúšať si ho môže ktokoľvek. Pre Slovenskú filharmóniu je navrhnutý na mieru. Hapticko – zvuková pomôcka vedie ruky návštevníka reliéfnou kópiou budovy Reduta. Návštevník bude môcť dominantu mesta vnímať hmatom, sluchom aj zrakom.

Rozprávajúci dotykový rám je dielom PhDr. Ildikó Gúzikovej a Ing. Vladimíra Maroša a je chránený úžitkovým vzorom Úradu priemyselného vlastníctva SR, ako aj zápisom do registra Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo. ,,Veríme, že touto cestou Slovenská filharmónia sprístupní komplexný zážitok z návštevy bratislavskej Reduty, kultúrnej erbovej inštitúcie aj našim zdravotne znevýhodneným návštevníkom.“ dodáva Martina Tolstova.

Hapticko – zvuková pomôcka pre nevidiacich, reliéfna kópia budovy bratislavská Reduta, zdroj foto: SF
Hapticko – zvuková pomôcka pre nevidiacich, reliéfna kópia budovy bratislavská Reduta, zdroj foto: SF

Sólový part Bachovho Koncertu pre husle a orchester a mol, BWV 1041 zaznie v interpretácii Viktora Knappa, ktorý sa s orchestrom predstaví po prvýkrát. Od septembra t.r. nastupuje do 1. ročníka na bratislavskom Konzervatóriu, kde doteraz navštevoval triedu Nadaných žiakov u Júliusa Horvátha, člena orchestra Slovenská filharmónia. Program doplnia diela Edwarda Hagerupa Griega, Mikuláša Moyzesa, Ladislava Kupkoviča a zaznie aj Zeljenkova Musica slovaca, ktorá patrí poslucháčsky k autorovým najobľúbenejším dielam. Snúbi sa v nej rytmická nápaditosť s folklórnymi prvkami.

Vstupenky na Koncert bez bariér budú v predaji v Pokladnici SF od pondelka 22. augusta 2022. Bezbariérový vstup do koncertnej siene je zabezpečený zo služobného vchodu SF – Medená ul. č. 3.

Slovenská filharmónia, japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto a šéfdirigent Daniel Raiskin

Prvý mimoriadny symfonický koncert Slovenskej filharmónie a šéfdirigenta Daniela Raiskina sa uskutoční vo štvrtok 8. septembra v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Koná sa v spolupráci s Japonským veľvyslanectvom na Slovensku. Sólistom večera bude japonský huslista Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov. Koncert sa začne o 19.00.

Daishin Kashimoto, zdroj foto: SF
Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia, foto: Peter Brenkus / SF

Na štvrtkovom večernom koncerte si na koncertnom pódiu pripomenú storočnicu trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. V interpretácii husľového virtuóza Daishina Kashimota zaznie Nostalgia pre husle a sláčikový orchester, jedného z najvýznamnejších skladateľov súčasnej japonskej hudby Tōru Takemitsu, ktorú skladateľ venoval pamiatke A. Tarkovského.

V interpretácii renomovaného huslistu zaznie aj Koncert pre husle a orchester č. 2 D dur, KV 211 Wolfganga Amadea Mozarta. Skladateľ ho skomponoval ako 9-ročný v Londýne. Program uzavrie Symfónia č. 3 F dur, op. 90 Johannesa Brahmsa.

Reklama

Koncert 8. septembra 2022 platí aj pre abonentov a návštevníkov, ktorí mali zakúpené vstupenky na zrušené koncerty 26. a 27. mája 2022, A10/B10 – v minulej koncertnej sezóne. Vstupenky na náhradný septembrový koncert budú k dispozícii v Pokladnici SF od pondelka 22. augusta po predložení abonentky z minulej sezóny alebo vstupenky zakúpenej na pôvodný termín koncertu, alebo pri výmene abonentiek v pokladnici SF od 25. septembra 2022.

Pokladnica SF je otvorená v pracovných dňoch: po 9.00 – 14.00 h, ut – pi 14.00 – 19.00 h a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

Viac informácií o koncertoch SF nájdete na www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tosltova, SF

PR článok, text: SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár