Koncert Gruberovej, Švedu a Valentoviča z Mníchova naživo na rádiu BR-Klassik

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mníchov – V Mníchove sa 9. decembra 2015 uskutoční koncert troch Slovákov, opernej divy Edity Gruberovej a jej hostí – barytonistu Richarda Švedu a dirigenta Petra Valentoviča. Koncert, ktorý sa koná v rámci projektu podpory a prezentácie mladých talentovaných umelcov, bude v priamom prenose odvysielaný na rádiu BR-Klassik (Beyrische Rundfunk). Hrá Mníchovský rozhlasový orchester, poznáme program koncertu.

Svetoznáma operná diva, rodáčka z bratislavskej Rače Edita Gruberová, ktorá je svetovou opernou odbornou verejnosťou právom označovaná ako Prima donna assoluta, získala v roku 2013 významné ocenenie – prestížnu Hudobnú cenu Herberta von Karajana, dotovanú sumou 50.000 eur. (O udelení tejto ceny sme našich čitateľom informovali TU…) Túto dotáciu, určenú na podporu mladých talentov, sa Edita Gruberová rozhodla použiť na podporu dvoch slovenských umelcov – barytonistu Richarda Švedu, ktorý je od sezóny 2010/11 sólistom Deutsche Oper am Rhein v nemeckom Düsseldorfe a dirigenta Petra Valentoviča, ktorý je od sezóny 2015/2016 novým šéfdirigentom opery Štátneho divadla v Košiciach a zároveň už má za sebou niekoľko spoluprác s Editou Gruberovou.

Edita Gruberová sa v priebehu uplynulých desaťročí stala oslavovanou koloratúrnou sopranistkou na najvýznamnejších operných svetových scénach a predstavila sa i na najväčších festivalových prehliadkach. Je nositeľkou vysokých slovenských, rakúskych i bavorských štátnych vyznamenaní, ale aj Ceny Sira Laurencea Oliviera, nemeckej hudobnej ceny Echo Klassik, Ceny kritikov Franca Abbiatiho, Hudobnej ceny Herberta von Karajana… . Je čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.  www.gruberova.com

Edita Gruberová na udeľovaní Hudobnej ceny Herberta von Karajana, Baden-Baden, 2013, foto: internet

Edita Gruberová na udeľovaní Hudobnej ceny Herberta von Karajana,
Baden-Baden, 2013,
foto: internet

V rámci tohto projektu podpory mladých talentov prostredníctvom dotácie, ktorú v roku 2013 získala Edita Gruberová, pôjde už o tretí koncert so slovenskými umelcami. Prvý sa uskutočnil na odovzdávaní Hudobnej ceny Herberta von Karajana Edite Gruberovej v Baden-Badene (2013), druhý bol na koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie v Bratislave v rámci Bratislavských hudobných slávností 2014 (Terézia Ursínyová písala o ňom TU…) a tretí koncert sa uskutoční 9. decembra 2015 v Prinzregententheater v Mníchove o 19:30 hod. s priamym prenosom prostredníctvom rádia BR-Klassik (Beyrische Rundfunk). Séria týchto koncertov sa ale nekončí a troch slovenských umelcov čakajú v roku 2016 ďalšie dva koncerty – v Berlíne a vo Viedni.

Koncert Edity Gruberovej v rámci BHS 2014, P. Valentovič, J. Chabroň, E. Gruberová, R. Šveda

Koncert Edity Gruberovej v rámci BHS 2014,
P. Valentovič, J. Chabroň, E. Gruberová, R. Šveda

Program mníchovského koncertu bude pozostávať z diel Mozarta, Donizettiho a Belliniho. Koncert môžu milovníci opery počúvať aj prostredníctvom live streamu, ktorý BR-Klassik (Beyrische Rundfunk), ponúka na svoje webstránke TU…

Edita Gruberová a jej hostia
Prinzregententheater v Mníchove
9. decembra 2015 o 19:30

Edita Gruberová, soprán
Richard Šveda, barytón
Peter Valentovič, dirigent
Mníchovský rozhlasový orchester

Program koncertu

Wolfgang Amadeus Mozart
Figarova svadba, predohra opery
Figarova svadba, Hai gia vinta la causa… Vedrò mentre io sospiro
recitatív a ária Grófa – R. Šveda
Figarova svadba, E susanna non vien… Dove sono
recitatív a ária Grófky – E. Gruberová
Don Giovanni, Deh vieni alla finestra
Canzonetta Dona Giovanniho – R. Šveda
Don Giovanni, Crudele… Non mi dir
recitatív a ária Donny Anny – E. Gruberová
 
Gaetano Donizetti
Lucia di Lamermoor, Appressati, Lucia … il pallor funesto
duet Lucie a Enrica – E. Gruberová, R. Šveda
Nápoj lásky, Come paride vezzoso
Cavatina Belcoreho – R. Šveda
Roberto Devereux, predohra opery
Don Pasquale, Bella siccome un angelo
Dottor Malatesta – R. Šveda
 
Vincenzo Bellini
Puritáni, O rendetemi la speme… Qui la voce sua soave…
Vien, diletto e in ciel la luna
scéna a ária Elvira (E. Gruberová)

W. A. Mozart, Don Giovanni, Fin ch´han dal vino,
„Šampanská“ ária Dona Giovanniho – R. Šveda
W. A. Mozart, Idomeneo, O smania ! O furie… D’Oreste d’Ajace
recitatív a ária Elettry – E. Gruberová

Peter Valentovič

Peter Valentovič

Peter Valentovič patrí medzi najmladšiu generáciu slovenských dirigentov. Študoval na bratislavskom Konzervatóriu hru na klavíri u Evy Pappovej a dirigovanie u Júliusa Karabu. Neskôr študoval dirigovanie na Hudobnej univerzite vo Viedni a na Konzervatóriu v Paríži. Ako korepetítor pôsobil v Klosterneuburgu a v Gars am Kamp pri naštudovaní opier Tosca a Predaná nevesta. Počas štúdia v Paríži spolupracoval ako korepetítor s parížskou Operou a Théâtre du Châtelet. Dirigoval Slovenskú filharmóniu, Rozhlasový symfonický orchester mesta Viedeň, Mníchovských symfonikov a vystupoval na podujatiach Wiener Festwochen a Salzburger Festspiele. Od roku 2004 bol zbormajstrom a dirigentom v Kapskom Meste a od roku 2006 dirigentom v Štátnej opere v Istanbule. V koprodukcii opery Kapského Mesta a opery v Malmö naštudoval Gershwinovu operu Pogy a Bess, v Štátnom divadle v Košiciach Verdiho Rigoletta, Belliniho Námesačnú, dve jednoaktovky Sedliacka česť a Komedianti (Mascagni, Leoncavallo), Verdiho Trubadúra a vo viedenskej Komornej opere Čajkovského Eugena Onegina. V Slovenskom národnom divadle dirigoval viacero predstavení Traviaty, Rigoletta, Bohémy, La clemenza di Tito, a podpísal sa aj pod hudobné naštudovanie Lehárovej operety Zem úsmevov. Od sezóny 2015/2016 je šéfdirigentom opery Štátneho divadla v Košiciach.  www.petervalentovic.com

Richard Šveda

Richard Šveda

Barytonista Richard Šveda študoval operný spev na Štátnom Konzervatóriu v Bratislave u dlhoročného sólistu SND Františka Livoru. V štúdiu pokračoval na Kunst Universität für Musik und darstellende Kunst v rakúskom Grazi a svoje spevácke umenie si zdokonaľoval na medzinárodných speváckych kurzoch u Petra Dvorského, Deborah Polaski, Franza Grundhebera, Borisa Statsenka, Davida Syrusa, Zlatici a Dagmar Livorovej. Úspešne sa presadil na mnohých medzinárodných speváckych súťažiach doma aj v zahraničí – medzinárodná spevácka súťaž A. Dvořáka-Karlové Vary, M. Sch.-Trnavského, Francisco Viñas v Barcelone, Hans Gabor Belweder vo Viedni a Emmerich Smola Förderpreis v nemeckom Baden-Baden.

Jeho ťažiskový repertoár pozostáva prevažne z postáv Mozartových opier: Don Giovanni (Don Giovanni), Gróf Almaviva (Figarova svadba), Papageno (Čarovná flauta), Guglielmo (Così fan tutte).

K jeho koncertným a javiskovým vystúpeniam patria vystúpenia v nemeckej opere Dortmund, Essen (Aalto Opera), Drážďany (Semperoper), v opere Klagenfurt, so Slovenskou filharmóniou v Bratislave, Pražskou komornou filharmóniou na Janačkovom festivale v Ostrave, Limburgs Symfonie Orkest v Concertgebow v Amsterdame ako aj piesňový koncert v Musikvereine vo Viedni.

W. A. Mozart: Don Giovanni, Deutsche Oper am Rhein, zľava: J. Myllys (Don Ottavio), L. Aleksanyan (Donna Anna), B. Kele (Donna Elvira), R. Šveda (Don Giovanni), foto: Hans Jörg Michel

W. A. Mozart: Don Giovanni, Deutsche Oper am Rhein,
zľava: J. Myllys (Don Ottavio), L. Aleksanyan (Donna Anna),
B. Kele (Donna Elvira), R. Šveda (Don Giovanni),
foto: Hans Jörg Michel

Už ako 22 ročný debutoval v postave Papagena (Čarovná flauta) v Štátnej opere Praha a následne v opere Štátneho divadla v Košiciach ako Scharpless (Madama Butterfly) a Eugen Onegin v rovnomennej Čajkovského opere. Viedenskému publiku sa po prvýkrát predstavil ako Papageno vo Volksoper.

Od sezóny 2010/11 je Richard Šveda sólistom Deutsche Oper am Rhein v nemeckom Düsseldorfe, kde úspešne stvárnil mnoho hlavných i vedľajších operných postáv: Don Giovanni (Don Giovanni), Gróf (Figarova svadba), Escamillo (Carmen), Papageno (Čarovná flauta), Schaunard (Bohéma) ale aj postavy súčasných autorov (A. Schreier: Mörder Kaspar Brand, H.W.Henze: Phaedra).

W. A. Mozart: Čarovná flauta, Komická opera Berlín, Richard Šveda (Papageno), foto: Hans Jörg Michel

W. A. Mozart: Čarovná flauta, Komická opera Berlín,
Richard Šveda (Papageno),
foto: Hans Jörg Michel

Okrem účinkovania na jeho domovskej scéne v Düsseldorfe a pravidelného dvojročného hosťovania v pražskom Národnom divadle, kde stvárňuje Dona Giovanniho (Don Giovanni) a Grófa Almavinu (Figarova svadba), je Richard Šveda v súčasnosti angažovaný aj ako Papageno v úspešnej inscenácii Mozartovej Čarovnej flauty v produkcii Komickej opery Berlín, pod ktorou je podpísaný austrálsky režisér Barrie Kosky. Inscenácia, ktorá má rozplánované svetové turné až do roku 2019, je uvádzaná v rôznych svetových metropolách. Uviedli ju už vo Fínskej Opere, Los Angeles Oper, Opera Minesota, Düsseldorfe, Edimburgu, Sanghaji a predstavenie poputuje do ďalších miest (Madrid, Barcelona, Tchaj-pej, Peking, Moskva a Sydney). V septembri t.r. sa Richard Šveda vrátil zo spomínaného čínskeho Šanghaja a nakoľko je inscenácia naštudovaná v trojobsadení, najbližšie sa v rámci tejto produkcie predstaví v septembri 2016 v Gran Teatre del Liceu v Barcelone. Od januára sa opäť vracia ako Marcello do viedenskej Volksoper a v závere aktuálnej sezóny 2015/2016 ho čaká naštudovanie postavy Herr Fluth v opery Die lustigen Weiber von Windsor na domácej pôde Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe. Na Slovensku sa najbližšie predstaví v rámci koncertu Vianoce v Bratislave v SND 13.12.2015.

www.richardsveda.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár